Jump to content

E60 2005


AFR

Recommended Posts

Mi-am cumparat de curand un 530d E60 si din cauza entuziasmului si probabil fiind o dimineata insorita nu am observat ca nu functioneaza ledurile din colturile farurilor.Pe drumuri am observat si alte BMW-uri "fara leduri" si m-am gandit ca e o problema la acest model.La tester nu a iesit nimic, iar mecanicul m-a indrumat la service-ul BMW, dupa ce mi-a spus ca poate fi de vina blocul optic sau doar o banala siguranta!Acum eu as vrea sa verific singur varianta cu siguranta, dar am nevoie de un mic ajutor din partea voastra : cunoaste cineva ce siguranta se ocupa de aceste leduri? sau daca cunoasteti alte experiente legate de acest subiect?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

vorbesti cumva de spranceana portocalie?

daca da e ciudat pt ca ledurile alea se ard foarte greu. daca sunt arse doar ledurile alea nu ai ce sa le faci decat sa le schimbi dar asta e foarte complicat, ar insemna sa tai din garnitura de silicon si sa scoti afara ledurie. eu am facut treaba asta din cauza ca vroiam sa schimb ledurile in culoarea alb. am reusit sa o fac si arata foarte bine, doar ca au inceput sa se abureaca si sa faca condens inauntru(cu toate ca am folosit silicon special). mai tarziu am realizat ca am facut o prostie . nu va fi niciodata ca cel facut din fabrica. mi-am schimbat farurile pana la urma.

spuneai ca ai mai vazut si pe alte masini ca nu le functioneaza ledurile, e culmea sa nu functioneze ambele. de exemplu modelele cu facelift au "Daylight" lumina de zi unde e aprins doar angeleyes-ul, nu si spranceana.

deci ai grija ce faci sa nu fi nevoit sa schimbi farurile.

Edited by CARBON
Link to comment
Share on other sites

Salut, mie imi apare in bord "parking light front left failure" se refera la sprancenele din fata, de la faruri dar ale mele merg aman2 si am fost la diagnoza cu masina si mi-a spus ala ca poate e computerul de lumini care cica e scump, n-am reusit sa rezolv problema nici azi :twoup:)
Link to comment
Share on other sites

'' parking light front left failure'' inseamna, si iti spun din proprie experienta, ca iti este ars becul de la angel eyes pe partea stanga. din pacate ca sa i schimbi trebuie sa mergi la n service deoarece trebuie desfacutesi bara si farul. succes
Link to comment
Share on other sites

'' parking light front left failure'' inseamna, si iti spun din proprie experienta, ca iti este ars becul de la angel eyes pe partea stanga. din pacate ca sa i schimbi trebuie sa mergi la n service deoarece trebuie desfacutesi bara si farul. succes

nu mi-e ars nimic, tot e aprins. si imi apare aia in bord

Link to comment
Share on other sites

'' parking light front left failure'' inseamna, si iti spun din proprie experienta, ca iti este ars becul de la angel eyes pe partea stanga. din pacate ca sa i schimbi trebuie sa mergi la n service deoarece trebuie desfacutesi bara si farul. succes

 

Si la mine apare eroarea si nu e becul de la angel-eye ars, problema e spranceana. Iar ca sa schimbi becul de angel-eye nu e nevoie sa dai bara jos, doar sa tragi farul putin mai in fata.

 

Probabil e vorba de un bug de software. Se rezolva prin upgrade.

Ai idee daca merge pus soft-ul pe un cd si facut update-ul asa sau trebuie sa merg la AB?

Link to comment
Share on other sites

am fost la diagnoza si mi-a spus ala de acolo ca e problema cu computerul de lumini care e cam scump. nu am reusit sa rezolv problema pana la urma :)

Banuiesc ca ai fost la Bavaria, nu?

 

Oricum nu sunt fraieri sa-ti recomande un update de soft, chiar daca stiu ca se rezolva mai ieftin...iti recomanda cea mai scumpa varinta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Trebuie sa-i faci resoftare.Eu nu mai am probleme de cateva luni, decand am resoftat modulul de lumini!Bafta!

Ai facut la reprezentanta? Cat te-a costat?

 

mai cautati pe forum , poate sunt ceva contacte oxidate.

Am verificat contactele, firele..totul e in regula. Cand sunt farurile stinse imi da eroare de bec ars. Dupa ce aprind pozitia dispare eroarea chiar daca ledurile de

la spranceana nu se aprind, sau se aprind doar 2 sau 3 din ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ai facut la reprezentanta? Cat te-a costat?

 

 

Am verificat contactele, firele..totul e in regula. Cand sunt farurile stinse imi da eroare de bec ars. Dupa ce aprind pozitia dispare eroarea chiar daca ledurile de

la spranceana nu se aprind, sau se aprind doar 2 sau 3 din ele.

salut,ai rezolvat ceva ? asa am si eu dar nu arata nici o eroare in bord

Link to comment
Share on other sites

.... Cand sunt farurile stinse imi da eroare de bec ars. Dupa ce aprind pozitia dispare eroarea chiar daca ledurile de

la spranceana nu se aprind, sau se aprind doar 2 sau 3 din ele.

 

Sa nu fie cumva vreun scurt, sau vreun contact oxidat...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.