Jump to content

oglinzi incalzite


Toto_1

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
  • 3 months later...

Am incercat sa imi pun incalzirea la oglinda din stanga, pt ca la cea din dreapta sticla nu are incalzire. Am tras firele dar am vazut ca la mine intra 3 fire in mufa pozitionata vertical, adica paralel cu usa,

si in cealalta care este pozitionata orizontal, adica perpendicular cu usa intra 5 fire. Am precizat aceste lucruri datorita faptului ca la mine mufele sun asezate invers decat in schema de mai sus. Poate pt ca eu am e46 nfl.

Acum nu stiu la care din cele doua mufe sa ma leg si la care pini?

Link to comment
Share on other sites

In primul post spune ca legatura se face la pinii 1-2. Eu asa am facut. Am adaugat 2 pini, deoarece locul 1-2 era gol. In schema de mai sus spune ca la 3-4. Dar e ocupat. Sa inteleg ca trebuie sa ma leg de firele deja existente???😓😓😓
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

citeste si tu, ca nu doare

 

 

cablajul care trebuie sa-l faci este urmatorul :

SOFER : dai fata de usa jos, dai plasticul care acopera tweeterul la o parte (are 2 prinderi nituri langa balamalele usii si o clema langa tweeter) ca sa poti ajunge la cele 3 suruburi care ti oglinda, dupa care dai oglinda jos. dai sticla jos, dacai capacul vopsit in culoarea caroseriei jos cu tot cu polistiren (ai grija la clemele capacului sa nu le rupi). pui la 2 fire papuci mici care sa intre pe bornele de incalzire ale sticlei si dupa aia tragi cele 2 fire prin oglinda prin spatele motorasului, prin mijlocul arcului de la oglinda si intri cu firele in usa si te legi la butonul de reglat oglinzi pe mufa verticala (nu cea orizontala) pe pinii 1 si 2. atat la sofer ... vei avea incalzire in oglinda sofer.

 

PASAGER : la fel ca la sofer duci firele pana pe usa, doar ca nu o sa le mai legi la fel. vei lega un fir la masa (la caroserie pe usa la un surub eventual) iar cu un fir trebuie sa te duci in torpedou si sa te bagi la siguranta 25 (iti trebuie pin de sigurante) .... sau la un plus din torpedou. (grija mare la trecerea prin mansonul de cauciuc din usa.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

' X X L' am cititi acest DIY de o multime de ori, in speranta ca mi-a scapat ceva. Nu merge sa ma leg la pinii 1 si 2. Ba chiar din contra nu imi mai merg nici reglajele la oglinda apoi. Din cate am citit asta este schema electrica la fl.

Ms oricum!

Link to comment
Share on other sites

Nu am stiut ca merge si pt nfl. Am inceput cu partea soferului si vazand ca nu merge nu am mai continuat si in drapta, crezand ca nu se aplica la nfl. Deci nu este trasa siguranta pt partea dreapta. Merci de sfat. O sa ma apuc atunci cu incredere de aceasta modificare! Ms inca odata de ajutor.
Link to comment
Share on other sites

Ms XXL. Am mers pe schema de mai sus si nu a fost bine. M-am legat apoi la pinii 1 si 2 din mufa orizontala si functioneaza. Din pacate la pasager nu pot sa trag siguranta ca nu gasesc aici pin pt panoul de sigurante :(. Poate imi trimite cineva din tara sau cand m-oi mai duce eu...

Ms inca odata!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.