Jump to content

Va rog un sfat/DIY pentru demontare oglinda din far


RAZVAN2007

Recommended Posts

La ambele faruri am oglinzile arse/jumulite in dreptul fazelor scurte din cauza ca becul a fost pus gresit si a picat pe oglinda, deteriorand-o.

Am facut rost de 2 faruri deteriorate, provenite de la o masina lovita, dar care au oglinzile intacte. M-am tot uitat la faruri, dar nu mi-am dat seama cum sa scot oglinzile intregi din ele.

 

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Cu un DIY - daca o exista pentru asa ceva? Am tot cautat pe internet cum anume sa procedez, dar nu am gasit nimic concludent.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Are surubul de la reglaj care e foarte lung, trebuie desfiletat si ca o clema care se prinde in spatele oglinzilor. Aceste doua prinderi sunt din balanta. Nu e mare lucru si eu am patit la fel. Eu cel putin asa am facut!
Link to comment
Share on other sites

Are surubul de la reglaj care e foarte lung, trebuie desfiletat si ca o clema care se prinde in spatele oglinzilor. Aceste doua prinderi sunt din balanta. Nu e mare lucru si eu am patit la fel. Eu cel putin asa am facut!

Sa luam un exemplu: tin farul stang cu fata spre mine. In coltul stang este o clema rotunda pe care am reusit s-o rezolv. Apoi in centrul farului, in partea superioara, este acel reglaj despre care ai amintit mai sus. Acel reglaj are o rotita. O desfiletez, OK. Dar oglinda mai este tinuta, in partea in ferioara de tija reglajului electric, care tija tine farul prin intermediul unui bulb infipt intr-un fel de rotula. Ei, partea nasoala este tocmai aici.

1) Deci dupa ce scot clema din coltul farului si o desfiletez pe cealalta cum fac sa scot oglinda farului si din priza cu reglajul motorasului?

2) Cam ce ordine ar trebui sa urmaresc pentru a le pune inapoi?

 

Mutumesc pentru atentie!

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Are surubul de la reglaj care e foarte lung, trebuie desfiletat si ca o clema care se prinde in spatele oglinzilor. Aceste doua prinderi sunt din balanta. Nu e mare lucru si eu am patit la fel. Eu cel putin asa am facut!

Sa luam un exemplu: tin farul stang cu fata spre mine. In coltul stang este o clema rotunda pe care am reusit s-o rezolv. Apoi in centrul farului, in partea superioara, este acel reglaj despre care ai amintit mai sus. Acel reglaj are o rotita. O desfiletez, OK. Dar oglinda mai este tinuta, in partea in ferioara de tija reglajului electric, care tija tine farul prin intermediul unui bulb infipt intr-un fel de rotula. Ei, partea nasoala este tocmai aici.

1) Deci dupa ce scot clema din coltul farului si o desfiletez pe cealalta cum fac sa scot oglinda farului si din priza cu reglajul motorasului?

2) Cam ce ordine ar trebui sa urmaresc pentru a le pune inapoi?

 

Mutumesc pentru atentie!

 

Bulbul ala iese dar cu grija.

Ordinea e la fel, cum desfaci...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.