Jump to content

sa aleg BMW?


pascal

Recommended Posts

OFF TOPIC : mai nou totul se rezuma la consum ? :twoup:

are vreo relevanta daca e 6.6 sau 6.8 sau chiar 7.0 ? :))

 

nope... la orgolii :twoup: Fiecare se mandreste cat de putin consuma masina lui... sau nu :twoup:

pai intre 6.6 si 7.0 nu e chiar relevant... da' intre 8 si 12 (cat imi ia mie in Bucuresti) e diferenta de 50%... cam mare nu crezi?! Da, eu am 320i, e adevarat... da' vreau sa vad si eu dieselul ala care ia 8% in Bucuresti

 

mie nu imi place sa imi fac consumul :twoup: era la 7.2 cand am luat masina si acum a ajuns la 10.2 :twoup: (sunt constient ca e mult mai mare avand in vedere ca media e facuta pe vreo 15.000 de km - nu l-am resetat niciodata). ce e interesant e faptul ca imi urca cu cate 0.1 cand ies afara din oras :twoup:

 

p.s. : daca spun de motor o sa sara toti in sus ca nu e adevarat...

Edited by OvidelGSM
Link to comment
Share on other sites

@Monique Tu ai 320i si iti ia intre 8 si 12 in Bucuresti,nu stii la ce riscuri te-ai supus afirmand asta,stai sa vada Ciupanezu ce ai zis :)) un 320i ia 16 in Bucuresti,acuma la moda e sa ia cat mai mult poate nu stiai :twoup: sa se vada potenta financiara.Daca ai bmw si-ti consuma 10 in oras esti un mincinos sarac,care nu-ti permiti bmw si deaia minti :twoup: Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

@Monique Tu ai 320i si iti ia intre 8 si 12 in Bucuresti,nu stii la ce riscuri te-ai supus afirmand asta,stai sa vada Ciupanezu ce ai zis :twoup:) un 320i ia 16 in Bucuresti,acuma la moda e sa ia cat mai mult poate nu stiai :) sa se vada potenta financiara.Daca ai bmw si-ti consuma 10 in oras esti un mincinos sarac,care nu-ti permiti bmw si deaia minti :)

 

Mie imi ia cam 12 in oras, nu intre 8-12 :twoup: era vorba de diferenta intre 8l (cat spunea un membru mai devreme) si 12 l (cat imi ia mie) :twoup:

Imi asum riscurile :wacko::P:P Azi sunt ciufi si chiar am chef sa ma "cert" cu cineva :twoup:

Hmmm, eu ma gandeam ca toti isi lauda performantele masinii in ceea ce priveste consumul :twoup:) Iar daca ma uit mai bine, intre cele 2 extreme - 8 si respectiv, 16l - consumul la masina mea e fix media :twoup:

Link to comment
Share on other sites

unde ia ma 320i 6 la 140 :twoup:))))))))))))))

``ma`` noi vorbeam de motoarele diesel nu I in SASE , si...320i la 140 cat ia? maxim 8 :twoup:

 

da..la 140 are 8 consum...dar nici 320d nu are 6 la 140 :)

 

 

chiar nu am de ce sa mint,atat mi-a consumat mie pe autostrada cu pilot automat

Link to comment
Share on other sites

Vad ca toata discutia pana la urma se rezuma la consum.

 

Stau si ma intreb, dintre toti posesorii de BMW, cati dintre voi v-ati luat BMW pentru consumul mic? :twoup:

eu cand mi-am luat masina nu m-am gandit la consum,intretinere.....mi-a placut si am luat-o.....intr-adevar daca mi-as lua acum bmw am mai multe cunostinte despre marca asta si probabil mi-as lua un 3000 d sau i :))

 

dar daca tot se discuta despre asta m-am bagat si eu in discutie , mai ales ca se vorbea despre motorul care il are si "tarfa" mea =))

Link to comment
Share on other sites

BMW-urile sunt niste masini f usor de intretinut, costa cat un Renault de exemplu, se spune pe aici. DIn cauza asta cei care au e60 taie filtrul de particule ca e in plus si mai castiga 2 cai, nu ca ar costa vreo 2000 de euro, anuleaza furtune de vaacum, scot pivotii din brate etc etc.. 1 mil. de exemple.

Se vede si cu ochiul liber pe strada cat de ieftin e sa intretii un BMW.. Toate sunt ingrijite si tip-top. Daca vezi una care nu prea e in forma, desi e asa ieftin de intretinut si fiabila, sigur are nr. de bulgaria si proprietarul sigur e chiar bulgar, daor se stie ca romanii sunt mai bogati decat bulgarii.. :)

Cam asta e.

Pe scurt, BMW e mult mai scump de intretinut decat alte marci non-premium, fie el mai nou sau mai vechi, si cine spune altceva minte de rupe sau nu isi intretine masina de fapt..

 

subscriu

 

unde ia ma 320i 6 la 140 :twoup:))))))))))))))

``ma`` noi vorbeam de motoarele diesel nu I in SASE , si...320i la 140 cat ia? maxim 8 :twoup:

 

ia pe dracu 8% la 140km/h,9% la 130km/h iti ia un motor de 1.4,turbo,6 trepte,sau un 1.6 aspirat,clasa compacta

 

Vad ca toata discutia pana la urma se rezuma la consum.

 

Stau si ma intreb, dintre toti posesorii de BMW, cati dintre voi v-ati luat BMW pentru consumul mic? :twoup:

 

majoritatea,pt consum si intretinere ieftina,daca arunci o privire pe forum,vezi posesor de 2.5-uri,pe seria 3(clasa medie) ce scot consum de 1.6 16v (clasa compacta),deci....

Link to comment
Share on other sites

ia pe dracu 8% la 140km/h,9% la 130km/h iti ia un motor de 1.4,turbo,6 trepte,sau un 1.6 aspirat,clasa compacta

 

sincer,nu are rost sa te mint...cand am venit din germania,pe ungaria am venit constant la 140km/h (prea multe radare) consumul este intre 7 si 7jumate,la 180 imi lua 9 - 10 :twoup: si nu este 1.3 ci 2.0

Link to comment
Share on other sites

sincer,nu are rost sa te mint...cand am venit din germania,pe ungaria am venit constant la 140km/h (prea multe radare) consumul este intre 7 si 7jumate,la 180 imi lua 9 - 10 :twoup: si nu este 1.3 ci 2.0

 

sa nu exageran,,la 170 am consum de 10...nu la 180..9..

Edited by sarbu_daniel
Link to comment
Share on other sites

sa nu exageran,,la 170 am consum de 10...nu la 180..9..

tu chiar crezi ca are rost sa te mint? Nu vreau sa iti dovedesc nimic....iti spun doar ce consum am scos..in schimb , crede-ma...am venit luna trecuta in tara cu un vento..1.8...si vb foarte foarte serios,m-a scos mai mult cu 23 euro drumul decat la e36 :twoup: motoare mici - turatii mari si consum mai mare. o sa iti consume e36 25% pana ajungi la 180,dupa care,daca mergi constant la acea viteza o sa iti scada la 7...8%. calculeaza tu...1700km cu aprox. 170 euro,sa nu uitam ca benzina era atunci cam 1.45 euro.

Link to comment
Share on other sites

sincer,nu are rost sa te mint...cand am venit din germania,pe ungaria am venit constant la 140km/h (prea multe radare) consumul este intre 7 si 7jumate,la 180 imi lua 9 - 10 :twoup: si nu este 1.3 ci 2.0

 

te minte frumos Bc-ul sau acul de la consum instant

 

masina ta cu 2000cm,e mai economica decat una cu 1400cm si 6 trepte,consuma cat un 1.9tdi cu 6 trepte

 

tu chiar crezi ca are rost sa te mint? Nu vreau sa iti dovedesc nimic....iti spun doar ce consum am scos..in schimb , crede-ma...am venit luna trecuta in tara cu un vento..1.8...si vb foarte foarte serios,m-a scos mai mult cu 23 euro drumul decat la e36 :) motoare mici - turatii mari si consum mai mare. o sa iti consume e36 25% pana ajungi la 180,dupa care,daca mergi constant la acea viteza o sa iti scada la 7...8%. calculeaza tu...1700km cu aprox. 170 euro,sa nu uitam ca benzina era atunci cam 1.45 euro.

 

e mai economic decat 320d

Link to comment
Share on other sites

e mai economic decat 320d

exagerezi...daca neaparat vrei sa auzi ca masina mea imi ia 14% si lucrul asta te satisface....o spun...da,14.7% imi consuma. NU vreau sa ii fac reclama , nu vreau sa o vand...iti zic doar cati banuti am bagat in benzina din frankfurt pana acasa....atat,spuneam doar ceva informativ..nu cu alte scopuri. respect :twoup:

Edited by poh !
Link to comment
Share on other sites

tu chiar crezi ca are rost sa te mint? Nu vreau sa iti dovedesc nimic....iti spun doar ce consum am scos..in schimb , crede-ma...am venit luna trecuta in tara cu un vento..1.8...si vb foarte foarte serios,m-a scos mai mult cu 23 euro drumul decat la e36 :twoup: motoare mici - turatii mari si consum mai mare. o sa iti consume e36 25% pana ajungi la 180,dupa care,daca mergi constant la acea viteza o sa iti scada la 7...8%. calculeaza tu...1700km cu aprox. 170 euro,sa nu uitam ca benzina era atunci cam 1.45 euro.

 

eu am tot 320i da e46 dublu-vanos si la 170 am 10..cu jante pe 18

Link to comment
Share on other sites

eu am tot 320i da e46 dublu-vanos si la 170 am 10..cu jante pe 18

 

vanos si al meu. Nu sunt sigur,dar e46 are cu ceva mai multe kg. ...repet,nu am nici o intentie sa te mint,atat imi indica mie consumul,acasa...am tras linie , iar cu tot cu vignete m-a scos 180 euro cred....si cu exceptia ungariei,unde am mers incet..130-140 , am venit cam 160-180..si din cand in cand cate un sprint la 200 si un pic...cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Da cam cat asa?

 

7

Deci 320i ~8 si 320d ~7

 

La valorile aste n-ar mai fi existat diesel pentru ca nu-l cumpara nimeni (inainte de turo cu geometrie variabila) pentru diferenta asta, inseamna ca ne crezi pe toti posesorii de 320d batuti in cap daca esti convins de cifrele astea.

 

P.S. ~7 ia la 160 , pe pilot daca nu sunt obstacole

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Da cam cat asa?

 

7

Deci 320i ~8 si 320d ~7

 

La valorile aste n-ar mai fi existat diesel pentru ca nu-l cumpara nimeni pentru diferenta asta, inseamna ca ne crezi pe toti posesorii de 320d batuti in cap daca esti convins de cifrele astea.

 

P.S. ~7 ia la 160 , pe pilot daca nu sunt obstacole

320d ziceam ca bate undeva la 6% .... iar eu , la 320i ziceam 7% la 140 nu 160. Deja suntem off topic ..... eu am zis si sustin ca un diesel , afara...la o viteza constanta papa cam 6% si benzinarul 7-7,5. Eu vorbeam de o viteza constanta....daca tu crezi ca asta include si obstacole....treaba ta,si sincer...nu mi se pare asa irelevant. o seara frumoasa sa ai :twoup:

Edited by poh !
Link to comment
Share on other sites

De aia suntem diferiti de toti europenii. Avem bani de Logan si vrem performante de BMW ! Daca se poate sa fie intretinerea mai mica decat la bicicleta e si mai bine !

 

Toata lumea alege masina in functie de nevoi ! La noi nu conteaza categoria de masina si pentru ce a fost destinata !

Nu conteaza ca poate sa fie masina de oras, de familie, offroad, etc. Conteaza ca ''am gasit una ieftina'' ... ca e mare/mica nu mai conteaza! :twoup:

 

Nu mai discutam cat de atipici suntem cand ne cumparam 316i si visam sa il facem 330i ! De ce nu iau 330i din start ? :)

 

Si referitor la intrebarea ta pascal...eu cred ca trebuie sa treci si prin A4-Laguna-Mondeo-Vectra-Lancer-Passat-etc si apoi sa decizi !

BMW merita doar pentru placerea de a conduce. In rest e ...

Link to comment
Share on other sites

De aia suntem diferiti de toti europenii. Avem bani de Logan si vrem performante de BMW ! Daca se poate sa fie intretinerea mai mica decat la bicicleta e si mai bine !

 

Toata lumea alege masina in functie de nevoi ! La noi nu conteaza categoria de masina si pentru ce a fost destinata !

Nu conteaza ca poate sa fie masina de oras, de familie, offroad, etc. Conteaza ca ''am gasit una ieftina'' ... ca e mare/mica nu mai conteaza! :)

 

Nu mai discutam cat de atipici suntem cand ne cumparam 316i si visam sa il facem 330i ! De ce nu iau 330i din start ? :twoup:

 

Si referitor la intrebarea ta pascal...eu cred ca trebuie sa treci si prin A4-Laguna-Mondeo-Vectra-Lancer-Passat-etc si apoi sa decizi !

BMW merita doar pentru placerea de a conduce. In rest e ...

 

Best post! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.