Jump to content

Noua mea masina - Z4 E89


netv

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@trafic2k

Da, Efficient Dynamics era optiune (culmea, cu pret 0). Am intrebat daca merge masina mai putin "repede" si am inteles ca nu, si atunci am adaugat-o. Nu stiu exact cat de bine functioneaza, pt ca dpdv al consumului ... :twoup:

 

Tips-urile seamana cu cele de la seria 3 si cu seria 5 (la facelift) dar sunt mult mai groase si au alta forma (sunt mai tesite) in realitate. Oricum, toba (standard) suna demential (parca e un aftermarket) suna foarte gros, cu bass, aproape ca la un v8. Am fost foarte impresionat de chestia asta cand am luat masina. Chiar nu ma asteptam sa sune asa bine. Cand masina e pe sport+ cred ca se deschide o valva ceva la tobe ca sa aude si mai bine chiar de la ralanti.

 

Va multumesc mult pentru mesaje la toti si va doresc sa aveti ce masina vreti voi (eu personal mi-am indeplinit visul).

Link to comment
Share on other sites

Simpatica. Sa te bucuri de ea !

Am si eu o intrebare. De ce Z4 si nu SLK ?

 

In primul rand pentru ca imi place marca BMW :twoup:

Dupa un test-drive cu SLK am ajuns la concluzia ca SLK-ul este mult mai "moale" si mi se pare ca se adreseaza cu preponderenta femeilor sau oamenilor mai in varsta (sau poate si tineri dar foarte, foarte linistiti si plictisiti de viata). Respect decizia celor care aleg SLK, dar sincer nu mi s-ar fi potrivit absolut deloc.

 

In plus, am ales noul Z4 pt ca e o masina cu o prezenta vizuala puternica pe sosea si pentru ca este o masina extrem de rara (am mai vazut una singura in Bucuresti pana acum) si daca tot platesc atatia bani macar sa ma bucur de exclusivitate (cel putin pana incepe lumea sa le care din Germania SH, cu toate ca fiind numai 6 cilindri benzina si la cat consuma nu cred or sa apara prea multe).

Link to comment
Share on other sites

(cel putin pana incepe lumea sa le care din Germania SH, cu toate ca fiind numai 6 cilindri benzina si la cat consuma nu cred or sa apara prea multe).

 

vai ! In afara de tine si cativa nu-si mai permite nimeni consumul :twoup: Apopos cat consuma , ca am vazut ca erai cam surprins intr-un post .

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar daca asa se interpreteaza o sa incerc sa scriu mai putin pe forumuri si sa ma bucur mai mult de masina. Ca fapt divers, consumul s-a stabilizat pe la 15.

E, stai linistit, de ce sa nu ne impartasesti si noua impresiile despre ea?

 

15% este consumul mediu? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pe seria 5 (e60) am avut tot benzina 6 cilindri si consumul era mult mai mic. Presupun ca e este "mapat" altfel calculatorul si de asta consuma mai mult dar si raspunde masina mult mai bine (e cu mult mai sprintena decat un seria 3 cu motor apropiat de exemplu). Bine, nu ma deranjeaza, stiam inca de la inceput ca o sa am un consum mai mare la masina, doar ca nu ma asteptam sa fie chiar asa de mare.

 

@Bobo1987: da, consumul asta este mediu (average). Presupun ca dupa 8000-10000km o sa mai scada putin. Cand o "calc" de la semafor, consumul instantaneu se duce si la 40%. In loc de indicatorul de consum normal din bord am temperatura uleiului, iar consumul instantaneu este afisat cu cifre in bord (inclusiv cu zecimale, nu ca ar conta :-) ).

 

@edy1092: te referi la Z4 35i sau la alt model de BMW cu acelasi motor? Din configuratie (dublu ambreiaj, 7 trepte) presupun ca da. Intreb pt ca eu am facut test-drive si cu 35i si cu 35is si mi s-a parut ca "mananca" si mai mult. Ce-i drept am mers numai pe sport cu cutia automata. Cati km are Z4-ul respectiv si cam cum mergi/se merge cu ea?

Edited by netv
Link to comment
Share on other sites

Apropo de consum la versiunea cu motor 3.5i twinturbo (305 CP) si Transmisia sport automatǎ cu 7 trepte Âşi ambreiaj dublu consumul este foarte mic in Bucuresti, doar 11%

:twoup: :) :)

 

 

ar trebui sa fii destul de invidios pe consumul asta raportt la performantele masinii, comparativ cu a ta LOOOOL

 

 

hai sa fim seriosi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.