Jump to content

probleme franare


p3tric

Recommended Posts

De la discuri ovalizate iti bate in pedala de frana nu in directie .La mine e aceeasi problema imi trepideaza volanu cand franez la viteze mari dar is amortizoarele si flansele cam praf .

Precizez ca telescoapele pe fata sunt 50% terminate.

Link to comment
Share on other sites

Nu e neaparat de la discuri,eu aveam bucsele cele mari duse,dupa ce le-am schimbat nu se mai misca volanu deloc cand franam.

Posibil sa o am si eu dusa pe cea din dreapta. Ca am pus una noua acuma 1 an pe stanga. Faza e ca nu imi joaca pe drum .

 

Alta problema ar fi ca imi suiera 1 sec rotile cand calc brusc ( am abs si nu cred ca ar fi normal). Mi-a iesit acuma 2 luni pe tester senzor abs dreapta defect (dar au spus ca nu e neaprat ala , ca poate sa fie rulmetul uzat ) si nu am schimbat senzorul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
inainte de a da vina pe discuri verificati articulati ,capete bara,bucsi,bielete,placute frina,suporti placute frina,arcuri abs,bascule,si apoi discurile

Prima data se echilibreaza rotile :twoup:

Daca nu-s echilibrate, vibreaza si la franare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inainte de a da vina pe discuri verificati articulati ,capete bara,bucsi,bielete,placute frina,suporti placute frina,arcuri abs,bascule,si apoi discurile

Prima data se echilibreaza rotile :twoup:

Daca nu-s echilibrate, vibreaza si la franare.

mULTUMESC. Numai sa o vad pe roti din service si o iau de la un capat.

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa verifici daca nu ai cumva jantele strambe pe fata. Eu la fost masina asta aveam si imi facea exact cum descrii tu. Am schimbat discuri etc....pana la urma erau jantele putin strambe (si zic putin, chiar nu era foarte vizibil) si de la asta mi s-a tras. Merita macar verificat.....
Link to comment
Share on other sites

Asta am zis si eu.

Am pus alte cauciucuri ca mi le rodea (probleme de directie), si nu le-am echilibrat atunci, pentru ca nu aveam timp.

Si a inceput sa tremure si la mers peste 100, si la franare la orice viteza. Azi le-am echilibrat, si e ok.

Link to comment
Share on other sites

la mine se intampla urmatorul lucru. in mers, la viteze intre 20 si 60-70km/ora se aude din partea din spate un zgomot, ca un fel de huruit de rulment dar mai infundat si nu continuu ci intrerupt, cu o frecventa diferita in functie de viteza de deplasare. dupa 60-70 la ora nu se mai aude, probabil din cauza zgomotului de rulare. asta am observat dupa ce am schimbat rotile de iarna si le-am pus pe cele de vara. o fi vre-un cauciuc de pe spate putin oval? mentionez ca nu am probleme la rulare sau la franare. nu bate volanul si nici nu simt impulsuri in pedala de frana la franare. multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa verifici daca nu ai cumva jantele strambe pe fata. Eu la fost masina asta aveam si imi facea exact cum descrii tu. Am schimbat discuri etc....pana la urma erau jantele putin strambe (si zic putin, chiar nu era foarte vizibil) si de la asta mi s-a tras. Merita macar verificat.....

O sa le dau jos pt echilibrare si o sa ma uit atent daca nu sunt strambe, ms mult. Dar daca ar fi strambe ma gandesc ca ar face figuri si la rulare nu doar la franare. cu orice viteza as merge de la 0 la 140+ nu se simte nimic in volan si masina e stabila( pe drum nu foarte denivelat pt ca am telescoapel fata uzate)_

Link to comment
Share on other sites

Pai, eu aveam o Celica din 2004 cu jantele originale pe 16 cu talon de 40 pe cauciucuri. In mers nu se simtea absolut nimic, probabil balonul compensa dar la franare, probabil ca lasandu-se pe fata din cauza fortei de franare, se simtea f nasol, imi tremura volanul in mana. Repet, cand rulam, nu simteam absolut nimic, nu tragea stanga, dreapta, nu vibra indiferent de viteza. Asta era la mine.

Acum, acelasi lucru intuiesc ca trebuie sa verific si la masina pe care o conduc acum, un 330cd din 2004. Are exact aceleasi simptome si oscilez intre discuri si jante. Tiannd cont pe ce drumuri mergem totusi (Bucurestiul e un camp minat) tind sa cred ca e de la jante....

 

Apropo, vezi ca daca o pune pt echilibrat poti vedea perfect daca e sau nu stramba janta. Poate fi pe buza sau poate fi din mijloc, de unde se prinde prin prezoane (daca ai luat un mare crater sau ceva....). Oricum, cand o pune la echilibrat uita-te sa vezi daca oscileaza, fie stanga dreapta, fie sus jos.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Pai, eu aveam o Celica din 2004 cu jantele originale pe 16 cu talon de 40 pe cauciucuri. In mers nu se simtea absolut nimic, probabil balonul compensa dar la franare, probabil ca lasandu-se pe fata din cauza fortei de franare, se simtea f nasol, imi tremura volanul in mana. Repet, cand rulam, nu simteam absolut nimic, nu tragea stanga, dreapta, nu vibra indiferent de viteza. Asta era la mine.

Acum, acelasi lucru intuiesc ca trebuie sa verific si la masina pe care o conduc acum, un 330cd din 2004. Are exact aceleasi simptome si oscilez intre discuri si jante. Tiannd cont pe ce drumuri mergem totusi (Bucurestiul e un camp minat) tind sa cred ca e de la jante....

 

Apropo, vezi ca daca o pune pt echilibrat poti vedea perfect daca e sau nu stramba janta. Poate fi pe buza sau poate fi din mijloc, de unde se prinde prin prezoane (daca ai luat un mare crater sau ceva....). Oricum, cand o pune la echilibrat uita-te sa vezi daca oscileaza, fie stanga dreapta, fie sus jos.

 

Succes

mersi. sunt informat :twoup: acuma. o sa va anunt cu rezolvarea aici.

Link to comment
Share on other sites

la mine se intampla urmatorul lucru. in mers, la viteze intre 20 si 60-70km/ora se aude din partea din spate un zgomot, ca un fel de huruit de rulment dar mai infundat si nu continuu ci intrerupt, cu o frecventa diferita in functie de viteza de deplasare. dupa 60-70 la ora nu se mai aude, probabil din cauza zgomotului de rulare. asta am observat dupa ce am schimbat rotile de iarna si le-am pus pe cele de vara. o fi vre-un cauciuc de pe spate putin oval? mentionez ca nu am probleme la rulare sau la franare. nu bate volanul si nici nu simt impulsuri in pedala de frana la franare. multumesc.

 

Ceva asemanator am patit si eu...

Dupa ce am facut prag cauciucurile de vara, si le-am pus pe cele de iarna a inceput sa vajaie... Am pus alte anvelope de vara, la fel, se mentine zgomotul.

De la grup sigur nu e, de la rulmenti nu are cum, pentru ca am schimbat puntea spate, si la fel face.

Ramane cutia, anvelopele, sau cardanul.

O explicatie clara nu mi-a oferit nimeni...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.