Jump to content

Cumparare E60 LCI 530d


IulianC

Recommended Posts

mircea de cand nu-l mai are, il considera cea mai proasta masina, foarte invechita, si nici una nu merita peste 10.000 euro.

 

@IulianC daca masina are km reali, nu mai sta pe ganduri. Chiar daca n-are unele dotari, e crima M Packet-ul. Si plus de asta mai e si inmatriculata. Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cernica 87 misto user,cred ca se refera la faptul ca ai 23 ani.Stiu ca trecera la e60 te-a marcat pe viata.Auzi la tine,e crima m-pachetul :twoup:

 

Pentru cultura ta generala,jeguri ca cel de mai sus mi se ofera zilnic(ca schimb) pt a6,e92.Ce sa zic de tine.....esti cool.

 

Iulian.....banuiesc ca nu ai luat masina aia.

Edited by mirceagsm
Link to comment
Share on other sites

de acord cu myx.

eu am preluat/o pe e mea la un leasing,avea 5 luni.o am de peste 2 ani si in afara de ''schimburi de lichide'' nu am facut nimic la ea,de, conduc si rar.... :twoup: da,ca bani,te duce mai mult,dar zic eu ca merita!

a lua/o de la un smasar este o mare greseala.mai bine ori de la cineva de unde poti lua ''istoricul'' ori de le...nemti!

Edited by marinarul
Link to comment
Share on other sites

cernica 87 misto user,cred ca se refera la faptul ca ai 23 ani.Stiu ca trecera la e60 te-a marcat pe viata.Auzi la tine,e crima m-pachetul :twoup:

 

Pentru cultura ta generala,jeguri ca cel de mai sus mi se ofera zilnic(ca schimb) pt a6,e92.Ce sa zic de tine.....esti cool.

 

Iulian.....banuiesc ca nu ai luat masina aia.

Nu inteleg ce treaba ai cu varsta mea. Si da, m-a marcat pe viata TRECEREA la e60, mai ales ca am facut 3 credite, 5 imprumuturi si 10 rable pt masina. Eh...asta e, nu toata lumea se ocupa cu telefoane.

Si da, mi se pare cel mai reusit dintre toate M-Packetul de pe E60.

Edited by cernica87
Link to comment
Share on other sites

Simt nevoia sa intervin, chiar am dat o tura de autovit saptamana trecuta pentru un prieten... nu ca sa denigrez targul, de altfel cel mai mare din tzara, dar cam tot ce este acolo ( parerea mea ) este al samsarilor si este fals...

Inainte sa cumparatzi o masina inmatriculata in Romania si vanduta la super pretz, uitati-va si pe germania sa vedetzi diferentza de pretz la o masina similara, chiar cu km in bord mai multi decat respectiva masina din Romania si mai putine dotari... de ce ? e clar de ce...

Inainte sa o cumperi, asigura-te ca mai ai de unde sa te imprumutzi pentru ca vor mai aparea cate unele care vor necesita o investitie ulterioara.

Link to comment
Share on other sites

cernica 87 misto user,cred ca se refera la faptul ca ai 23 ani.Stiu ca trecera la e60 te-a marcat pe viata.Auzi la tine,e crima m-pachetul :twoup:

 

Pentru cultura ta generala,jeguri ca cel de mai sus mi se ofera zilnic(ca schimb) pt a6,e92.Ce sa zic de tine.....esti cool.

 

Iulian.....banuiesc ca nu ai luat masina aia.

Nu am luat-o, m-am razgandit.Vazusem cu o zi inainte un E60 525d din 13.12.2005 si nu-mi placusera cateva chestii, dar am vorbit cu proprietarul si le-a remediat (nu mergeau becurile din proiectoare, un bec la stopuri si avea o zgarietura discreta pe aripa spate stanga). Masina e a unui prieten de-al unui prieten, are 95.000km. Amicul meu mi-a zis ca masina a fost luata de actualul proprietar in 2008 la 25.000km, deci cred ca sunt reali kilometrii. Si e destul de intretinuta masina.

 

Am fost azi sa vad masina asta

Ce parere aveti, merita? Pretul cerut e 16.700euro.

 

nu stiu de ce vrei sa cumperi masina de la un samsar ... Eu nu as lua .

Nu am mai luat-o, m-am gandit mai bine si la concluzia asta am ajuns si eu -> NU de la samsar.

 

Simt nevoia sa intervin, chiar am dat o tura de autovit saptamana trecuta pentru un prieten... nu ca sa denigrez targul, de altfel cel mai mare din tzara, dar cam tot ce este acolo ( parerea mea ) este al samsarilor si este fals...

Inainte sa cumparatzi o masina inmatriculata in Romania si vanduta la super pretz, uitati-va si pe germania sa vedetzi diferentza de pretz la o masina similara, chiar cu km in bord mai multi decat respectiva masina din Romania si mai putine dotari... de ce ? e clar de ce...

Inainte sa o cumperi, asigura-te ca mai ai de unde sa te imprumutzi pentru ca vor mai aparea cate unele care vor necesita o investitie ulterioara.

Samsarii le iau cu multi km din Germania la un pret mai mic, putin zgariate ici-colo, le dau kilometrii inapoi, isi pun si ei ceva si aia e.

Intr-adevar, o masina SH e predispusa la schimbarea unor piese, insa sper sa fie piese generale, gen placute, filtre, uleiuri.

Cu E90-ul avut inainte luat din Germania am avut mare ghinion, au picat turbina si DDE-ul (ECU motor), au fost 8000lei ambele. Plus fulia vibrochen, un rulment roata. Si am vandut-o pentru ca trebuia sa-i schimb filtrul de particule si volanta + ambreiaj, trepida foarte tare cand plecam de pe loc si ma exaspera. Pentru trepidatul asta am si dat-o, daca nu bagam asa multi bani in ea le-as fi schimbat, dar ma saturasem. Oricum noului proprietar i-am spus tot ce-a avut masina si ce avea in momentul in care i-am dat-o.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Amicul meu mi-a zis ca masina a fost luata de actualul proprietar in 2008 la 25.000km

 

Sigur avea km dati inapoi. Nimeni nu cumpara diesel sa mearga 25000km in 2-3 ani. Daca masina a fost luata din germania la acel moment, cu siguranta avea mult mai multi.

Un neamt care are diesel merge in general 25-30 mii pe an in medie. Cum viteza medie in germania e de 2 ori mai mare, durata de functionare a autovehicului este la jumatate. Practic 100.000 km in germania sunt cam 50.000 la noi. Raportul acesta nu e determinat doar de durata de functioanre ci si de alti factori: drumuri, aer curat, etc.

 

Mai important decat km e sa vezi ca masina a fost intretinuta corespunzator, s-au schimbat toate la timp pe istoricul de la bmw si functioneaza toate bine in momentul achizitiei.

 

Bafta la achizitie.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

cernica 87 misto user,cred ca se refera la faptul ca ai 23 ani.Stiu ca trecera la e60 te-a marcat pe viata.Auzi la tine,e crima m-pachetul :twoup:

 

Pentru cultura ta generala,jeguri ca cel de mai sus mi se ofera zilnic(ca schimb) pt a6,e92.Ce sa zic de tine.....esti cool.

 

Iulian.....banuiesc ca nu ai luat masina aia.

Nu am luat-o, m-am razgandit.Vazusem cu o zi inainte un E60 525d din 13.12.2005 si nu-mi placusera cateva chestii, dar am vorbit cu proprietarul si le-a remediat (nu mergeau becurile din proiectoare, un bec la stopuri si avea o zgarietura discreta pe aripa spate stanga). Masina e a unui prieten de-al unui prieten, are 95.000km. Amicul meu mi-a zis ca masina a fost luata de actualul proprietar in 2008 la 25.000km, deci cred ca sunt reali kilometrii. Si e destul de intretinuta masina.

 

Am fost azi sa vad masina asta

Ce parere aveti, merita? Pretul cerut e 16.700euro.

 

nu stiu de ce vrei sa cumperi masina de la un samsar ... Eu nu as lua .

Nu am mai luat-o, m-am gandit mai bine si la concluzia asta am ajuns si eu -> NU de la samsar.

 

Simt nevoia sa intervin, chiar am dat o tura de autovit saptamana trecuta pentru un prieten... nu ca sa denigrez targul, de altfel cel mai mare din tzara, dar cam tot ce este acolo ( parerea mea ) este al samsarilor si este fals...

Inainte sa cumparatzi o masina inmatriculata in Romania si vanduta la super pretz, uitati-va si pe germania sa vedetzi diferentza de pretz la o masina similara, chiar cu km in bord mai multi decat respectiva masina din Romania si mai putine dotari... de ce ? e clar de ce...

Inainte sa o cumperi, asigura-te ca mai ai de unde sa te imprumutzi pentru ca vor mai aparea cate unele care vor necesita o investitie ulterioara.

Samsarii le iau cu multi km din Germania la un pret mai mic, putin zgariate ici-colo, le dau kilometrii inapoi, isi pun si ei ceva si aia e.

Intr-adevar, o masina SH e predispusa la schimbarea unor piese, insa sper sa fie piese generale, gen placute, filtre, uleiuri.

Cu E90-ul avut inainte luat din Germania am avut mare ghinion, au picat turbina si DDE-ul (ECU motor), au fost 8000lei ambele. Plus fulia vibrochen, un rulment roata. Si am vandut-o pentru ca trebuia sa-i schimb filtrul de particule si volanta + ambreiaj, trepida foarte tare cand plecam de pe loc si ma exaspera. Pentru trepidatul asta am si dat-o, daca nu bagam asa multi bani in ea le-as fi schimbat, dar ma saturasem. Oricum noului proprietar i-am spus tot ce-a avut masina si ce avea in momentul in care i-am dat-o.

 

Cand ti-am zis ca ai o masina stricacioasa,ai sarit la gatul meu.omul ala ce a zis cand i-ai spus ca in masina trebuiesc bagati +/- 3000 euro?

Edited by mirceagsm
Link to comment
Share on other sites

Amicul meu mi-a zis ca masina a fost luata de actualul proprietar in 2008 la 25.000km

 

Sigur avea km dati inapoi. Nimeni nu cumpara diesel sa mearga 25000km in 2-3 ani. Daca masina a fost luata din germania la acel moment, cu siguranta avea mult mai multi.

Un neamt care are diesel merge in general 25-30 mii pe an in medie. Cum viteza medie in germania e de 2 ori mai mare, durata de functionare a autovehicului este la jumatate. Practic 100.000 km in germania sunt cam 50.000 la noi. Raportul acesta nu e determinat doar de durata de functioanre ci si de alti factori: drumuri, aer curat, etc.

 

Mai important decat km e sa vezi ca masina a fost intretinuta corespunzator, s-au schimbat toate la timp pe istoricul de la bmw si functioneaza toate bine in momentul achizitiei.

 

Bafta la achizitie.

Nu stiu ce sa zic, orice e posibil. Dar eu daca mi-as lua o masina pentru mine pe care as vinde-o ulterior peste 2-3 ani nu m-as minti singur dand kilometrii inapoi.Un alt motiv pentru care am vandut masina era ca avea 170.000km si daca o mai tineam se adunau si ma chinuiam s-o vand.Nu dadeam kilometrii inapoi pentru ca nici mie nu-mi convine sa iau masina cu km dati inapoi. De obicei nemtii care iau diesel fac multi km, dar nu trebuie generalizat.

Mersi frumos!

 

Cand ti-am zis ca ai o masina stricacioasa,ai sarit la gatul meu.omul ala ce a zis cand i-ai spus ca in masina trebuiesc bagati +/- 3000 euro?

Nu mai stiu de ce am sarit la gatul tau, dar mi se paruse ca ma iei la misto. Oricum m-am aprins aiurea. N-a zis nimic, ar fi 4000lei filtrul de particule + 2600lei volanta si kit-ul ambreiaj. Deci 6600lei numai piesele + manopera, sa zicem 7000-7300lei. Aproape 2000euro.

Dar eu ma plictisisem mai mult de motor, vroiam L6.

Joi e facuta programarea la Bavaria pentru verificare.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Oricum eu nu prea merg tare cu masina, imi ajungeau si cei 163cp ai E90-ului 320d. Am vrut motor L6. Daca aveam bani imi luam 535d, poate peste cativa ani cand o sa fiu pe banii mei.

 

abia astept sa ne zici de socurile din cutie si celebrul consum.

Sper sa nu am ocazia :twoup: Cat despre consum, cat poate fi? Mai mare de 12 urban? Si la E90 320d aveam 10 in oras.

Link to comment
Share on other sites

am un 525d care consuma 14,5 in Buc aglomerat iar un amic de-al meu cu 530d are consum 17,5 in aceleasi conditii de trafic.. atunci de ce se spune ca 525d consuma mult?

socuri in cutie mai apar si la mine dar in functie de cum franez:

daca opresc masina ferm fara a o mai lasa sa se duca usor la semafor merge perfect,insa daca slabesc frana cand masina tinde sa se opreasca imi da niste zmucituri de toata frumusetea.

Link to comment
Share on other sites

Nu te contrazic, probabil de la traficul din Bucuresti. Am luat un 525d automat ieri, uite ca sunt chiar curios ce consum scot in Valcea.

 

M-am uitat acum in manual. Deci 525d automat 10.6 oras / 6.2 afara / 7.8 mediu si manual 9.3 oras / 5.3 afara / 6.7 mediu

 

Nu o sa scoata nimeni valorile astea vreodata, dar totusi, de la 10.6 la 15 mi se pare enorm.

 

Intr-adevar, conform manualului, 530d consuma mai putin, chiar nu ma asteptam, 10.3 in oras pentru 530d automat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.