Jump to content

Diy - Angel eyes


flk

Recommended Posts

eu mi-am pus CCFL-uri galbui, gen OEM-look, caut o solutie sa le fac mai slabe, sa le scad din intensitate... daca aveti vreo idee...

 

poti incerca sa le alimentezi la o tensiune mai mica 10-11 V,acuma depinde si cat de mult poti cobora tensiunea de alimentare ca ele sa se mai aprinda.

colegul calin 78 e din zona ta si ar putea sa te ajute,ca am vazut ca se pricepe,cu o sursa de tensiune reglabila ai putea alimenta CCFL la diferite tensiuni,sa vezi cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am pus CCFL-uri galbui, gen OEM-look, caut o solutie sa le fac mai slabe, sa le scad din intensitate... daca aveti vreo idee...

Cam dificil. La lampile cu descarcare in gaz e dificil de modificat intensitatea luminoasa. Nu functioneaza modificarea tensiuni de alimentare :twoup: .

Solutia este cea adoptata si la notebook-uri : modificarea factorului de umplere al tensiunii de alimentare. Dar este greu de realizat.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am pus CCFL-uri galbui, gen OEM-look, caut o solutie sa le fac mai slabe, sa le scad din intensitate... daca aveti vreo idee...

Cam dificil. La lampile cu descarcare in gaz e dificil de modificat intensitatea luminoasa. Nu functioneaza modificarea tensiuni de alimentare :twoup: .

Solutia este cea adoptata si la notebook-uri : modificarea factorului de umplere al tensiunii de alimentare. Dar este greu de realizat.

 

si eu m-am gandit la fel, dar am vazut unele legate pe curentul de la plafoniera, iar in momentul in care plafoniera se stinge in "fade" asa, angelurile se sting si ele scazand in intensitate pana la un anumit punct unde se sting de tot, dar mi-ar ajunge sa le pot cobori pana la acel nivel.

Link to comment
Share on other sites

Geo Serban sa nu ne uiti. :) Adica sa vii si aici cu niste poze cu ce a iesit din manutele tale .Sa faci si ziua poze , nu de alta da sa mora de cida cei ce cred ca ziua nu se vad :twoup:

 

vreau sa gasesc si niste folie adeziva ca aici si trageam nadejde sa schimb si geamurile de la faruri daca tot le desfac

stiti cumva dimensiunile exacte la inele? am o oglinda de faza lunga de facelift (presupun ca sunt la fel ca la NFL), dar nu stiu la scurta - ca sa nu mai desfac farul doar ca sa masor diametrul.

Link to comment
Share on other sites

Geo Serban sa nu ne uiti. :) Adica sa vii si aici cu niste poze cu ce a iesit din manutele tale .Sa faci si ziua poze , nu de alta da sa mora de cida cei ce cred ca ziua nu se vad :twoup:

 

vreau sa gasesc si niste folie adeziva ca aici si trageam nadejde sa schimb si geamurile de la faruri daca tot le desfac

stiti cumva dimensiunile exacte la inele? am o oglinda de faza lunga de facelift (presupun ca sunt la fel ca la NFL), dar nu stiu la scurta - ca sa nu mai desfac farul doar ca sa masor diametrul.

 

am eu nFL si are 13 centimetri diametru oglinda de la far, m`am apucat sa`mi fac si eu angel eyes`uri sa vedem ce iese, in loc de folia aia folosesc autocolant argintiu.

Edited by oisher
Link to comment
Share on other sites

stie cineva cum sa fac angelu sa mearga fara droserele lui...ca sau ars de 2 ori deja...ma gandeam sa pun direct firele de la angel in clemele de la becul de pozitie si becul in mufa lui...ma gandesc ca becul consuma si el ceva din curent incat sa nu arda angelu?...ce parere aveti, mai bine ma duc si cumpar droserele a 3a orara sau le ard cu ideea mea??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.