Jump to content

folie negru mat


ownage16

Recommended Posts

Vreau sa-mi "invelesc" masina intr-o folie autocolanta posibil negru mat . Ce firme recomandati si cam cat m-ar putea ajunge aceasta operatiune . E46 , 4 usi sedan.

 

Ce dezavantaje sunt la aceste folii , unii zic ca strica vopseaua dar multi zic ca nu-i asa .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vreau sa-mi "invelesc" masina intr-o folie autocolanta posibil negru mat . Ce firme recomandati si cam cat m-ar putea ajunge aceasta operatiune . E46 , 4 usi sedan.

 

Ce dezavantaje sunt la aceste folii , unii zic ca strica vopseaua dar multi zic ca nu-i asa .

O singura masina am vazut in Ro foliata impecabil , aproape ca nu mi-am dat seama ca era foliata ......dar am aflat apoi si conditia proprietarului masinii ..." iti dau banii la final dar daca vad cea mai mica urma de lucru facut in bataie de joc sau urme pe la imbinari, imi dai folia jos, plec si nu vezi de la mine niciun cent" .... lucrarea a durat 10 ore si s-a efectuat prin Iasi ....

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Cred ca a costat manopera de 3 ori mai mult decat folia daca s-au lucrat 10 ore la ea . Si cam cat l-a costat sti ?

 

2 ) Am o problema cu geamurile de la faruri . Sunt neschimbate de cand e masina si din nu stiu ce motiv se "matuiesc" (se fac mai opace) singure . Merge sa spal acele gemulete , se curata dar imediat dupa 2-3 minute se fac opace si par a fii pline cu praf . Farurile fac lumina cam putina noaptea pe strada din cauza gemuletelor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

M-am mai documentat si o colantare completa negru mat (seria 3 e46 )pe la unii e 9,5 mil pe la altii 12 (depinde de material zic ei). Stiti vre-un loc de unde as putea cumpara materialul la un pret mai mic on-line sau prin bucuresti ca as incerca s-o pun eu pe masina .

 

Am ajuns sa cred ca ar fii mai ieftin o vopsire . Am citit ca pentru vopsire ar trebui si vopsea mata si luciu mat . Cam cati litrii de vopsea mi-ar trebui si cam cat ar costa si daca stie cineva in cazul cu folia cati metrii patrati sunt necesari pentru a acoperi complet masina . Multumesc

Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Personal mi se pare foarte mult, speram ca ar fii pe la 12 mil . Mersi pt raspuns, totusi sunt curios cam cat metri patrati care pot fi vopsiti/colantati, are masina (doar exterior).

 

mie mi-au cerut 500lei pentru geamuri fumuri doar pe spate, pana la urma am cumparat folie si am puso io, pe toata masina(si pe fata)

 

daca o monteaza perfect 9,5mil nu ar fi prea mult, altfel nu as da nici pe jumate, cel mai bine este sa vezi o masina facuta de ei inainte

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

mie mi-au cerut 500lei pentru geamuri fumuri doar pe spate, pana la urma am cumparat folie si am puso io, pe toata masina(si pe fata)

 

daca o monteaza perfect 9,5mil nu ar fi prea mult, altfel nu as da nici pe jumate, cel mai bine este sa vezi o masina facuta de ei inainte

 

Tocmai din acelasi motiv as vrea sa incerc si singur , de aceea ma interesez de unde as putea sa iau folie mai ieftina si sa incerc s-o pun eu . Pe acelasi principiu as incerca si vopseaua s-o cumpar eu singur si s-o duc la cineva doar s-o vopseasca, de aceea intreb preturile la folie si vopsea. Sper ca ma poate ajuta cineva cu niste preturi avantajoase si la vopsea si la folie si preferabil sa-mi spuna si cat imi trebuie (metrii patrati / litrii). Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu stiu cati litri au fost nevoie sa o vopsesc, dar iti pot spune ca folie nu se prea merita, am vazut doar cateva masini infoliate profesional dar la care manopera+materialul au fost cat o vopsire integrala.

Lacul care se da costa si se aduce doar pe comanda, matuirea o da lacul.

Dar sa te gandesti bine este o culoare extrem de pretentioasa, din momentul cand am scos-o din spalatorie in 30 min e praful pe ea.

Edited by DanFlorin
Link to comment
Share on other sites

Nu te apuca sa vopsesti masina, doar pentru ca te-ai plictisit de culoare, cand o vei vinde o sa ai probleme, mai bine o colantezi... Bafta

 

De ce sa ai probleme daca lucrarea este facuta bine? La cat scad preturile la masinile sh nu cred ca mai conteaza, ca oricum ajungi sa o dai pe nimic.

Link to comment
Share on other sites

mai bine o colantezi......iti da garantie 5 ani... poti sa o dai jos oricand

nici nu te gandi sa o pui singur ca este extrem de greu

si plus de asta iti trebuie rabdare sa o faci perfecta la fiecare linie a masinii

daca vrei sa iti colantezi masina uite aici http://www.streetdesign.ro sunt foarte ok au atelierul exact la iesire din bucuresti spre alexandria.

cat despre folie... oracal negru mat 25 ron/mp.

 

pentru faruri poti sa ii puti folie transparnta 50 ron costa ca sa iti puna si nu ti se mai matuiesc farurile

 

 

@nutu 18 : cum 500 ron folie neagra pe spate? folia costa 300 ron spate+ luneta, iar pe fata 150 ron cu tot cu auterizatie RAR + ca este Llumar care este cea mai ok.

 

la vopsit o sa te coste foarte mult...un atelier bun care sa ti-o vopseasca calumea iti cere 300 ron/ piesa .la o vopsire completa te-ar duce undeva la vro 3000 ron.si ca sa cumperi tu vopseaua tot este scump am dat eu 200 ron pt 750 ml de vopsea+lac+intaritor ca sa imi vopseasca bara spoiler fata+spate...

 

acum....decizia este a ta.

 

bafta

Edited by Sp1d3r
Link to comment
Share on other sites

folia costa 300 ron spate+ luneta, iar pe fata 150 ron cu tot cu auterizatie RAR + ca este Llumar care este cea mai ok.

 

 

 

la vas auto glass in ploiesti mia cerut 500lei doar pe spate, am dat 120lei spate si 80lei fata cu autorizatie si mi-am puso singur, la lluneta mia iesit o singura cuta in rest este perfect pusa

 

cred ca sunt smecheri astia in ploiesti ca m-au intrebat mai intai ce masina am si pe urma mi-a zis pretu

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Am mai intrebat pe la magazine aici pe la mine prin oras si au urmatoarele oferte : vopsire negru mat cu tot ce trebuie si vopsea si lac si manopera = 20 milioane iar colantare cu garantie 2 ani 950 ron . Cred ca raman la colantare , dar o sa caut si prin bucuresti poate gasesc la un 800- 850 .

 

Am auzit totusi de un dezavantaj la colantare si anume ca nu mai poti spala masina cu jet puternic . Nu o s-o mai pot duce la spalatorie sau o sa ma coste mai mult aceeasi operatie ?

Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Exista folie albastru mat?

 

 

alb sau negru

uite aici toate culorile la folii

http://www.streetdesign.ro/mostral#

http://www.streetdesign.ro/colantari-auto-culori3

http://www.streetdesign.ro/colantari-auto-culori2

 

la vas auto glass in ploiesti mia cerut 500lei doar pe spate, am dat 120lei spate si 80lei fata cu autorizatie si mi-am puso singur, la lluneta mia iesit o singura cuta in rest este perfect pusa

 

cred ca sunt smecheri astia in ploiesti ca m-au intrebat mai intai ce masina am si pe urma mi-a zis pretu

 

ai dat si tu geamurile jos cand ai pus folia? sau ai pus-o asa?

 

da poti sa o pui foarte usor folia pe geamuri dar eu cand am fost sa imi puna i-am pus sa dea geamurile jos sa o lipeasca calumea(nu si luneta) si daca in urmatoarii 2 ani se dezlipeste sau ceva imi pune alta folie gratis.

 

fiecare face cum vrea,cum poate si in functie de timpul liber

 

bafta

 

Am mai intrebat pe la magazine aici pe la mine prin oras si au urmatoarele oferte : vopsire negru mat cu tot ce trebuie si vopsea si lac si manopera = 20 milioane iar colantare cu garantie 2 ani 950 ron . Cred ca raman la colantare , dar o sa caut si prin bucuresti poate gasesc la un 800- 850 .

 

Am auzit totusi de un dezavantaj la colantare si anume ca nu mai poti spala masina cu jet puternic . Nu o s-o mai pot duce la spalatorie sau o sa ma coste mai mult aceeasi operatie ?

 

daca te duci la un atelier calumea si ti-o lipeste cum trebuie poti sa o speli zi de zi la spalatorie ca nu are nimic, plus de asta ai garantie. daca ti se dezlipeste te duci peste ei oricum dupa prima luna trebuie sa te duci sa vada si ei daca s-a lipit ok...ca in prima luna se lipeste ea cum trebuie...dupaia "apa,paie si bataie"

 

bafta

Edited by Sp1d3r
Link to comment
Share on other sites

 

ai dat si tu geamurile jos cand ai pus folia? sau ai pus-o asa?

 

da poti sa o pui foarte usor folia pe geamuri dar eu cand am fost sa imi puna i-am pus sa dea geamurile jos sa o lipeasca calumea(nu si luneta) si daca in urmatoarii 2 ani se dezlipeste sau ceva imi pune alta folie gratis.

 

fiecare face cum vrea,cum poate si in functie de timpul liber

 

 

nu am dat nici un geam jos, am dat fetele de usi jos si chederele de jos sa nu ma chinui sa bag folia sub chedere, o am pusa de 2 ani si nu sa dezlipit, nu a facut bule, nimic

Link to comment
Share on other sites

nu am dat nici un geam jos, am dat fetele de usi jos si chederele de jos sa nu ma chinui sa bag folia sub chedere, o am pusa de 2 ani si nu sa dezlipit, nu a facut bule, nimic

 

ce pot zice....felicitari :goodjob: o lucrare bine facuta.... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Intrebam de albastru mat, pentru ca cineva mi-a zis ca exista doar folii mat.

Cred ca vorbea in necunostiinta de cauza :)

M-ar tenta sa mi-o foliez.

Pe certificatul de inmatriculare ar trebui sa fie doar albastru parca.

Nu trebuie trecut pe la rar pentru ca sa imi pun folie albastra, nu?

Link to comment
Share on other sites

Intrebam de albastru mat, pentru ca cineva mi-a zis ca exista doar folii mat.

Cred ca vorbea in necunostiinta de cauza :)

M-ar tenta sa mi-o foliez.

Pe certificatul de inmatriculare ar trebui sa fie doar albastru parca.

Nu trebuie trecut pe la rar pentru ca sa imi pun folie albastra, nu?

trebuie sa iti schimbi talonul daca ti-o colantezi mai mult de 50%,ca dupaia te prind bulangii si iti iau ei talonul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.