Jump to content

Oglinda retrovizoare


Recommended Posts

Am fost nevoit sa ma schimb de tricou in masina, mi-a fost lene sa trag pe dreapta si avand mainile lungi si imprastiate am tras un dos de palma la oglinda. Stiu ca mai este un topic din 2007 legat de acest lucru. Dar nu vreau sa schimb parbrizul pentru atata lucru avand in vedere ca nu e ciobit. Am incercat cu poxipol, super-glue, moment, am intrebat la 3 magazine de piese auto... momentan stau cu ea in torpedou.

A gasit careva o solutie minune sa lipeasca bine metal de sticla?

Cel mai mult a tinut Super-Glue, cam 2 saptamani dar oricum e ciudat ca se albeste cand se usuca si se vede tare aiurea de afara.

Edited by Shocky
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Sau poti merge la un service care monteaza parbrize si sa-i rogi sa ti-o lipeasca. Dai si tu un 20 roni probabil.

 

Ei au sigur adezivul cel mai bun, deoarece atunci cand iti schimba parbrizul, oricum dau si oglinda jos, apoi o lipesc din nou.

Link to comment
Share on other sites

Ei au sigur adezivul cel mai bun, deoarece atunci cand iti schimba parbrizul, oricum dau si oglinda jos, apoi o lipesc din nou.

Parbrizul are deja lipita din fabrica placuta in care se fixeaza oglinda, nu se mai lipeste nimic ulterior la montaj. Oglinda doar se ataseaza de placuta care este fixata pe parbriz.

 

Loctite e f bun.

Loctite e o firma, nu un produs anume!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Ei au sigur adezivul cel mai bun, deoarece atunci cand iti schimba parbrizul, oricum dau si oglinda jos, apoi o lipesc din nou.

Parbrizul are deja lipita din fabrica placuta in care se fixeaza oglinda, nu se mai lipeste nimic ulterior la montaj. Oglinda doar se ataseaza de placuta care este fixata pe parbriz.

 

 

Pai eu am inteles ca aia s-a dezlipit. :twoup:

 

 

 

 

Quote:

A gasit careva o solutie minune sa lipeasca bine metal de sticla

Link to comment
Share on other sites

Pai aia la parbrize nu lipesc placuta, ca placuta vine deja lipita de parbriz. Ei doar scot oglinda de pe parbrizul vechi si o ataseaza pe cel nou. Fixarea oglinzii nu se face prin lipire, ci e un sistem demontabil.

 

Dupa cum am zis si un pic mai sus, EXISTA solutii de lipit special facute pentru asa ceva. Una facuta de Bison se gaseste si pe la Metro, Sellgros, etc.

 

Trebuie mare atentie la lipire. In primul rand suprafetele trebuie sa fie curatate perfect de urmele vechi de adeziv, dupa care degresate bine cu un diluant.

In al doilea rand, nu se lipeste oglinda cu totul, ca nu ai cum sa o faci sa stea perfect presata. Se demonteaza placuta de fixare de pe oglinda, se lipeste. Dupa ce se usuca bine - dureaza minim 24 de ore, se ataseaza oglinda.

Pe perioada uscarii placuta trebuie sa stea perfect presata de parbriz. Pui ceva peste ea si dai bine cu scotch.

Link to comment
Share on other sites

Culmea, cu asta ma ocup si solutia aia de care spui nu tine oglinda, + ca se usuca in cateva ore... se face cauciuc dar , as prefera ceva cat de cat instant... /cateva minute pentru ca oglinda e destul de grea. Maine dau o tura prin carrefour ca e aproape. Multumesc mult de sfaturi.

P.S.: am auzit ca daca e lipita cu ceva gen super-glue care devine casant, poti avea surpriza sa se crape parbrizul, bine... mi s-a parut un pic S.F.:twoup:

Multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Bison n-am gasit ce trebuia, erau 20 feluri , lipeau de toate in afara de sticla si nu m-am riscat sa iau. In schimb am gasit Loctite - Sticla-Metal, la fix :twoup: si incredibil de ieftin. In 5 minute deja ii dadeam palme la oglinda sa o testez:).

Va multumesc mult pentru sfaturi, sa ne auzim cu bine :)

 

P.S.: mi-am luat un polish de la Prevent, sa scot o zgarietura foarte fina facuta de fimea cu bicicleta. Am frecat de mi s-au umflat muschii o portiune de 20X20 cm si tot se mai vede slab de tot. E diferenta intre producatorii de polish? ceva mai bun poate? Stiu ca sunt topicuri intregi despre intretinere dar nu prea mai am timp zilele astea sa rasfoiesc. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

solutia originala este oarecum elastica..

de obicei toate prind bine pe sticla, mai putin pe metal lustruit. incearca bison-cele din 2 solutii, sunt ca 2 seringi sau la un atelier de montaje parbrize.

Cu loctite tine bine in prima faza dupa care o sa te trezesti cu ea in cap-banuiesc ca de la vibratii - solutia este casanta. Am vazut si parbrize ciobite din cauza loctite-ului gen super-glue.

dupa lipirea pastilei pe geam trebuie asigurata cu niste banda adeziva de hartie pentru a nu aluneca si lasata 24h pentru a nu aparea fisuri interne in stratul de 'lipici'.

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.