Jump to content

Recommended Posts

Salutare!

 

Am si eu nevoie de ajutor in sensul ca trebuie sa schimb capul de bara pe partea dreapta, cel dinspre janta, nu cel dinspre caseta si nu stiu cum are filetul: pe partea dreapta sau pe partea stanga (adica se insurubeaza spre stanga sau spre dreapta?)

 

Masina e un E34 din 1992, 525i M50B25. Pe RealOem scrie ca unu e cu filet pe dreapta si celalalt cu filet pe stanga, dar nu scrie care-cum.

 

Merci frumos!

Link to comment
Share on other sites

le am eu acasa pe amandoua, inca nu sunt puse pe masina, pot sa iti spun diseara .

 

Ce nu le inlocuiesti cu totul ? sunt ieftine.

Ma refer la tot ansamblul din schema de jos, piesele de la 3 la 7

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=25

 

 

stiu ce zici tu acum si sunt de acord cu tine insa e o solutie de urgenta pentru ca mai are un pic si sare din nuca ala de pe dreapta si nu sunt bani acum. la primavara vreau sa ma apuc sa ii fac toate articulatiile cu piese originale.momentan fac o asa zisa carpeala sa ma tina pana la primavara.

cat despre filet as fi vrut sa ma duc la pranz sa iau piesa sa o schimb ca am de facut niste drumuri maine dimineata. nu ai cum sa afli pana in 12-1 te rog mult de tot?

Link to comment
Share on other sites

nu poate nimeni sa-ti raspunda la intrebarea asta. cele 2 capete de bara sunt identice la gabarit si conuri, asa ca, ansamblul format din cele 2 capete si teava de legatura poate fi montat oricum, poti avea la roata filet normal sau nu. pina nu desfaci, nu poti sti nik. iti recomand sa cureti cu peria tot ce e filet / piulita / surub, le dai bine cu ulei sau motorina, lasi 24 hrs, poti circula, apoi sa te apuci sa demontezi. ce scule iti trb iti spune DOMI, vezi ca are si el un thread cu asa cva. Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

nu poate nimeni sa-ti raspunda la intrebarea asta. cele 2 capete de bara sunt identice la gabarit si conuri, asa ca, ansamblul format din cele 2 capete si teava de legatura poate fi montat oricum, poti avea la roata filet normal sau nu. pina nu desfaci, nu poti sti nik. iti recomand sa cureti cu peria tot ce e filet / piulita / surub, le dai bine cu ulei sau motorina, lasi 24 hrs, poti circula, apoi sa te apuci sa demontezi. ce scule iti trb iti spune DOMI, vezi ca are si el un thread cu asa cva.

 

scule stiu ce si cum imi trebuie...am inteles ce zici tu acum. merci de informatie.

Link to comment
Share on other sites

sa cureti teava inauntru cat mai bine , bagi vasilina in ea la greu, sa lasi cele 2 fante elastice in jos, dar colierele cu suruburile sa le pozitionezi in sus,nu ca in poza de pe realoem, nu se mai strange apa si mizerie pe filetul surubului, poti sa umplii si spatiul din colier unde e filetul cu vasilina. daca ai, dai cu cva vopsea pe capetele suruburilor si piulita dupa ce-ti regleaza directia definitiv. enjoy. daca nu t deranjeaza, nu arunca capul de bara demontat. Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

nu pot ca sunt la munca, ajung tocmai dupa 6 ora Romaniei..

Si are dreptate Brownshark, e greu de spus, ansamblul il pui cum vrei tu. Cel mai bine o dai jos si cu ea in mana mergi la magazinul de piese si iei una.

Eu am dat pe toate bratele, cele 4 de pe fiecare roata, stanga - dreapta 8 in total, 170 de euro, dar erau kituri si la 150.

Link to comment
Share on other sites

merci baieti, dar pana la urma se pare ca trebuie sa schimb toata bara cu ambele capete pentru ca nu se mai poate desface capul din bara, e intepenit definitiv.

 

PS: imi poate spune cineva lungimea barei de directie pentru ca vad ca sunt mai multe dimensiuni

Edited by b87zod
Link to comment
Share on other sites

depresezi ambele conuri, cureti ansamblul, desfaci complet cele 2 suruburi ale colierelor, slabesti colierele spre capetele de bara, pui motorina in fantele elastice, le bati roata pe o menghina / nicovala cu un ciocan de lemn, daca ai experienta poti sa le bati si cu unul d metal de 0.500 kg, din vibratii intra motorina pe filete, gata trb.

 

sau, iei o ruleta, rigla, si masori pe masina lungimea tevii filetate....

Link to comment
Share on other sites

la varianta asta m-am gandit si eu :twoup:) dar ploua ca dracii si tre sa stau sa dau roata jos ca sa am loc sa masor....as fi vrut sa comand piesa azi ca maine dimineata sa o am...dar daca nu stiti asta e...astept sa nu mai ploua :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.