Jump to content

Senzori de parcare aftermarket !


sax1987

Recommended Posts

Ideea e urmatoarea :

Am cumparat bara spate cu bandourile pentru senzori de parcare . Masina mea nu are senzori si m-am gandit sa pun o instalatie aftermarket .

 

As putea baga senzorii aftermarket in gaurile din bara ? Stie cineva ce diametru au senzorii OEM ? Am gasit mai multe si vreau sa aleg in functie de diametru.

 

Dar sa pun o instalatie OEM ? A pus cineva ? Mersi !

 

Alta treaba , as vrea si oglinzi rabatabile electric ! Pe langa oglinzi de ce as mai avea nevoie ? Stiu ca trebuie si comanda de pe usa unde e butonul pentru rabatare.

Ma gandesc la oglinzi replica M , ceva pareri?

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

nu-ti trebuie bandouri cu gauri, cand cumperi senzorii aftermarket au in pachet si freza pe diametrul senzorului intre 22-24mm. Senzorii au si o fusta mai mare in diametru decat gaura si acopera perfect, poate fac azi niste poze si te elucidezi mai bine.

 

P.s. nu trebuie sa dai nici bara jos pentru operatie, si de asemenea bara are gauri deja date pentru pentru senzori, trebuie sa dai jos doar bandoul central si pe cei laterali pe jumatate sa vezi cam pe unde vin gaurile.

Link to comment
Share on other sites

Pun bara M pachet si am cumparat-o fara bandouri ! Am gasit acum bandouri SH dar sunt gata gauriti pentru zenzorii OEM . Pretul e Ok si verau sa cumpar de aia sunt curios daca as putea pune senzorii aftermarket in bandourile OEM.

 

Senzori am gasit sa cumpar de la 25 e la 50 e !! http://www.segundamano.es/alicante/sensore...p;st=a&c=53 E ceva de capul lor? Mersi

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

am crezut ca ii pui pe bara normala..

ii am cam de 6 luni montati pe masina, pana acum n-au facut nici o figura, sa vedem cum se comporta si cu gheata.., pe ploaie nu fac probleme.

nu am vrut 'accesorii' pe bord, gen dispaly, am un buzzer in portbagaj si se aude decent-in viitor poate il bag sub polita boxelor in spate cu un potentiometru mititel, cat despre zona de impact, pana acum n-am avut probleme buzz continuu la aprox 20-30cm de obstacol.

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am crezut ca ii pui pe bara normala..

ii am cam de 6 luni montati pe masina, pana acum n-au facut nici o figura, sa vedem cum se comporta si cu gheata.., pe ploaie nu fac probleme.

nu am vrut 'accesorii' pe bord, gen dispaly, am un buzzer in portbagaj si se aude decent-in viitor poate il bag sub polita boxelor in spate cu un potentiometru mititel, cat despre zona de impact, pana acum n-am avut probleme buzz continuu la aprox 20-30cm de obstacol.

 

Gago, zici si tu cum arata modelul de senzori?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
Eu am pe masina senzori aftermarket, asa am cumparat-o de la cineva si sunt multumit. Singura chestie care nu imi place este ca display-ul este montat langa mufa obd si nu vad distanta, pe viitor ma gandesc sa il pun in spate la luneta sau sa vad unde gasesc un loc potrivit pentru el..Nu imi fac probleme, detecteaza de la 1,20 metri..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da, fara probleme se pot vopsi insa nu prea adera vopseaua pe ei, si sare in timp( am patit eu la E39 ).

ms pt raspuns , am masina la vopsit complet chiar acuma ,vopsim piesele mici -acolo intra si senzorii de parcare- si dupa aia-i incastram in bara.Ei sunt cam bulbucati de felul lor,adica au asa un fel de "guleras " dar daca sunt in culoarea masinii ,sper sa nu cada prea inestetic pe masina !

 

nu prea adera vopseaua pe ei, si sare in timp

pai,inainte o sa-i matuim si dam un primer de plastic.Sper sa mai functioneze dupa aia !

Link to comment
Share on other sites

Nu, sunt cu ultrasunete. Emit o unda sonora si masoara timpul in care este reflectata de un obstacol.

Vopseaua ar putea reflecta ea unda sonora si senzorul nu ar mai functiona corect.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat sistemul de senzori,am gaurit bara.E misto ca bara e insemnata pe dos ,acolo unde ar veni senzorii originali,deci cei aftermarket pot fi pozitionati perfect .Am bagat unul din senzori in orificiu ,doar asa sa vad cum da .Suportabil -sa zicem .Ok

Am vazut in schema ca se leaga la un bec din stop,care se aprinde atunci cand cuplezi marsarierul

Oare va da ceva eroare in bord ,daca ma leg cu centrala senzorilor la unul din becurile alea ?

...intreb si eu,nu radeti !

Link to comment
Share on other sites

ok ,raspund tot eu,azi mi-am facut timp sa-i montez .

senzorii au fost vopsiti in culoarea barii ,firele de la fiecare senzor trase in porbagaj la modulul de comanda instalat in zona bateriei.

De la modul,am tras displayul in interiorul masinii ,si l-am montat cu capul in jos lipit pe al treilea stop de frana ,in partea superioara a lunetei pe mijloc .Oricum,cand dau cu spatele ,ma uit si prin luneta...si atunci vad f. bine displayul

Senzorii functioneaza foarte bine ,nu da nimic nicio eroare,si aspectul barii spate nu a avut de suferit ,senzorii nu par deloc badarani ,arata chiar bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ok ,raspund tot eu,azi mi-am facut timp sa-i montez .

senzorii au fost vopsiti in culoarea barii ,firele de la fiecare senzor trase in porbagaj la modulul de comanda instalat in zona bateriei.

De la modul,am tras displayul in interiorul masinii ,si l-am montat cu capul in jos lipit pe al treilea stop de frana ,in partea superioara a lunetei pe mijloc .Oricum,cand dau cu spatele ,ma uit si prin luneta...si atunci vad f. bine displayul

Senzorii functioneaza foarte bine ,nu da nimic nicio eroare,si aspectul barii spate nu a avut de suferit ,senzorii nu par deloc badarani ,arata chiar bine.

 

si eu sunt interesat sa-mi montez senzori aftermarket, intrebarea mea e cum ai tras fiecare fir de la senzor in portbagaj? tre sa dau bara jos, sau doar bandou?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.