Jump to content

320i e90 sau 318d e90?


Tudorescu1234

Recommended Posts

Am o mica dilema.Vreau sa intru si eu in clubul posesorilor de BMW numai ca nu sunt hotarat in privinta motorizarii.As dori sa imi iau ceva pe benzina(320i 150 hp) dar am inteles ca ar consuma foarte mult.E acelasi motor ca pe e46 318i?E mai rentabil un 318d e90?

Daca este un posesor de 320i il rog sa ma lamureasca si pe mine.

Am avut pana acu numai motoare diesel care au necesitat destule reparatii cum ar fi pompa de injectie, bujii sudate de _chiulasa_, debitmetru etc.

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu stiam ca exista e90 320i cu motorul ala de 150 cai L4 :twoup:

 

Depinde cati km faci pe an,eu as alege 320D mi se pare ok si clar trage mai bine (si cai si cuplu in plus) ca 320i asta de 150 cai,un 318D chiar nu-i vad rostul,nu cred ca exista diferenta de consum,taxa de inmatriculare e la fel (au aceeasi capacitate cilindrica) taxele la fel asigurare impozit,chiar nu vad de ce sa iei un 318D.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza 320d pt ca au cam stors tot ce se putea de la un motor de 2000 cm si sunt suprasolicitate perifericele ( turbina, injectoare , pompa injectie) si inlocuirea sau repararea lor este foarte costisitoare.Vreau o masina de care sa ma bucur si sa nu bag bani in ea ca intr-un spital.318 mi se pare un motor nu foarte solicitat.Oricum are cineva un 320i e90 sa ma lamuresc si eu ca sunt tare in ceata.Multam fain.
Link to comment
Share on other sites

Oricum are cineva un 320i e90 sa ma lamuresc si eu ca sunt tare in ceata.Multam fain.

 

nu prea avem 320 i pe forum , cauta in sectiunea masina mea unde se prezinta masinile si poate gasesti pe cineva . Eu nu-mi aduc aminte . E un 320 Si dar ala are 170 cai e altceva

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza 320d pt ca au cam stors tot ce se putea de la un motor de 2000 cm si sunt suprasolicitate perifericele ( turbina, injectoare , pompa injectie) si inlocuirea sau repararea lor este foarte costisitoare.Vreau o masina de care sa ma bucur si sa nu bag bani in ea ca intr-un spital.318 mi se pare un motor nu foarte solicitat.Oricum are cineva un 320i e90 sa ma lamuresc si eu ca sunt tare in ceata.Multam fain.

 

stai linistit,daca iti crapa turbo,ambreaj nu iti crapa pt ca ar avea 163cp,iti crapa din pricina soferului si a km multi,probleme la injectie chiar nu am auzit

 

in fond,bmw din 2.0d turbo a scos 177cp si mai nou 184cp,iar din 2.0 bi-turbo 204cp

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare,pt bucuressteni in special,cum adica mers mers normal ? in aglomeratie puteti merge sport,adica in cursul saptamanii,dinimneata,cand traficul este bara la bara ?

 

sa inteleg ca unii useri de pe pe bmwclub merg mai mult nopatea,merg doar in weekend si mai rar in cursul saptamanii

 

in aglomeratie eu cu 320d scot 11%,cu 1,9tdi peste 10%,cu q7 4.2tdi 22%,etc -cons la pompa

 

test facut de mine in weekend,acum 3 ani cred,ac stil de condus,ac traseu

 

320d 150cp - vit medie 21,6km/h - 7,4%

320i 150cp - vit medie 21,7km/h - 11,3%

megane 2 1.6 16v 110cp ,tot asa,aprox 22km/h -9,6%

 

consum de pe CB

 

proprietarul 320i spunea ca scoate o medie cam de 14-15% prin buc,varfuri si de 17%

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.