Jump to content

Problema e90


Recommended Posts

de cateva zile imi ramane aprins martorul galben check engine aprins si cu urmatoare eroare data pe navigatie:''motorstĂśrung mit Einfluss auf die abgasemissionen mĂśglichst bald ihrem bmw service prĂźfen lassen' :) :twoup: ',stiti cumva care poate fi cauza????..masina este 320d e90 163 de caluti din 2005.Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

imi ramane aprins martorul galben check engine aprins si cu urmatoare eroare data pe navigatie:''motorstĂśrung mit Einfluss auf die abgasemissionen mĂśglichst bald ihrem bmw service prĂźfen lassen'

 

Posibil sa fie din calitatea combustibilului dar poate fi si si eroare datorata sondei.

Mergi la un tester si fa o verificare. Daca sonda lambda apare a functiona in parametrii, reseteaza si schimba combustibilul. Asta in prima urgenta.

Succesuri!

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult baieti o sa merg saptamana asta la tester sa vad exact care ar fi cauza,motorina am bagat de la omv dar cine stie ce avea in ea.o seara placuta.

 

Mentionez ca probema a aparut in timp ce mergeam spre casa la aprox 30km dupa ce am facut plinul,inainte sa plec la drum am fost la tester si toate erau in parametrii normali...

Link to comment
Share on other sites

Pffff.... aceeasi problema am avut-o si eu :)... cel putin asa cred... La mine aparea scris " Emisii crescute".

Am schimbat motorina .... Bagam de la OMV... acum bag numai de la Petrom.

Martorul a disparut si nu a mai aparut de atunci.

Dar indicat ar fi sa te duci sa faci un test.... Sa nu se inroseasca :twoup:

Edited by cristian_ntz
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Eu mai aveam o problema... in a 2-a si a 3-a cand apasam acceleratia pana la capat... accelera putin , se tragea inapoi..... si apoi pleca iar....zici ca apasam kick down-ul la automata ( a mea e manuala :twoup: )

.

Si eu patesc la fel si nu am aflat inca dak e normal

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

dar scuza-ma de ce nu schimbi intai limba sa pui in engleza.......si eu am avut in germana si ma uitam ca broasca la bariera si nu intelegeam nimic...schimba limba si pe urma o sa intelegi macar despre ce e vb...ca sa schimbi limba...gasesti pe cineva care are la fel masina ca a ta si urmezi pas cu pas meniul pana schimbi limba sau pe cineva care stie germana....bafta

 

Posibil sa fie din calitatea combustibilului dar poate fi si si eroare datorata sondei.

Mergi la un tester si fa o verificare. Daca sonda lambda apare a functiona in parametrii, reseteaza si schimba combustibilul. Asta in prima urgenta.

Succesuri!

dar scuza-ma de ce nu schimbi intai limba sa pui in engleza.......si eu am avut in germana si ma uitam ca broasca la bariera si nu intelegeam nimic...schimba limba si pe urma o sa intelegi macar despre ce e vb...ca sa schimbi limba...gasesti pe cineva care are la fel masina ca a ta si urmezi pas cu pas meniul pana schimbi limba sau pe cineva care stie germana....bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.