Jump to content

Cumparare E60 LCI 530d


IulianC

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa fie dA, o sa-ti placa tare dupa ce inveti cutia. daca e 535d atunci cutia automata este standard. eu am condus ambele masini iar 535d m-a impresionat cu adevarat, ce-i drept avea si chip. daca gasesti cu scaune confort e super, fac toti banii. dar si 530dA are putere mai mult decat ai nevoie.
Link to comment
Share on other sites

salut. eu am 535D LCI si e super ok. sunt foarte multumit de masina. o am doar de 4 luni si inca nu am intampinat probleme. cutia este super ok. se simte diferenta de la cer la pamant intre drive si drive sport. in drive aproape ca nu simti cand schimba vitezele si chiar si cu un kick down nu face urat pe cand in sport merge exact cum ai vrea sa mearga. consum super ok la 535D. eu nu l-am resetat deloc si mi-a urcat acum dupa vreo 15000 de km de la 7.2 la 10.2 media. probabil consuma undeva intre 8 in afara si 12 in oras, dand media mai devreme precizata. consumul l-am scos la mers sportiv inca de cand o am, aproape in fiecare zi. cu pachet m arata foarte bine. faruri, stopuri mult mai aratoase :twoup:. ce sa zic, este exact ce mi-am dorit. daca ar trebui sa mai aleg, as alege acelasi model fara nici un dubiu !

 

p.s. : cand m-am dus dupa masina, m-am dus cu un E90 320D. m-am dat jos din E90 si m-am urcat la volan in E60 a fost diferenta ca si de la un vw passat la un E90 daca nu mai mare :)

 

bafta !

Edited by OvidelGSM
Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc tuturor pentru sfaturi! :twoup:

@MateiBarbu prima oara am cautat 535d, mi-as dori, dar parca e prea scump. Insa o sa mai caut sa vad poate gasesc ceva pana la urma.

@ggigiro majoritatea sunt automate, asa ca nu prea am de ales. Imi place foarte mult joystick-ul la E60 LCI dA, nu cred ca o sa ma obisnuiesc greu cu automata.

@OvidelGSM felicitari! Daca nu sunt indiscret, cat te-a costat masinuta si de unde ai luat-o? Tu cum ai verificat-o? Mie imi place LCI-ul si fata pachet M, spoilerul fata arata mult mai bine decat la E60 prefacelift. Multumesc pentru informatii!

P.S. Pacat ca esti din Cluj, poate ma dadeai si pe mine o tura.

@marinarul eu vreau motor diesel L6, dar la LCI am vazut ca pe 525d au pus motor de 2993cmc, deci nu merita. Asa ca 530d sau 535d.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc tuturor pentru sfaturi! :twoup:

@MateiBarbu prima oara am cautat 535d, mi-as dori, dar parca e prea scump. Insa o sa mai caut sa vad poate gasesc ceva pana la urma.

@ggigiro majoritatea sunt automate, asa ca nu prea am de ales. Imi place foarte mult joystick-ul la E60 LCI dA, nu cred ca o sa ma obisnuiesc greu cu automata.

@OvidelGSM felicitari! Daca nu sunt indiscret, cat te-a costat masinuta si de unde ai luat-o? Tu cum ai verificat-o? Mie imi place LCI-ul si fata pachet M, spoilerul fata arata mult mai bine decat la E60 prefacelift. Multumesc pentru informatii!

P.S. Pacat ca esti din Cluj, poate ma dadeai si pe mine o tura.

@marinarul eu vreau motor diesel L6, dar la LCI am vazut ca pe 525d au pus motor de 2993cmc, deci nu merita. Asa ca 530d sau 535d.

 

a fost putin mai scumpa avand in vedere ca am pachet m si ceva optiuni gen head up display, night vision, tempomat cu optiune start&stop etc.

26.000 + TVA si am luat-o in mai.

Link to comment
Share on other sites

As lua cu mare drag 535d, dar nu prea ma tine buzunarul :twoup:

Mie imi place E60 LCI si fara pachet M, mai ales spoilerul fata mi se pare mult mai frumos decat cel prefacelift (fara pachet M ambele).

Intr-adevar, as opta pentru cutie automata.

Am vazut ce poate 530xd, si nu mi-ar trebui mai mult. Insa daca s-ar ivi oportunitatea pentru 535d n-as refuza.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca un 530d cu chip are suficienta putere. daca o cumperi din germania mergi cu ea la TUV. daca o iei din romania incearca sa-i afli istoricul. de regula e bine sa controlezi articulatiile fata spate, caseta de directie, scurgeri de ulei pe la motor, o diagnoza computer.
Link to comment
Share on other sites

In Germania din cate am vazut sunt mai scumpe decat la noi, au si iesit din criza. Iar taxa de prima inmatriculare e undeva la 1800euro.

Si la noi o masina de 2-3 ani nu cred ca are km-ii dati inapoi.

Mai bine o cumperi din tara. Daca gasesti si un unic proprietar e ideal.

Link to comment
Share on other sites

In Germania din cate am vazut sunt mai scumpe decat la noi, au si iesit din criza. Iar taxa de prima inmatriculare e undeva la 1800euro.

Si la noi o masina de 2-3 ani nu cred ca are km-ii dati inapoi.

 

dupa parerea mea prefer sa iau din germania cu 200k km decat din romania cu 100k :twoup:

nu a fost si cazul meu, dar prefer asa.

de aici incolo e alegerea ta.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza mult si proprietarul masinii. Daca iei o masina de 2-3 ani din tara si are un istoric clar la AB fara reparatii majore, lovituri, merita luata.

In Germania o iei dintr-un Autohaus unde poate sa aibe sau nu istoric, km pot fi matrasiti, etc.

Iar daca o iei de la un dealer care iti ofera si garantie si iti pune la dispozitie istoricul masinii o sa coste destul de mult.

E cu dus-intors :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In Germania din cate am vazut sunt mai scumpe decat la noi, au si iesit din criza. Iar taxa de prima inmatriculare e undeva la 1800euro.

Si la noi o masina de 2-3 ani nu cred ca are km-ii dati inapoi.

la noi se importa cele mai ieftine , plus ca, cererea este mult mai mica decat oferta.

de ce crezi ca sunt masini for export?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca gasesc si in tara o masina foarte buna. Iau drept exemplu masina mea :twoup:

La o masina de 2 ani sansele sa aiba un singur proprietar si nu foarte multi km sunt foarte mari.

Poti sa iei ca exemplu si masina mea. Avea 94k km cand am luat-o si toate reviziile facute la AB.

Link to comment
Share on other sites

In Germania din cate am vazut sunt mai scumpe decat la noi, au si iesit din criza. Iar taxa de prima inmatriculare e undeva la 1800euro.

Si la noi o masina de 2-3 ani nu cred ca are km-ii dati inapoi.

la noi se importa cele mai ieftine , plus ca, cererea este mult mai mica decat oferta.

de ce crezi ca sunt masini for export?

Nu e neaparat valabil ce spui tu, sunt cazuri si cazuri. Eu o sa caut o masina cu un proprietar de cel putin un an, nu una neinmatriculata sau adusa acum o luna-doua.

Masinile pentru export de care zici tu sunt in general cele vandute de parcuri ale samsarilor turci, arabi etc care le iau lovite si le repara, si vor sa le vanda strainilor. Asa in Germania ar putea fi luati la rost.

 

 

Eu zic ca gasesc si in tara o masina foarte buna. Iau drept exemplu masina mea :twoup:

La o masina de 2 ani sansele sa aiba un singur proprietar si nu foarte multi km sunt foarte mari.

Poti sa iei ca exemplu si masina mea. Avea 94k km cand am luat-o si toate reviziile facute la AB.

Da, stiu masina ta. Foarte frumoasa si foarte buna :) Deci sunt cazuri si cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Am fost acum 2 saptamani in Munchen, si un 530d LCI in jur de 10 km km, era la pretul de 22 + tva. Dar cu dotari multe, foarte multe... Erau nemasluite, ofera factura + km scrisi pe factura, deci daca km nu corespund, e foarte usor sa-i da-i un judecata, ei nu se joaca cu asa ceva, sa scrie km pe factura si sa nu fie asa. Bafta la cautat!
Link to comment
Share on other sites

Am fost acum 2 saptamani in Munchen, si un 530d LCI in jur de 10 km km, era la pretul de 22 + tva. Dar cu dotari multe, foarte multe... Erau nemasluite, ofera factura + km scrisi pe factura, deci daca km nu corespund, e foarte usor sa-i da-i un judecata, ei nu se joaca cu asa ceva, sa scrie km pe factura si sa nu fie asa. Bafta la cautat!

Multumesc! Dar imi mai poti spune o data nr-ul de km? ca nu am inteles...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.