Jump to content

am sifonat masina


p3tric

Recommended Posts

In privinta usilor stai linistit.Nu exista usi pe producator.Doar originale.Si eu am avut un accident de genul asta dar mai usor.Fara pavilion si usa spate.Am facut-o la un service destul de bun.Deviz 53 milioane in 2006.Au facut-o perfect.Nu se cunoaste nimic.

Din 2006 pana in 2010 or fi facut usi si chinezii de e46. :twoup: . Daca e cum spui tu, ar fi tare bine.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si daca iti dadeau dauna totala, ramaneai cu epava plus 75% din valoarea masinii, adica vreo 4500 de euro plus minus ceva si tot o reparai la tine in Suceava cu maxim 3000 euro. Dar faptul e consumat, acum tu poti sa refuzi sa iei masina daca nu iti place cum o face si asigurarile sunt nevoite sa plateasca din nou vopsit etc fara sa comenteze, sau o poti duce in alt service agreat de catre asigurator.

Pot refuza masina si sa o mut in alt service daca nu imi place? Serviceul care a lucrat isi va primi banii? Nici nu am cerut vopsire totala ( dar o sa cer in caz ca o sa se observe tare diferenta de culoare), oare se mai poate face ceva ? Plus ca nu vor sa imi aprobe parbrizul pt ca avea un singur punct in partea dreapta desi el acuma e crapat de sus pana jos in pareta stanga. Te fura toti pe fata in romania asta.

am patit si eu la fel doar ca am cerut in regie proprie dupa ca m au tinut vreo 3 luni pt a mi mai da aprobarea pt. schimbatrea unei piese ce s a descoperit ulterior in val.de 2.500 ron si nu am putut baga masina in service.. de fapt nu am vrut..am zis ori mi o faceti si cu piesa aceea ori nu o mai faceti!!

in urma a 3(da, TREI)plangeri la CSA (sau `NIMENI` cum le mai zice)au zis ca da,mi o vor face.. apoi cand am dus o la service nu le dadeau acceptul alora ca sa ia piesa///si uite asa au trecut lunile, (eu m am folosit de masina tot timpul) si i am chemat la reconciliere pe baieti(OMNIASIG)ca asa este procedura ,ei au raspus NEGATIV si abia acum Ia m dat in judecata! pt ca mi au dat jumatate din banii ce trebuiau platiti conform devizului (12.000ron)motivand ca nu pot aduce facturi la acea suma..si daca le voi aduce facturi imi vor da si restul de bani! (asta in regie proprie)

eu in locul tau as refuza sa iau masina si i as chema in instanta pe baieti!nu costa mult,doar ca se dau termene cam lungi acum dupa vacanta ce au avut o..

eu nu i las pana nu vor plati destul de mult indiferent de timpul pierdut sau/si bani! dupa care o sa i iau pe rand pe angajati pt abuz in serviciu../.

Link to comment
Share on other sites

Si daca iti dadeau dauna totala, ramaneai cu epava plus 75% din valoarea masinii, adica vreo 4500 de euro plus minus ceva si tot o reparai la tine in Suceava cu maxim 3000 euro. Dar faptul e consumat, acum tu poti sa refuzi sa iei masina daca nu iti place cum o face si asigurarile sunt nevoite sa plateasca din nou vopsit etc fara sa comenteze, sau o poti duce in alt service agreat de catre asigurator.

Pot refuza masina si sa o mut in alt service daca nu imi place? Serviceul care a lucrat isi va primi banii? Nici nu am cerut vopsire totala ( dar o sa cer in caz ca o sa se observe tare diferenta de culoare), oare se mai poate face ceva ? Plus ca nu vor sa imi aprobe parbrizul pt ca avea un singur punct in partea dreapta desi el acuma e crapat de sus pana jos in pareta stanga. Te fura toti pe fata in romania asta.

am patit si eu la fel doar ca am cerut in regie proprie dupa ca m au tinut vreo 3 luni pt a mi mai da aprobarea pt. schimbatrea unei piese ce s a descoperit ulterior in val.de 2.500 ron si nu am putut baga masina in service.. de fapt nu am vrut..am zis ori mi o faceti si cu piesa aceea ori nu o mai faceti!!

in urma a 3(da, TREI)plangeri la CSA (sau `NIMENI` cum le mai zice)au zis ca da,mi o vor face.. apoi cand am dus o la service nu le dadeau acceptul alora ca sa ia piesa///si uite asa au trecut lunile, (eu m am folosit de masina tot timpul) si i am chemat la reconciliere pe baieti(OMNIASIG)ca asa este procedura ,ei au raspus NEGATIV si abia acum Ia m dat in judecata! pt ca mi au dat jumatate din banii ce trebuiau platiti conform devizului (12.000ron)motivand ca nu pot aduce facturi la acea suma..si daca le voi aduce facturi imi vor da si restul de bani! (asta in regie proprie)

eu in locul tau as refuza sa iau masina si i as chema in instanta pe baieti!nu costa mult,doar ca se dau termene cam lungi acum dupa vacanta ce au avut o..

eu nu i las pana nu vor plati destul de mult indiferent de timpul pierdut sau/si bani! dupa care o sa i iau pe rand pe angajati pt abuz in serviciu../.

 

Pai din cate am inteles eu colegul nostru nu are probleme cu asigurarile ci cu service-ul.

Link to comment
Share on other sites

s-a intamplat pas cu pas ce ti-am spus la tel ca o sa se intample !

daca nu asculti....

 

ASIGURATORII NU AU VOIE LEGAL SA COMERCIALIZEZE PIESE AUTO. deci alta poveste cu furnizarea pieselor....

 

 

ai stricat o masina frumoasa, pacat.

 

plus ca , masina aia taiata asa, sigur face burta, nu trebuia taiat nik, trebuia pusa pe banc de caroserii, era "piece of cake", trb efectiva, lejer, 2 sapt masina gata, sa nu se cunoasca.

Link to comment
Share on other sites

s-a intamplat pas cu pas ce ti-am spus la tel ca o sa se intample !

daca nu asculti....

 

ASIGURATORII NU AU VOIE LEGAL SA COMERCIALIZEZE PIESE AUTO. deci alta poveste cu furnizarea pieselor....

 

 

ai stricat o masina frumoasa, pacat.

 

plus ca , masina aia taiata asa, sigur face burta, nu trebuia taiat nik, trebuia pusa pe banc de caroserii, era "piece of cake", trb efectiva, lejer, 2 sapt masina gata, sa nu se cunoasca.

Pacat ca nu se poate da timpul inapoi. Astia de prin zona crezi ca au banc de caroserii, le indrepata cu ciocanul si cu lemne.

Ce sa mai spun ghinioanele se tin lant de mine.

Link to comment
Share on other sites

Problemele mai mari le am cu serviceul dar si asigurarile au partea lor de vina. Indata sunt 2 luni si nu s-a facut decat ce vedeti in ultima poza. Sunt cu morarul la pamant.

 

care 2 luni, abia faci 1 luna

azi este EXACT o luna si o saptamana de la accident :twoup:(

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu in ce conditii poti sa inchiriezi o masina - rent a car- ( platita de firma de asigurare) poate ne lamureste vreun coleg, dar stiu ca este posibil.

 

 

am avut un eveniment la inceputl anului unde am avut atinsa aripa si bara fata + semnalizator, am incasat 4100 lei preferind s'o fac in regie proprie, devizul a fost inmultit cu coeficientul 0.55 ( de acolo si suma de 4100) coeficientul este determinat de km + vechimea autovehicolului.

 

 

La reprezentanta au spus ca se pot ocupa de repararea ei dar pana nu primesc acordul de plata nu pot sa-mi elibereze masina , iar dutata era de 1 luna pt reparatie si inca 2 saptamani pt acordul de plata daca nu erau probleme, iar devizul la ei doar pt piese era catre 7000 lei asta fara manopera.

Am incercat la Volvo dar acolo programarea era doar peste 3 saptamani sa bage masina in lucru. La al 3-lea service am renuntat doar pt faptul ca la cati bani incasa din deviz a refuzat sa-mi faca un polish pt a nu se observa diferenta de luciu pt aripa vopsita si restul elementelor ( era vb de un polish de 1,5 milioane ) asa ca mi-am reparat'o in 250 euro.

 

 

 

Pacat ca nu ai ascultat sfatul colegului de mai sus, acum un avocat bun poate sa-ti mai indulceasca viata.

Edited by WeTe
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu in ce conditii poti sa inchiriezi o masina - rent a car- ( platita de firma de asigurare) poate ne lamureste vreun coleg, dar stiu ca este posibil.

 

 

la ce busteni are masina in ea...chiar pricepi c serviabili sunt cei d la asigurare si in ce service vip l-au trimis. asa ca....bancul cu volga / bicicleta d la radio erevan e fix d-acolo....

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu in ce conditii poti sa inchiriezi o masina - rent a car- ( platita de firma de asigurare) poate ne lamureste vreun coleg, dar stiu ca este posibil.

 

 

la ce busteni are masina in ea...chiar pricepi c serviabili sunt cei d la asigurare si in ce service vip l-au trimis. asa ca....bancul cu volga / bicicleta d la radio erevan e fix d-acolo....

Acuma l-am sunat si a spus ca ,, aSIGURARILE NU ACCEPTA DECAT PIESE SECOND''. Mare greseala e ca am crezut pe patron ca este om ca mine. Cum dracu e de facut.

Link to comment
Share on other sites

fratele tau, care e prop legal al masinii trb sa-i dea in judecata. dar sunt sigur ca si acum, dupa atata timp, tu nu ai nici un act oficial in mana, nici d la asigurare , nici d la service.

Asa este nu am nici un act oficial in mana de la ei. Am o procura de imputernicire de la fratele, pt ca el este momentan in spania.

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca tot c am vb / scris cu tine puteam sa vb si cu cainele tau. tu c ai inteles din ce am vb ?

chiar sunteti culmea, fratele tau se speteste prin spania sa cumpere masina asta, ti-o si lasa, si tu o distrugi instant.

Eu am inteles ce ai spus atunci sa scot masina , dar am crezut ca asta o va repara cu piese noi asa cum ar fi si corect, dar el vrea sa profite la maxim de persoanele ca mine care nu sunt in cunostinta de cauza.

Daca te ascultam pe tine atunci si incercam sa o scot din serviceul asta tare bine era.

Link to comment
Share on other sites

ce acte ai semnat la service ? ai cerut de la service ce acte ti-am spus ? sau, in momentul asta service a taiat din masina ta dupa buna lor placere, fara autorizarea ta scrisa ?

Au taiat fara sa semenez eu nimic sau fratele. Ei se bazeaza pe faptul ca au acceptul de plata semnat de fratele inainte sa plece el in Spania.

Link to comment
Share on other sites

ce accept de plata ?

 

Ala care se semneaza la final. Cand esti de acord cu reparatia masinii cred, ca sa primeasca ei banii de la asigurari. Au spus ca sa le semneze ca el pleaca in spania si sa nu trebuiasca sa vina sa le semneze . De asta umbla acuma dupa magarii.

Link to comment
Share on other sites

TOT ce NU trebuia sa faci ai facut.... am avut un incident similar - oarecum - m-a lovit un dobitoc, a trecut pe rosu, si avea numere de BG - impliciit asigurare de BG, eu neavand casco, am mers la omologul asiguratorului bulgar in romania - uniqa, mi s-a deschis dosar de dauna, urmand sa astept confirmarea cartii verzi a asigurarii respectivului pentru a putea demara reparatia masinii. La aproape 1 luna de la accident, un amic mi-a spart bara spate si, surpriza! RCA-ul il avea la uniqa. Mi-au mai deschis un dosar de dauna, si am bagat masina in service (la hyundai/mitsubishi/landrover/jaguar), cand au auzit unde o duc au sarit de fund in sus ca nu platesc ei acolo pentru o masina de 9 ani, si le-am taiat-o scurt: ASIGURATORUL NU ARE DREPTUL SA IMPUNA UN ANUMIT SERVICE, ci doar sa recomande, conditia fiind ca service-ul ales sa nu practice preturi mai mari decat reprezentanta marcii autoturismului. Dosarul cu bara spate a fost acoperit de asigurator, iar in partea fata - accidentul cu imbecilul cu BG - a fost acoperit din buzunarul meu, desigur dupa ce am discutat cu asiguratorul ca atunci cand vine confirmarea vietii sa merg impreuna cu TOATE facturile, urmand ca ei sa-mi vireze despagubirea INTEGRALA intr-un cont. Piesele le-am luat de la grozadan de pe forum (un baiat FOARTE serios, cu preturi foarte bune). Dupa aproape 5 luni de insistente si telefoane, am hotarat sa merg sa-i reclam la CSA, intrucat mult-asteptatul raspuns de confirmare de la bulgari nu mai venea. Reclamatia am facut-o intr-o zi de marti, urmand ca vineri dimineata sa primesc un telefon de la asigurator, pentru prea-marita confirmare a cartii verzi. Tin sa mentionez ca la primul dosar acceptul de plata mi-a fost dat de catre asigurator in mai putin de 24 de ore, iar la cel de-al doilea dosar mi-au fost virati banii in cont in cateva zile lucratoare de la depunerea cererii de despagubire, impreuna cu facturile si chitantele aferente.

Stiu ca a fost destul de lunga si plictisitoare povestirea, dar morala este: baiatul de la uniqa din CT a fost foarte cooperant si amabil, dar NU TRAGE NIMENI DE TNE! Trebuie sa ii presezi si sa nu lasi garda jos (tu ai facut asta din primul minut). Ei incearca de FIECARE DATA sa te traga in teapa, daca tine bine daca nu, asta e. Din pacate la tine a cam tinut, incearca macar acum, in al 13lea ceas, sa tii cont de sfaturile colegilor de pe forum pentru ca sunt intr-adevar obiective. Sper sa rezolvi cat mai bine, pentru ca repede si fara nervi nu scapi. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin cu noutati si cu alte intrebari.

Mi-au terminat astia din service masina, mai cu piese noi mai cu second :twoup: , problema este ca acuma nu vor sa imi de-a masina pana nu primesc ei ,, ACCEPTUL DE PLATA DE LA ASIGURARI''. Rog pe cei cunoscatori sa imi spuna daca trebuie sa primeasca intradevar asa ceva sau iarasi ma duc de nas si daca nu cer prea mult ce etape mai sunt in continuare ca simt ca mi-a mancat asta sanatatea. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.