Jump to content

Actiune politia capitalei 23.08-24.08


Vampiroiul535

Recommended Posts

Mare atentie azi si maine la trecerile de pietoni in Bucuresti. Politia e cu ochii pe voi!

Deja doi prieteni au ramas fara permis pana la ora 11

 

Merci de info ! Un "memento" din asta e mereu bine-venit ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Probabil accidentul de pe Magherul a fost picĂŁtura care a umplut paharul ...

 

Nu am urmarit indeaproape subiectul, dar in cazul de pe Magheru nu era chestie de asigurare la schimbarea benzii ? Parca asa retin dintr-o inregistrare televizata...

Link to comment
Share on other sites

Mare atentie azi si maine la trecerile de pietoni in Bucuresti. Politia e cu ochii pe voi!

Deja doi prieteni au ramas fara permis pana la ora 11

si de ce nu am fi atenti mereu la trecerile de pietoni? de ce doar azi sau maine?

Link to comment
Share on other sites

Mare atentie azi si maine la trecerile de pietoni in Bucuresti. Politia e cu ochii pe voi!

Deja doi prieteni au ramas fara permis pana la ora 11

si de ce nu am fi atenti mereu la trecerile de pietoni? de ce doar azi sau maine?

de ce....? pentru ca fiecare dintre noi s-a confruntat cu situatia in care vii cu 70 la ora te apropii de trecere, pietonul sta pe trotuar, asteapta sa treci tu dar inainte ca tu sa depasesti trecerea de pietoni el pune piciorul (pentru ca anticipeaza ca tu vei depasi trecerea pana cand va ajunge in dreptul tau) si.... adio carnet :twoup:

Link to comment
Share on other sites

decat sa-mi faca vreun pieton sau alt coleg d trafic vreo figura absurda mai bine reduc preventiv inainte de trecerea de pietoni, nu-mi pierd timpul sa stau dupa aia la povesti cu vreun militian sau sa ma puna sa tin de ruleta....

pb e ca, ar trb facuta o strangere de semnaturi din partea cond auto pt modificarea codului rutier si instituirea unor reguli mai clare si precise pt conditiile in care pietonii pot aborda traversarea. de ex as pune o banda galbena pe troutuar, la macar 50 cm de bordura, sa se astepte in spatele acesteia traversarea, nu la bordura.trb sa fie reciprocitate, daca noi avem limita d oprire cu banda alba ei d c sa fie favorizati. sau buton la semafor cu impulsuri pt numarul minim de pietoni pt care se declanseaza schimbarea culorii, colegii d forum din state cred ca ne pot povesti cum e la ei.

Link to comment
Share on other sites

r reguli mai clare si precise pt conditiile in care pietonii pot aborda traversarea. de ex as pune o banda galbena pe troutuar, la macar 50 cm de bordura, sa se astepte in spatele acesteia traversarea, nu la bordura.trb sa fie reciprocitate, daca noi avem limita d oprire cu banda alba ei d c sa fie favorizati. sau buton la semafor cu impulsuri pt numarul minim de pietoni pt care se declanseaza schimbarea culorii, colegii d forum din state cred ca ne pot povesti cum e la ei.

 

idei ar fi multe , nu are cine sa gandeasca atat de departe , Romania copiaza de afara , us , europa doar tipul de sanctiuni , ce amenda sa -ti dea , ce radar performant sa achizitioneze , totul pt a preveni scaparea de amenda :twoup:

Link to comment
Share on other sites

mai avem mult pana sa avem la toate trecerile semafoare. pana atunci va trebui sa ne obisnuim ca si printre pietoni, la fel ca si printre soferi, sunt o gramada de nesimtiti care nu se gandesc decat la ei. cel mai graitor exemplu este cu trecerile din Busteni, unde se blocheaza intreg DN1 pt niste babe care trec la piata sau pentru vreun turist plictisit care trece strada agale. unu nu ar astepta sa se stranga un grup si sa treaca impreuna.
Link to comment
Share on other sites

mai avem mult pana sa avem la toate trecerile semafoare. pana atunci va trebui sa ne obisnuim ca si printre pietoni, la fel ca si printre soferi, sunt o gramada de nesimtiti care nu se gandesc decat la ei. cel mai graitor exemplu este cu trecerile din Busteni, unde se blocheaza intreg DN1 pt niste babe care trec la piata sau pentru vreun turist plictisit care trece strada agale. unu nu ar astepta sa se stranga un grup si sa treaca impreuna.

 

 

aceeasi problema este la o trecere de pietoni in deva in zona pietei centrale...

trec cate 20 de pietoni in sir indian si stai la trecere de orbesti. :twoup: iti vine sa cobori din masina sa ii toci in cap!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.