Jump to content

Dezmembrare cotiera


Recommended Posts

Sigur ca am incercat. Am cumparat o piesa nr. 10 noua, fiindca partea rotunjita de la cea veche are vopseaua ciobita. Insa nu stiu sa o dau jos pe cea veche sa o inlocuiesc. Desi se vede sistemul de prindere, nu imi dau seama cum o pot desface fara sa stric partea inferioara.

 

Acesta e motivul pentru care am intrebat pe forum, nu vreau sa mi-o desfaca nimeni, vreau sa-mi spuna cine a mai desfacut care e tehnica...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

am rezolvat problema. pentru cei care mai au problema ca mine, adica li se rupe inchizatoarea nepermitatand deschiderea cotierei se procedeaza astfel:

se desface scrumiera spate (mai intai se scoate scrumiera, apoi se desfac cele 2 suruburi de sub ea, se scoate bucata ce contine usita, apoi se desfac si urmatoarele 2 surburi. cu o surbelnita se indeparteaza bucata de plastic care era prinsa de suruburi astefel se descopera 2 arcuri mari pe lateralele cotierei. acestea se dau jos prin scoatere prin santurile ce se vad pe acolo. apoi se ridica cotiera veritcal pentru a indeprta piesa 9 care se scoate destul de usor. in mijlocul spatiului din spatele piesei se afla 2 gauri in care sa afla bucati de plastic ce trbuie inmpinse concomitent cu scoaterea piesei pe care se prindea arcul. se face treaba asta pe ambele parti. acum partea superioara este libera din partea din spate. se ridica si se forteaza, si introduce o surubelnita in fata ciocului care inchide cotiera, partea superioara se coboara din nou si impreuna cu o miscare pe care va dati seama atunci cum se face se elibereaza partea superioara. pentru a ajunge la inchizatoare se dau jos cele duoa capacele din spate (eu nu am reusit decat stricandu-le) se desfac suruburile de sub ele apoi incepand din spate piese 1 si 13 se despart pentru a avea acces la inchizatoare. in caz ca se rupe nu stiu daca mai aveti ce face eu am incercat sa lipesc cu poxipol dar nu merge pentru ca e o piesa destul de prost gandita. am incercat sa desfac si partea de care intreba colegul dar nu am reusit si nici nu am incercat mai mult pentru ca si asa am zgariato destul pana am reusit sa desfac partea de sus. dar banuiesc ca nu e prinsa cu nici un surub pentru ca eu la cat m-am uitat nu am vazut pe nicaieri un loc de unde sa se prinda.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.