Jump to content

Schimb ulei, E46 cutie manuala


Recommended Posts

din alte posturi de pe aici aflasem ca se lifetime . ma gandeam si eu sa il schimb ca parca a inceput sa intre mai greu in trepte , dar nu stiu daca problema este de la ulei .

tu de ce vrei sa-l schimbi ?

 

 

Ca se schimba...

 

Numai bmw a fost mai destept si a zis ca-i pe viata...

 

Masina are 10 ani si nu prea cred sa fi fost schimbat.

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

Nu BMW sau VW sau KiA spun despre un anumit tip de ulei dintr-o cutie de viteza ca este lifetime. Producatorul spune ! ZF sau GM sau cine MM mai produce :twoup:

 

Nu am gasit un anumit tip de caseta de directie si am sunat la ZF Espana [0034 902100537]. Mi-au spus ca ei nu mai produc...bla bla bla.

Cum la BMW nu imi schimba uleiul la cutia automata...nu am tupeu sa merg la alt service care mai schimba uleiul la automata. I-am intrebat despre uleiul cutiei mele si diverse. Mi-au cerut codul cutiei [83220026922]. Au vazut ca e GM si am primit acelasi raspuns oferit uneia facuta de ZF, adica ''uleiul este lifetime'' si nu trebuie schimbat. El se inegreste din cauza utilizarii defectuoase a cutiei si a altor cacaturi :)

AM inceput sa le spun ca BMW USA sau BMW Italia sau BMW Romania [evident inventam] recomanda schimbul uleiului la stepronic. Mi-a explicat ca asa ceva ei nu au recomandat si nici nu sustin.

Vazand ca nu o scot la capat cu mine...mi-au spus sa trimit mail daca mai am nedumeriri.

 

 

Nu am probleme cu automata, dar parca...l-as schimba. La ultimul service in care am fost s-a uitat pe cutie si a vazut ca e eticheta verde si nici macar nu a vrut sa desfaca putin surubul de scurgere sa vad culoarea uleiului...

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Nu BMW sau VW sau KiA spun despre un anumit tip de ulei dintr-o cutie de viteza ca este lifetime. Producatorul spune ! ZF sau GM sau cine MM mai produce :twoup:

 

Si bmw nu sa folosit de aceasta imagine, facandusi marketing pe urma acestui logo "lifetime"??

Link to comment
Share on other sites

Nu BMW sau VW sau KiA spun despre un anumit tip de ulei dintr-o cutie de viteza ca este lifetime. Producatorul spune ! ZF sau GM sau cine MM mai produce :)

 

Si bmw nu sa folosit de aceasta imagine, facandusi marketing pe urma acestui logo "lifetime"??

Cine spune ca uleiul din cutiile lor nu este lifetime ? Mercedes ? Audi ? ... nimeni ! Deci unde a castigat BMW ? Daca au mers [sa zicem] cu acelasi mesaj ?

De fapt nimeni nu a iesit in fata cu acest lifetime ! Cine s-a laudat ? Nimeni. Apare aceasta informatie doar cand ii vine unuia idea sa schimbe uleiul. Doar atunci !!!

 

Sa vezi ce surprinsi au fost la BMW cand i-am intrebat despre lichidul de servo. Am cumparat un ZF [reconditionat] de M3. Pe modelul meu se pune caseta X cu pompa de servo Y si cu lichidul Z sa zicem. Le-am zis ca am alta caseta. In functie de cine/ce aleg lichidul ? In functie de pompa sau de caseta ? :twoup: Pana la urma ... am ales in functie de modelul masinii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am impresia ca tu acolo dai numai de idioti, cred ca ai ghinion.. informatia oficiala de pe site-ul ZF

da un search pe google dupa ZF approved list te_ml 11

il mai atasez a n-spea oara .. casca ochii la pagina 3..scrie clar.. la toate cutiile automate ZF cu 5 si 6 trepte intervalul de schimb e 80-120k km..

bineinteles ca si asta l-au scos tarziu tare si cu jumate de gura.. e hilar. Incepe cum ca au ulei special maintenance free , dar apoi o dau la intors si enumara niste conditii cand totusi se schimba..

gen daca folosesti masina pe autostrada :twoup: , offensive sport driving style. :) . (asta imi place cel mai mult, nu e comun de loc la un bmw.) etc...de fapt se cam schimba..:twoup:...

 

 

tot acolo ai si o lista cu uleiuri compatibile si aprobate de ei...

TE_ML_11.pdf

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai dat detalii pentru nu stiu ce cutie automata [ZF 4HP20] antica de pe un Citroen. Ce legatura are ? :twoup:))

 

Eu am GM A5S390R. Are eticheta verde. Daca le spun ca am cu eticheta galbena...gasesc pe cineva sa il schimbe. Cred ca acum m-ai inteles.

 

Ca sa fiu mai explicit...BMW imi schimba uleiul dar nu imi garanteaza buna functionare ulterioara !!! Intelegi ?

Vreau macar 1000km garantie. Adica sa nu plec de la ei si apoi sa am probleme. Nu cer garantie pe 1 an sau pe 50.000km.

Cel mai mult ii deranjeaza cand vad ca nu am nicio problema la cutie.

 

Prietenul meu din Ludwigsburg a sunat la BMW in Freiburg [de unde a fost cumparata masina mea cu km0] si le-a cerut niste informatii despre masina mea. La final i-a intrebat si despre schimbul de ulei in cutie. Le-a zis ca nu am probleme. Ei nu au recomandat schimbul uleiului. S-a intamplat cam acum 3 luni.

Poti sa suni : 07682/387

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

tu zici ca ai sunat la ZF si cica nu se schimba, eu iti pun document oficial ZF in care zice ca se schimba. Ce tot o dai cu ZF 4HP20 ? Asta e tot ce ai inteles din documentul ala? :twoup: Acolo sunt toate cutiile automate facute de ei vreodata(pentru automobile) in afara de cele cele foarte noi, de exemplu cele care sunt pe F01. Stai linistit ca ZF nu produce exclusiv pentru BMW, produce pentru zeci de marci auto, iar o cutie care e pe BMW poti pune pariu ca o mai gasesti pe inca 3 marci auto cel putin..

 

Gasesti documentatie si pentru GM daca sapi putini, oficiala. Intelege ca nu ma intereseaza ce zice BMW ca nu platesc ei cutia mea cand se strica, ci eu. BMW nu repara si nu se atinge de nimic la nici o cutie automata in afara de un update de soft eventual. Nu sunt calificati sa le diagnosticheze, nu le repara ei, doar le schimba cu totul..

Nici nu stiu ce mai imi bat capul...

Link to comment
Share on other sites

corect,e lifetime,adica pana se strica cutia :twoup: ; trebuie sa pui mtf lt 2 sau 3

mtf lt 2 sau 3 ????

 

E acelasi lucru?

nu e acelasi lucru

 

Si eu ce pun? Vin: JP20145

 

LA ce ambalaj ai? Am inteles ca imi trebuie 1L si ceva si este ambalat la 5l

 

Sa ma combin cu inca cativa de la noi, sa iesim bine.

 

voie buna.

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa salti masina pe elevator ...si sa cureti cu o carpa pe acolo pana dai de el..

Foarte probabil sa fie uleiul de care zice grozadan, dar sincer iti spun nu as risca sa merg la ghici. Stiu sigur ca au fost cateva cutii cu niste uleiuri ciudate, poate a ta e aia una din 100 :twoup: , e un exemplu recent poyut daca i-ai citit topicul..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Domi, ala il gasesc undeva pe acte sau tre sa ridic masina sa-l iau de pe cutie?

 

Voie buna la Germany :twoup:

oricare e bun din cele 2 ;pot sa-ti dau si la diviziuni nu e problema ca am in stoc

 

La comanda viitoare...

 

Ms Dane...Voie buna si spor.

Link to comment
Share on other sites

Astept parerile voastre aici....

 

Spor si voie buna...

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=63379&

 

Asa si?

 

sa vad ce... cum ii caraie la ala cutia sau???? :twoup:

El are 316 i eu 325 Ci crezi ca avem aceleasi cutii??? ca simtome de genu' eu nu am :)

 

Voie buna sa ai.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu e frumos sa te adresezi cu apelativul "la ala" unui coleg de forum. Sau te crezi superior pentru ca ai 325Ci si el are doar un 316i la care ii mai caraie si cutia?

 

Link-ul l-am dat pentru ca din el se pot extrage niste informatii utile legate de subiect indifert de masina pe care o conduci. Daca tu nu gasesti nimic care te intereseaza acolo considera te rog ca nu am post-at nimic.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu e frumos sa te adresezi cu apelativul "la ala" unui coleg de forum. Sau te crezi superior pentru ca ai 325Ci si el are doar un 316i la care ii mai caraie si cutia?

 

Link-ul l-am dat pentru ca din el se pot extrage niste informatii utile legate de subiect indifert de masina pe care o conduci. Daca tu nu gasesti nimic care te intereseaza acolo considera te rog ca nu am post-at nimic.

 

Ok asa am sa consider... iar in legatura cu superioritatea te in seli amrnic ....

 

"Ala" ii spui unui prieten am zis ca asta suntem aici.

 

Hai sa nu fim deontologi si sa ramanem ON topic

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.