Jump to content

modul inchidere centralizata , e36


Recommended Posts

Salutare. Am un e36 316i, coupe, fabricat in 09.08.1993(asa scrie pe certificat, nu stiu daca e 8 sept sau 9 aug). Masina este luata din Austria, deci probabil fabricata tot acolo. Am specifcat toate datele astea pentru ca am auzit ca difera tipurile de inchidere/alarma in functie de aceste date. Sa ajung si la problema..am o centrala de alarma Cenmax CM222 si vreau sa o montez. Am inteles ca este mai usor de montat daca masina ar fi echipata cu acea mufa cu 12 pini neagra unde se conecteaza modulul de alarma OEM. Cica aceasta mufa ar fi , cand dai jos torpedoul, undeva in stanga suportului cu relee si alte module. Eu nu am prezenta aceasta mufa. Mai ramane sa ma conectez la modulul inchiderii centralizate care nu il gasesc. Am cautat la indicatiile membrului forumului BYREV aceasta cutie in spatele modulului ABS dar aceasta nu este acolo. Alt loc unde am cautat este sub panul de la picioare la sofer, pe langa coloana de directie si nici acolo nu este. Am inteles ca trebuie sa caut un modul cam cat un portofel cu o mufa alba si una neagra. Mentionez ca nu am cheie cu inchidere de la distanta, doar o cheie neagra simpla fara butoane si una neagra mai groasa cu un led pentru lumina la yala. Intrebarile sunt urmatoarele:

 

1. Stie cineva alte locatii ale acestui modul de inchidere, inafara de in spatele torpedoului langa modulul ABS sau langa coloana de directie de la sofer.

2. Stie cineva cum se numeste acest modul de inchidere centralizata pentru modelul meu de masina, sa mai caut indicatii si pe forumuri straine.

3. Exista vreo metoda de a conecta alarma fara folosirea modulului de inchidere centralizata OEM? in cazul in care nu il gasesc.

 

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

eu la un e36 compact din '95 am gasit modulul comfort (care face si inchiderea) in spatele torpedoului si nu pe stalp sub cel de abs; avea 3 mufe: negru, galben, verde; ai vazut asa ceva?

am exact alea 3 mufe in ordinea asta de la st la dreapta: negru, galben, verde. care intra intr-o singura cutie neagra care este in spatele torpedoului. zici ca ala se numeste modulul comfort si acolo am si modulul de inchidere centralizata? sau e unul si acelasi? stii cumva cum se numeste..denumirea prescurtata sau mai lunga in engleza? sau cum se leaga o inchidere centralizata cu ajutorul acestui modul?

Link to comment
Share on other sites

eu la un e36 compact din '95 am gasit modulul comfort (care face si inchiderea) in spatele torpedoului si nu pe stalp sub cel de abs; avea 3 mufe: negru, galben, verde; ai vazut asa ceva?

am exact alea 3 mufe in ordinea asta de la st la dreapta: negru, galben, verde. care intra intr-o singura cutie neagra care este in spatele torpedoului. zici ca ala se numeste modulul comfort si acolo am si modulul de inchidere centralizata? sau e unul si acelasi? stii cumva cum se numeste..denumirea prescurtata sau mai lunga in engleza? sau cum se leaga o inchidere centralizata cu ajutorul acestui modul?

pe modulul de inchidere centralizata scrie ZW.. cel mare cu mai multe mufe e modul confort pentru inchidere geamuri, trapa, etc... intr-adevar modulul ZW e situat lateral langa modulul abs, modulul confor e situat in spate.. deci ami ai putin de desfacut sa-l gasesti.

Link to comment
Share on other sites

eu asa stiam si eu ca exista un modul de inchidere centralizata care se afla paralel cu modulul abs (cel cu radiator pe el) mai in dreapta lui lipit de caroserie. in schimb eu cand am desfacut tot acolo nu am asa ceva.

o alta intrebare apare: este posibil ca modulul de inchidere centralizata sa fie inclus in cel confort( cu 3 mufe negru, verde, galben)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.