Jump to content

cosum mare?


523ie39

Recommended Posts

am un 523i e39 m52tub25 din 99 steptronic. as dori niste pareri in legatura cu consumul, mai ales de la cei care au aceeasi motorizare si transmisie, dar nu numai. merge foarte bine, fara oscilatii la relanti, trage bine, dar cred eu consuma un pic mai mult decat ar trebui. imi ia cam 18-18,5 in oras si nu prea tras de ea. un mecanic mi-a zis sa ii schimb bujiile ca s-ar putea sa fie de la ele. crede-ti ca e posibil? eu ma gandeam la una dintre sonde lambda sau debitmetru. astept pareri. ms
Link to comment
Share on other sites

este un consum normal,cam cat ai vrea sa iti consume ?

 

cand ti-ai luat masina trebuia sa stii ca iti iei un motor de 2.5,benzina,cutie automata,autoturism din cls mare

 

nu te mai lua dupa altii care spun consumul de la ora 04:00AM cand vind de la birt

 

cand am luat masina, stiam ce ma asteapta, dealtfel nu e primul bmw pe care il am. e chiar al 8-lea. si nu ma plang de consum neaparat, dar m-am uitat pe forumuri si am vazut multi care spun ca au un consum de 14-15 in buc cu aceeasi motorizare. ma gandesc ca poate are a mea ceva si numai in cazul asta sa-i schimb ceva, dar daca e normal nu ma deranjeaza prea mult. sunt nou pe forum, dar nu nou in ale bmw-urilor. fara sa fiu ironic.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Nu stiu daca mai are relevanta raspunsul meu, vad ca ultimul post e din iulie 2010, dar mi se pare putin cam mare consumul tau. Am un 523i din 98 si in momentul de fata am consum de 13-14, avand in vedere ca am o sonda lambda (Sonda Lambda bank 1 ; asa scria pe tester) defecta si imi da informatii aiurea la computer iar baiatul care mi-a pus testerul a spus ca imi consuma mai putin decat ar trebui din cauza sondei defecte( din cauza ei nu imi da destula benzina ).

Deci daca acum imi consuma 13-14 sa spunem ca ar lua 14-15 cu sonda buna, asa ca mi se pare oarecum mare consumul tau.

Consumul meu nu e facut noaptea cand toata lumea doarme si soseaua e libera, am scos 13.7 de la Republica pana la Politehnica si inapoi pe zi ( am mers frumos :D ).

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca mai are relevanta raspunsul meu, vad ca ultimul post e din iulie 2010, dar mi se pare putin cam mare consumul tau. Am un 523i din 98 si in momentul de fata am consum de 13-14, avand in vedere ca am o sonda lambda (Sonda Lambda bank 1 ; asa scria pe tester) defecta si imi da informatii aiurea la computer iar baiatul care mi-a pus testerul a spus ca imi consuma mai putin decat ar trebui din cauza sondei defecte( din cauza ei nu imi da destula benzina ).

Deci daca acum imi consuma 13-14 sa spunem ca ar lua 14-15 cu sonda buna, asa ca mi se pare oarecum mare consumul tau.

Consumul meu nu e facut noaptea cand toata lumea doarme si soseaua e libera, am scos 13.7 de la Republica pana la Politehnica si inapoi pe zi ( am mers frumos :D ).

da, intradevar...nu am mai revenit cu raspuns, dar mi-a scazut pe la 16% vara, iar iarna mi-a urcat pe la 18%, dar mers mai mult cu motorul rece. asta e. plus ca e steptronic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.