Jump to content

E60 530D...fum negru


benarcis

Recommended Posts

Am observat ca atunci cand accelerez mai tare masina scoate fum negru.Dupa ce am schimbat uleiul si toate filtrele am avut aceeasi problema. Din cate stiu eu asa ceva ar fi normal la un motor diesel(la fel ca al meu) , insa am prieteni cu E60 motorizare 3.0D de 231 cp(a mea are 218) si nu am vazut pic de fum negru. E normal? Cineva mi-a spus ca s-ar putea sa am probleme la turbina :blink:
Link to comment
Share on other sites

Am avut aceeasi problema la un 525d 2002 cu cutie manuala.Am fost la Bmw, au facut toate testele,totul ok.Au spus ca exista 2 variante-sa incerc sa schimb vitezele la peste 2500 rot/min si dupa o saptamana,daca mai scoate fum,sa merg sa-mi schimbe o piesa(un fel de filtru-nu prea am inteles bine).Nu e filtrul de aer oricum,e ceva care au spus ei ca s-ar infunda din cauza vaporilor de ulei(daca nu gresesc).Dar sa stii Narcis ca primul lucru la care s-au uitat afost un furtun de plastic din partea stanga cum ridici capota,cel care vine din filtrul de aer,au spus ca este o boala destul de frecventa ca acel furtun sa crape-asta la e39.Eu sincer am vreo 10 zile de cand o tin mai turata si sincer nu mai scoate acel fum negru.Am sa incerc sa mai ajung odata la ei si sa-i intreb cum se numeste exact acea piesa-dar cred ca denumirea ei am mai vazut-o aici pe un topic,s-a mai discutat despre fum negru la diesel.Poate mai sunt alti membri care-ti vor da lamuriri mai exacte
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca atunci cand accelerez mai tare masina scoate fum negru.Dupa ce am schimbat uleiul si toate filtrele am avut aceeasi problema. Din cate stiu eu asa ceva ar fi normal la un motor diesel(la fel ca al  meu) , insa am prieteni cu E60 motorizare 3.0D de 231 cp(a mea are 218) si nu am vazut pic de fum negru. E normal? Cineva mi-a spus ca s-ar putea sa am probleme la turbina :blink:

121393[/snapback]

 

am un prieten cu o LANCIA diesel si are catalizator si nu scoate pic de fum... :)

Link to comment
Share on other sites

stai mai linistit,si a mea face tot asa,daca o accelerezi tare intre 3000-4000 ture ,e normal sa scoata putin fum negru.

 

am vazut eu passaturi din 2006 cu moatre de 1,9 care scot fum de zici ca-s aro!

iti dai seama alea cu motoare in 4 cilindrii fac urat,tu cu motor in 6 cilindrii si diesel ,ai pretentii sa nu scoata fum!

 

e automata nu?daca e manuala sa stii ca nu scoate asa fum pt ca o schimbi tu si deaia au aia tevile curate,daca e automata se mai turaza putin motorul fara sa iti dai seama,si e normal sa se inegreazaca tevile!

 

asa am facut si eu am schimbat tot ,filtre ,ulei pana si curele si tot scoate fum daca o calc asa suparat,daca o las linistita nu vezi gram de fum!

 

deci nu te speria ca nu e ceva grav!totusi e diesel!

 

 

 

 

parerea mea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu a fost masina alergata de fostul proprietar. Ia tine-o tu cateva ore in cox sa vezi ca nu mai da pic de fum.. Daca mergi ca bosorogul cu diesel-ul fara sa-l alergi si tu din cand in cand e normal sa-ti scoata fum atunci cand o calci... Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

iti spun eu rezultatul

 

minus 1,5 mil la tine in buzunar si o foaie pe care scrie mare OK

 

:)

121688[/snapback]

Oricum tre sa trec pe la reprezentanta pt ca mi-am schimbat uleiul si placutele de frana si tre sa elimin cumva erorile afisate de comp. de bord. La E39 imi disparea martorul ce ma avertiza ca tre sa schimb placutele dupa ce le inlocuiam , iar la asta vad ca nu e chiar asa :blink:

Link to comment
Share on other sites

Oricum tre sa trec pe la reprezentanta pt ca mi-am schimbat uleiul si placutele de frana si tre sa elimin cumva erorile afisate de comp. de bord. La E39 imi disparea martorul ce ma avertiza ca tre sa schimb placutele dupa ce le inlocuiam , iar la asta vad ca nu e chiar asa :blink:

121693[/snapback]

 

 

ba e

fiii atent:

1 pui contactul

2 apesi cam 15 secunde pe butonul cu care resetezi km

3 o sa apara un triunghi cu cun semn de exclamare(acolo unde iti arata ora ,intre ceasurile de la bord)

4 tot cu butonul (cu care rest km) te misti in meniu prin apasarea lui,poti reseta uleiul,placutel,filtrele,cam tot ce apare pe acolo prin tinerea pasata a butonului cam 15 sec

 

daca ai intrebari ,aici sunt

Link to comment
Share on other sites

Masina are filtru de particule?Daca da nu e normal sati scoata fum(daca ai modelul de 530d cu iesirile de la teava de esapament orientate in jos nu ai filtru de particule.Eu la a mea am filtru din asta si teava e noua prin interior,asa de curata e

121698[/snapback]

 

Nu mai are rost sa ne repetam.Confirm ce a spus catalincfc30.

 

Cele care au tevile orientate in jos nu au filtru de particule iar cele cu tevile orientate normal ca la benzina au filtru de particule deci f f putin fum.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai are rost sa ne repetam.Confirm ce a spus catalincfc30.

 

Cele care au tevile orientate in jos nu au filtru de particule iar cele cu tevile orientate normal ca la benzina au filtru de particule deci f f putin fum.

121723[/snapback]

Asa este! Am realizat care era diferenta...Dar se poate monta asa ceva daca nu are din fabrica sau nu merita efortul?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu merita efortul.Asa au fabricat-o inseamna ca nu sunt probleme.

 

Tu stai in masina daia nu mai poti tu ca iti iese fum negru pe evacuare :blink:

 

Sa te uiti la passaturile astea noi sa vezi cata dara de fum lasa in urma :)

 

Noi sa fim sanatosi si la punga grosi :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu merita efortul.Asa au fabricat-o inseamna ca nu sunt probleme.

 

Tu stai in masina daia nu mai poti tu ca iti iese fum negru pe evacuare :blink:

 

Sa te uiti la passaturile astea noi sa vezi cata dara de fum lasa in urma :)

 

Noi sa fim sanatosi si la punga grosi :)

121727[/snapback]

Dreptate mare ai! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.