Jump to content

Alpina D3


Alpina

Recommended Posts

  • 4 months later...
Vreau sa stiu si eu mai multe despre alpina b3........am auzit ca este o masina foarte buna, fiabilitate, putere motor, finisaj, etc....Ma intereseaza cat mai multe detalii desp aceasta masina........are cineva b3 printre noi, vreau sa aflu cat mai multe depre ea....Si costuri intretinere.......am auzit ca masina este cam rara pe strazile din Romania....... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Exista cativa tuneri "de casa" pt BMW cu care de voie de nevoie uzina a trebuit sa se obisnuiasca.

 

Alpina - inlocuieste total motorul, suspensiile, franele, sistemul de avacuare, jante.etc, toate la un loc sau doar parte din aceste grupe de componente.

 

Intr-o discutie cu un amic din germania am aflat ca Alpina nu mai este o companie total independenta fiind cumparata de BMW AG ( nu stiu daca total sau partial), oricum service-ul in cazul in care se achizitioneaza un Alpina B3 sau oricare alt model se face la reprezentantele BMW fara probleme, ca de altfel la orice masina tunata de un un tuner cu nume.

 

Hartge - este un tuner specializat in "schimbul de motoare". Adapteaza spre exemplu motorul de pe M5 si il pune pe un M3, iesind o "bomba" de masina. Bineinteles ca au si propria linie de design si accesorii.

 

Acschnitzer (apartine fratilor schnitzer) este un alt tuner BMW care are de curand si un dealer in romania si care la fel ca Hamann (apartine Richard Hamann) dezvolta kituri care maresc puterea motoarelor "de fabrica", kituri de suspensii, frane, evacuari...si design si aerodinamica. Posesorii acestor branduri sunt oameni care pe baza experientei de o viata in lumea curselor auto au dezvoltat kituri cu care au cam uimit si audienta de la uzinele bmw. Spre exemplu Acschnitzer a modificat un Mini Cooper care a batut la viteza un M3......

 

Pentru achizitionarea unei masini tunate raspunsul la toate implicatiile este de gasit la dealerul BMW.....

Link to comment
Share on other sites

Ok. ms de informatii........dar in Romania nu este nimeni care a avut asa ceva un b3, pe mine ma interesa detalii tehnice ale masinii......si mai ales costurile de intretinere sunt tentat sa imi achizitionez un b3, dar nu imediat si de aceea ma intereseaza sa aflu cat mai multe detalii despre aceasta masina........La dealer sa ma duc sa intreb chestiile astea nu cred ca o sa stea cineva sa-mi explice fiecare detaliu si de aceea am apelat la forum........ma gandeam ca poate este cineva care a mai avut un b3...............
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa stiu si eu mai multe despre alpina b3........am auzit ca este o masina foarte buna, fiabilitate, putere motor, finisaj, etc....Ma intereseaza cat mai multe detalii desp aceasta masina........are cineva b3 printre noi, vreau sa aflu cat mai multe depre ea....Si costuri intretinere.......am auzit ca masina este cam rara pe strazile din Romania....... :blink:

182986[/snapback]

 

www.alpina-automobiles.com , gasesti aici si comunicate de presa si preturi la motoare alpina.

 

eu am lansat topicul pt ca mie personal imi place mult alpina si am vazut ca dupa ce se testeaza un concept de motor pe alpina se introduce sub o forma putin modificata... pe masinile de serie.

 

Poti sa iti cumperi o masina second preparata sau poti sa cumperi un 320d nou si sa mergi cu el la alpina sa ti-l faca D3....

Link to comment
Share on other sites

Eu gasisem initial pe net un b3 din germania la un pretz bun.......si acest lucru m-ar tenta........nu stiam prea multe lucruri despre alpina....decat ca este un tunner de casa de la bmw.....dar in ce fel modifica masinile nu stiam........ms de informatii :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ok. ms de informatii........dar in Romania nu este nimeni care a avut asa ceva un b3, pe mine ma interesa detalii tehnice ale masinii......si mai ales costurile de intretinere sunt tentat sa imi achizitionez un b3, dar nu imediat si de aceea ma intereseaza sa aflu cat mai multe detalii despre aceasta masina........La dealer sa ma duc sa intreb chestiile astea nu cred ca o sa stea cineva sa-mi explice fiecare detaliu si de aceea am apelat la forum........ma gandeam ca poate este cineva care a mai avut un b3...............

183234[/snapback]

[/quote

 

 

Cel mai sigur aflii de la Alpina pentru fiecare tara in parte........

 

Spre exemplu eu imi pun un kit de putere la motor acschnitzer luna viitoare si am sa-mi pierd garantia de la dealerul bmw pe unele componente...dar o preia Acschnitzer ......

 

Fiecare masina este inregistrata la ei (si la alpina) cu nr de sasiu si numele proprietarului si in cazul in care ai probleme iei legatura cu alpina germania si rezolva cazul....

Link to comment
Share on other sites

Super, tare as vrea sa il vad pe strada pe acest D3 sa vedem ce poate.

Zilele trecute am avut ocazia sa fac o linuta cu un golf 5 GTI si spre uimirea lui am stat langa el 1-2-3-4 :blink:

Edited by scandy
Link to comment
Share on other sites

Eu gasisem initial pe net un b3 din germania la un pretz bun.......si acest lucru m-ar tenta........nu stiam prea multe lucruri despre alpina....decat ca este un tunner de casa de la bmw.....dar in ce fel modifica masinile nu stiam........ms de informatii :)

183237[/snapback]

 

 

Daca cumperi un alpina primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa faci un fax la alpina in care sa-i anunti ca masina cu nr de identificare XXXXXX se afla in posesia ta incepand cu data de...le specifici contactele tale.......si mai departe te bucuri de masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

E bine ca o sa preia iei garantia.........defapt este si normal sa-ti ofere garantie....eu nu ma gandeam sa imi duc masina sa o tunez la alpina........daca e sa-mi cumpar o sa iau direct de la alpina......si de aceea vroiam informatii.........D3 inca nu imi permit :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.