Jump to content

distribuirea greutatii pe axe , fatza spate la e34


ak_47

Recommended Posts

nu. Cardan +diferential +planetare + ce mai e compenseaza. Asta e si jumatate din smecheria motor fata-RWD, permite realizarea facila a unui echilibru perfect de unde si comportamentul dinamic tipic bmw si alte masini care au o solutie tehnica asemanatoare. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

offtopic:

pai de cand are e38-ul 1610kg?

adica eu asa am calculat... fata 810 + spate 800 = total 1610kg nu? sau gresesc pe undeva? intrebarea mea e unde e restul pana la 19xx (xx difera in fc de motorizare)

 

poate are 725 tds e38

730 v8 are 1725 kg

deci doar daca are ceva si mai mare ajunge la 19xx

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

tocmai am verificat pe carfolio si niciodata nu m-am gandit ca e o diferenta asa mare intre modele. eu pe cele 4 modele pe care am avut ocazia sa pun mana aveau peste 1.9t scris in acte.

al meu 3.0d are in acte 1905kg si nu e varianta Lang deci nu se aplica ceea ce spui tu cu ca doar daca are ceva mai mare ajunge la 19xx.

 

LE. totusi lipsesc vr-o 200kg (potrivit carfolio) din cantarul lui wete... sunt de neglijat? o fi eroare de cantar :twoup: (tinand cont ca daca imi aduc aminte are un 2.8/'98)

 

ca research personal am verificat si greutatea la e39. observ ca in general modelele prefacelift sunt mai usoare decat cele facelift. probabil ca regula asta se aplica si la e38 si oarecum se explica de ce au ales motorizarea tds pe caroseria de 7... totusi nu difera cu mult de un 5 la kg.

anywayz... eu imi inchei offtopicul aici. :)

Edited by CuzKo
Link to comment
Share on other sites

datele de pe carfolio nu sunt foarte precise. LA multe modele am vazut ca era peste tot aceasi greutate. Nici dupa talon nu te poti uita, alea din Germania de regula au chiar greutatea reala inscrisa de obicei.Carfolio nu e site oficial, datele sunt completate de utilizatori. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

tocmai am verificat pe carfolio si niciodata nu m-am gandit ca e o diferenta asa mare intre modele. eu pe cele 4 modele pe care am avut ocazia sa pun mana aveau peste 1.9t scris in acte.

al meu 3.0d are in acte 1905kg si nu e varianta Lang deci nu se aplica ceea ce spui tu cu ca doar daca are ceva mai mare ajunge la 19xx.

 

LE. totusi lipsesc vr-o 200kg (potrivit carfolio) din cantarul lui wete... sunt de neglijat? o fi eroare de cantar :twoup: (tinand cont ca daca imi aduc aminte are un 2.8/'98)

 

ca research personal am verificat si greutatea la e39. observ ca in general modelele prefacelift sunt mai usoare decat cele facelift. probabil ca regula asta se aplica si la e38 si oarecum se explica de ce au ales motorizarea tds pe caroseria de 7... totusi nu difera cu mult de un 5 la kg.

anywayz... eu imi inchei offtopicul aici. :)

 

 

cand am zis ca "poate are ceva mai mare" ma refeream la motor , nu ca ar avea vapor sau corabie

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

"730 v8 are 1725 kg

deci doar daca are ceva si mai mare ajunge la 19xx "

 

al meu 3.0d are in acte 1905kg (deci nu e un motor mai mare)

 

sper ca nu te-am ofensat in nici un fel... ma refeream strict la afirmatia ta "cu ceva mai mare" cand am raspuns ca nu se aplica ceea ce spui tu.

 

si totusi daca datele pe care le sustin nu sunt corecte pe carfolio aceste posturi nu isi au nici un sens.

 

pana la urma unde cantarim si noi puntea spate si ce fata ca sa aflam datele corecte fara erori?

Edited by CuzKo
Link to comment
Share on other sites

am scris si mai sus, ca regula generala e 50-50% sau foarte aproape, gen zecimale.

Cu greutatea exacta a masinii e mai dificil. La astea noi, modele care inca se vand, vezi in configurator pe site la BMW.

La cele mai vechi nu prea sunt date precise adunate undeva.

Carfolio are ceva date, unele sun precise altele nu, unele modele lipsesc cu desavarsire.

Trebuie sa sapi prin brosuri de prezentare vechi de 15 ani si alte chestii dinastea, sau e data o greutate generala a unui model cu motorul X si cam atat..

In anumite tari, trebuie trecuta greutatea reala a modelului obligatoriu, in altele nu..

 

Eu nu stiu un site centralizat sa cuprinda datele astea(si sa fie si precise) pentru BMW.

Daca ai masina adusa din DE, cei din Ro de regula copie datele de acolo, si ai sanse mari ca ce e scris acolo sa fie real.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.