Jump to content

TUNING BMW E30 325I 24V


maryuschris

Recommended Posts

Face extraordinar de bine. Acum daca ai pretentii gen launch control, si alte 'jucarii', treci la grupa mare si iti iei haltech platinum sport 2000, motul, megasquirt si asa mai departe. Insa daca esti dispus sa-i dau lui iulica aprox. 200 E, nu trebuie sa ti mai faci griji in legatura cu electronica.

 

Succes.

 

P.S are el o chiulasa de 2.5 la vanzare. tine 7500 rpm safe.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hai fii serios eu cu un amarat de 2.0 de 150 de cai am facut cateva IS-uri, vrei sa imi zici tu ca ai facut cu un 318is un e36 325 de 192 de cai, am scris asa sa ne intelegem bine despre ce masini vorbim pe aici.

Salut , da exact despre masinilea astea vorbesc si eu intre timp s-au mai adugat cateva modificari la masina si inca 2 noi victime 325 , 192 cp , eu nu cred ca am mai mult de 170 de cai desi modificarile sunt multe, totusi important este faptul cum ajung acei cai la roata si la ce turatii functioneaza optim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

 

Daca vrei sa mergi aspirat ( ti s-a pus tie asa pata ) te-ai putea gandi la un stroker :

 

De la m50b25 la m50b28 ai avea nevoie de :

- arbore cotit de m52b28

- biele de m20b20 sau m20b23 ( astea au 130 mm )

- pistoane de m50b25 ( non-vanos )

 

sau

 

- arbore cotit de m52b28

- biele de 135 mm

- pistoane de m52b28

 

 

 

Poti face un motor de 3.0 din 2.5

 

- arbore cotit de m54b30

- biele de 135 mm

- pistoane de m54b30

(nu prea stiu sa fie motoare de 3.0 la dezmembrari )

 

 

 

 

Acum mai intervine o intrebare... A incercat cineva sa vada daca biela de 130mm se pupa cu piston de M50 sau piston de M54 ? In teorie se poate dar boltul e la fel de lung ? sau gaura din piston unde intra boltul ? Dar pe vibrochen se pupa biela ? Are acelasi diametru ?

Edited by adrian325i
Link to comment
Share on other sites

Mda... si ma tot gandesc la ce vorbiti voi aici...

Pai daca am vibrochen de M54 echilibrat pt pistoanele si bielele de M54 , daca pun pe acelasi vibrochen alte biele mai scurte deci mai usoare si alte pistoane de alta greutate nu am bataie pe motor ca vibrochenul nu mai e echilibrat ???? Aaah ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.