Jump to content

Parerea mea despre tuning


Romulus

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

zicea un prieten care imi stie masina sa pun poze si sa prezint modificarile - dar dupa ce am citit parerea voastra nu cred ca am sa mai fac un topic cu prezentarea masinii

 

o sa imi exprim totusi parerea:

 

BMW e frumos asa cum e facut de fabrica - nu pot zice ca nu - mi-am dorit de cind ma stiu BMW

ce pierdeti voi din vedere e ideea de personalizare - poate ca nu vreau sa am un bmw ca toate din oras - poate ca vreau sa aiba ceva din personalitatea mea si poate ca toate astea se pot face cu gust

 

e vorba de styling cu elemente bine facute si care se armonizeaza - pina la urma conteaza pentru aerodinamica si pentru stabilitate - nu tot ce e din fibra e facut la coltul blocului

exista elemente de styling de calitate si mai conteaza si montajul e adevarat - dar se poate face lucru de calitate si acolo

 

la partea de performante nici eu nu sint de acord cu cipuirea - pentru simplu fapt ca nu am gasit pe cineva sa ma ajute la mici probleme electrice si clar nu am incredere in cei ce fac cipuire (poate ca gresesc)

se poate face o modificare la tobe - pentru sunet si evacuare mai eficienta - un filtru de aer mai bun - si in rest o foarte mare grija pentru calitatea pieselor si a consumabilelor, niste suspensii mai bune, garda la sol mai mica

 

masina de care vorbesc este seria 5, e 39, 525i, 192 cp - putini au avut curaj sa faca modificari majore la partea estetica - dar eu am pus toata pasiunea in tuning si as face din nou acelasi lucru chiar daca va aud exprimand aceste pareri despre cit de frumos e bmw-ul asa cum e din fabrica. E frumos dar sint prea multe la fel. Trei din cupele cistigate la concursuri de tuning sint pentru best exterior si am avut si o prezentare in revista COX.

 

o sa atasez totusi citeva poze de acum si citeva de la inceput

post-15043-1225917879_thumb.jpg

post-15043-1225917889_thumb.jpg

post-15043-1225917906_thumb.jpg

post-15043-1225917926_thumb.jpg

post-15043-1225917936_thumb.jpg

post-15043-1225917951_thumb.jpg

post-15043-1225917976_thumb.jpg

post-15043-1225917987_thumb.jpg

post-15043-1225917997_thumb.jpg

Edited by tunecat
Link to comment
Share on other sites

Din păcate sunt câteva elemente pe maşină de calitate mai slabă care strică totul.

Vorbesc din punctul meu de vedere, sunt foarte pasionat de E39.

 

Pentru cei mai mulţi, maşina arată ok.

Paint job-ul este de excepţie.

 

 

enumera te rog acele elemente

 

ok nu e momentul sa imi mai explici ca nu iti plac oglinzile - eu spun doar ca din 5 showuri la care am participat la 4 din ele un juriu competent a apreciat ca MR CAT merita cupa

Edited by tunecat
Link to comment
Share on other sites

Stopurile, farurile, oglinzile.

 

Ăn rest, totul este ok.

 

farurile nu sint cea mai buna firma si mr cat o sa primeasca in curind unele in-pro

in rest nu confunda gusturile tale cu lipsa de calitate

 

oricum aici nu era vorba de analiza masinii mele si nici despre calificarea ta in domeniu designului si esteticii ci despre cum inteleg eu personalizarea unui bmw pastrind respectul pentru producator

Edited by tunecat
Link to comment
Share on other sites

Ti-am vazut masina la expozitie la polus, daca imi permiti o sa-ti zic pe fata, care-s bubele la masina ta...

 

Ai dat o gramada de bani pe vopsit, si pe interior, si pe sonorizare, da ?

 

Volanul este nasol ... ai facut rabat de la volan... ca e scump....inteleg ca e scump, dar totusi ai masina de show, doar in romania se trece peste un astfel de aspect

La fel farurile, sunt faruri ieftine , niste faruri originale cu xenon si semnal alb, intr-adevar sunt scumpe, dar arata mult mai bine(sunt pe forum de vanzare la 350 euro bucata)

Oglinzile sunt in aceeasi categorie.. ieftinituri.... niste oglinzi de M, iti gasesti pe ebay ieftin de tot, ai ales cine stie ce model.

Cred ca ai bagat o gramada de bani in masina , da asta nu justifica faptul, ca de exemplu ai vrut sa o faci ca modelele facelift, si capota sau in fine grilele din fata, sunt de prefacelift.

 

Fara sa te jignesc, la show-ul de tuning de la polus am vazut si eu ce masini erau inauntru... printre ele, era si opel astra combi model 96... standard, cu cateva pete de rugina, si un woofer in portbagaj, sa nu zic ca wooferul nu era nici macar tapitat.... nu e de laudat ca iei cupe la show-uri de genul acesta...

 

Uita-te pe forum daca esti curios la e39-le lui CAT...

Link to comment
Share on other sites

Eu spun doar ca din 5 showuri la care am participat la 4 din ele un juriu competent a apreciat ca MR CAT merita cupa

 

E irelevant.

Aceste concursuri sunt pur comerciale, aceste jurii nu vor sĂŁ supere pe nimeni.

Organizatorii vor cât mai mulÞi vizitatori, nu se urmãreºte calitatea ci cantitatea.

 

farurile nu sint cea mai buna firma si mr cat o sa primeasca in curind unele in-pro

in rest nu confunda gusturile tale cu lipsa de calitate

 

PĂŁi farurile in.pro sunt tot de slabĂŁ calitate, eu nu confund nimic.

DacĂŁ vrei faruri de calitate, Hella este singura opĂžiune pentru E39.

Oglinzile nu numai cĂŁ sunt ieftine dar nu se potrivesc cu linia maÂşinii.

 

oricum aici nu era vorba de analiza masinii mele si nici despre calificarea ta in domeniu designului si esteticii ci despre cum inteleg eu personalizarea unui bmw pastrind respectul pentru producator

 

DacĂŁ ai postat niÂşte poze cu maÂşina trebuie sĂŁ accepĂži Âşi eventualele comentarii, aÂşa este pe acest forum.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am vazut masina la expozitie la polus, daca imi permiti o sa-ti zic pe fata, care-s bubele la masina ta...

 

Ai dat o gramada de bani pe vopsit, si pe interior, si pe sonorizare, da ?

 

Volanul este nasol ... ai facut rabat de la volan... ca e scump....inteleg ca e scump, dar totusi ai masina de show, doar in romania se trece peste un astfel de aspect

La fel farurile, sunt faruri ieftine , niste faruri originale cu xenon si semnal alb, intr-adevar sunt scumpe, dar arata mult mai bine(sunt pe forum de vanzare la 350 euro bucata)

Oglinzile sunt in aceeasi categorie.. ieftinituri.... niste oglinzi de M, iti gasesti pe ebay ieftin de tot, ai ales cine stie ce model.

Cred ca ai bagat o gramada de bani in masina , da asta nu justifica faptul, ca de exemplu ai vrut sa o faci ca modelele facelift, si capota sau in fine grilele din fata, sunt de prefacelift.

 

Fara sa te jignesc, la show-ul de tuning de la polus am vazut si eu ce masini erau inauntru... printre ele, era si opel astra combi model 96... standard, cu cateva pete de rugina, si un woofer in portbagaj, sa nu zic ca wooferul nu era nici macar tapitat.... nu e de laudat ca iei cupe la show-uri de genul acesta...

 

Uita-te pe forum daca esti curios la e39-le lui CAT...

 

 

facem offtopic si nu e politicos - cum spuneam si inainte - acest topic nu este despre "bubele la masina mea" si nici nu am sustinut ca e o masina perfecta - modificarile vor continua si nu cred ca o sa consider vreodata ca e perfecta

imi pare rau ca pui problema cu atita rautate - eu am incercat sa spun ce cred despre masinile modificate si sa imi sustin punctul de vedere - am zis ca nu voi face un topic cu masina mea

 

mai faci o greseala majora - nu e vorba ca am dat o gramada de bani - nu am o gramada de bani si tocmai de aceea inca nu e gata - e vorba ca am pus foarte mult suflet si am muncit mult la fiecare etapa a realizarii masinii - de aceea vorbeam de tuningul ca personalizare

 

e foarte frumoasa masina lui CAT dar vezi tu tocmai asta spui - hai sa fim toti la fel - sa punem totul stock pe masina si sa nu avem nici o idee - oglinzi M, faruri originale ( nu am urmarit nici un facelift - pur si simplu acel body kit mi-a placut - iar la grila nu e nici o modificare in afara de negru in loc de crom)

 

 

 

titlul topicului este "parerea mea despre tuning" deci sa raminem la ideea daca sinteti de acord sau nu ca masina sa aiba ceva din personalitatea celui care o conduce

Edited by tunecat
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pentru munca ta, dar asta este parerea mea si tot ce imi inspira aceasta masina. Oripilanta.

 

Ma uit la panoul de usa zgariat. Pielea de pe laterale la scaun. Oglinzile. Farurile. Pragurile. Schimbatorul ala penibil.

 

Ce poate fi misto la masina asta? Ca are un kit de fibra imitatie de M5 E60? Ca e rosie? Ca are geamuri fumurii? Jantele?

 

Nu mai zic ca e absolut cheala, optiuni minime.

 

Pur si simplu e NASPA. Parerea mea, directa, si daca tu spui, nepoliticoasa.

Link to comment
Share on other sites

post-6684-1225924078_thumb.jpgpost-6684-1225924092_thumb.jpg

post-6684-1225924122_thumb.jpgpost-6684-1225924114_thumb.jpg

 

La ce capitol este masina ta cu tuningul personalizat, peste masina asta a lu cat ?

Calin78: habar nu am.... oricum, dai 2000 de euro pe o vopsire completa si lasi volanu in halul in care este ? sau in interiorul ala, atentie la ornamentele superioare de pe usa... materialu rosu.. este prea lat.. in partea de jos a ornamentului se vede ca e prea lat, uitati-va la ornamentu de pe usa, si ornamentu din stanga volanului (asta arata ok), daca va uitati pe cealalta usa este la fel, daca va uitati pe bord deasupra la casetofon, banda rosie trece peste marginea de plastic.. de la bord... nu se intrerupe....

 

Sa fim seriosi...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe forum daca esti curios la e39-le lui CAT...

 

masina asta nu-i a unei fete? eu asa stiam :)

 

fata de cum a fost masina inainte acum arata super (in afara de cateva elemente)

 

 

Teoretic in tara asta sunt 99 x 42 numere de inmatriculare "CAT". :)

Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe forum daca esti curios la e39-le lui CAT...

 

masina asta nu-i a unei fete? eu asa stiam :)

 

fata de cum a fost masina inainte acum arata super (in afara de cateva elemente)

 

Caline se vrea masina de show.. nu poate exista.. ce am facut eu cu italic...

La masinile noastre personale care nu emit prea multe pretentii se poate, dar la masina de show, castigatoare a 4 cupe din 5... nu se poate...

 

La cluj la expo, la polus, era un astra combi din 96... cu pete de rugina, in portbagaj avea un subwoofer nici macar tapisat... participant la expozitie.... sau era ceva nisan facut calumea portocaliu, si intre chederul de la usa dreapta si tabla, era in strat serios de jeg... nu se poate asa ceva in expozitie auto...

Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe forum daca esti curios la e39-le lui CAT...

 

masina asta nu-i a unei fete? eu asa stiam :)

 

fata de cum a fost masina inainte acum arata super (in afara de cateva elemente)

 

 

Teoretic in tara asta sunt 99 x 42 numere de inmatriculare "CAT". :)

 

nu, nu. Am vazut in ceva revista si era a unei fete bruneta.

 

Plus ca ce barbat si-ar face trimurile roz-bombon? si schimbator asa lung?

Dar poate ca, confund masina, desi jantele si farurile eru tot alea

Link to comment
Share on other sites

Calin78: habar nu am.... oricum, dai 2000 de euro pe o vopsire completa si lasi volanu in halul in care este ? sau in interiorul ala, atentie la ornamentele superioare de pe usa... materialu rosu.. este prea lat.. in partea de jos a ornamentului se vede ca e prea lat, uitati-va la ornamentu de pe usa, si ornamentu din stanga volanului (asta arata ok), daca va uitati pe cealalta usa este la fel, daca va uitati pe bord deasupra la casetofon, banda rosie trece peste marginea de plastic.. de la bord... nu se intrerupe....

 

Sa fim seriosi...

 

Ba deci volanul ala e tiganie absoluta, mi se pare incredibil sa pui o bucata rosie si una gri, si sa zici ca e tuning.

 

Nu mai zic ca am impresia ca a tapitat scaunele cu mijlocul rosu, dar pielea de pe laterale este pielea care o avea masina dinainte, care era si aia pusa de fapt, nu era originala. Pai daca vrei sa tapitezi cu rosu, fa-i frate toata tapiteria, nu pui o carpa pe centru si gata, tuning.

 

Deci masina asta a castigat premii de tuning? Incredibil.

Link to comment
Share on other sites

A mai vazut cineva pana acum 525i cu motor M52? Cu un singur VANOS?

 

525i are motor M54. Ce este in videoclipul ala este 523i, se vede foarte clar. Are tot 2.5 cilindreea.

 

Care sunt ultimele 7 cifre ale VIN-ului, sa dezlegam misterul.

Link to comment
Share on other sites

Gata am elucidat misterul:

 

cum sa verific ?

 

masina e din 95 - e 39 - 523i

 

 

cu motorul nu e nici un mister - am mai spus si pe acest forum - masina e din 95 caroseria 523i - motorul nu este cel original de pe masina si asa cum ti-am aratat in talon este 25 6s 2 ( vrei si o poza cu seria de pe blocul motor)?

 

 

acum daca tot ati facut tiganie pe acest topic o sa va spun punctul meu de vedere si pe urma ma retrag din aceasta comunitate si nu pentru ca am ceva impotriva criticilor constructive.

 

Problema e alta - mie mi se pare firesc ca in momentul in care am exprimat o parere sa am si calitatea de a demonstra sau macar sa fi incercat sa fac ceva mai bun.

 

repet - nu sustin ca masina e perfecta - tocmai pentru o masina de genul asta evolueaza continuu si e masina cu care umblu in fiecare zi - da e masina fetei brunete - eu ( acum e elucidat si acest mister - desi eu nu am considerat ca acest amanunt conteaza)

 

nu vreau sa sune ca o lauda ci doar vreau sa argumentez ca parerile despre masina au fost exprimate de oameni care au calitatea sa exprime astfel de pareri si care sint in domeniul tuningului de ani se zile si au lucrari deosebite - aici vorbesc despre acele jurii de la concursuri care nu cred ca merita jignirile voastre, vorbesc despre reporterii revistei COX si despre Europrojektz

 

http://www.europrojektz-world.com/ - aici este prezentarea clubului international europrojektz

pentru infiintarea filialei europrojektz in romania masinile alese au trecut de procedura de acceptare ca masini bune sa reprezinte acest club ( candidatura pentru acceptarea in club nu a fost ceruta de mine ci ei au ales din masinile din romania)

http://europrojektz-ro.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.