Jump to content

probleme viteza 1


hatred

Recommended Posts

de multe ori am probleme la semafor cand plec ... nu vrea sa mi intre in viteza 1 indiferent ca apas ambreajul maxim ... reusesc foarte greu dp vreo 20-30 secunde . idei careva ?

 

si la mine mai face asa, f rar, daca iei picioru de pe ambreiaj si apesi din nou, nu intra?

Link to comment
Share on other sites

@PYU: E46 316i, nu caraie nimic, doar opune rezistenta.... daca fortez intra (nu fortat in sensul dur, daca si nevasta-mea se descurca, doar putin mai multa forta)

si cum spuneam, daca astept 2-3 secunde inainte sa imping "levierul" intra fin!

 

@MihaiC: pe langa lichidul de la ambreiaj/frana, la uleiul din cutie m-am mai gandit si eu, mai ales ca in anotimpul cald nu e chiar asa sesizabil, in schimb iarna e mai pronuntat

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

@PYU: E46 316i, nu caraie nimic, doar opune rezistenta.... daca fortez intra (nu fortat in sensul dur, daca si nevasta-mea se descurca, doar putin mai multa forta)

si cum spuneam, daca astept 2-3 secunde inainte sa imping "levierul" intra fin!

Stiu ce masina ai, intrebarea era pentru initiatorul topicului :twoup:

 

Eu cand bag a 1-a, simt cum s-ar duce masina in fata 1-2cm, si un poc foarte slab in grup :)

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cand nu vrea sa intre in viteza 1 incercati urmatorii pasi (la mine merge cu success de fiecare data):

 

1. lasati liber ambreiajul

2. apasati fin acceleratia (un mic "vruumm")

3. apasati ambreiajul

4. bagati in viteza (ar trebui sa intre si impins cu degetul mic, daca nu repetati 1-3).

 

Explicatia ar consta in felul in care se imbina "rotitele" din cutia de viteze. Metoda am citit-o pe un blog si cred ca este mult mai "tandra" cu cutia decat "impinsul pana intra".

Link to comment
Share on other sites

de multe ori am probleme la semafor cand plec ... nu vrea sa mi intre in viteza 1 indiferent ca apas ambreajul maxim ... reusesc foarte greu dp vreo 20-30 secunde . idei careva ?

 

in marsarier cum intra, tot asa greu?daca faci 2-3 pedale intra mai usor?

schimbatorul de viteze are joc? verifica nivelul uleiului in CV sau schimba-l.

bafta!

 

la plecarea de pe loc, unde "prinde" ambreiajul; normal sau mai sus spre capatul cursei?

daca prinde sus ar putea fi problema de la rulmentul de presiune/disc ambreiaj/placa de presiune.

daca prinde normal verifica cele enumerate mai sus.

Edited by calin_AVR
Link to comment
Share on other sites

asa pateam eu la e39 , am schimbat uleiul (era ft subtire, k apa)acuma imi intra mai greu in 1,2,3 asta cam 10 min asa de dimineatza pana se incalzeste motorul, oare dc ?

ce tip de ulei ai pus? trebuie sa pui exact ce e recomandat pentru masina ta, respectiv pt cutia de viteze.

daca ai pus ulei mai vascos de cat trebuie, la iarna cred ca o sa iti intre in viteza mult mai greu.

la orice magazin de piese auto ar trebui sa iti spuna ce ulei este recomandat pentru masina ta; motor, CV,servo, etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.