Jump to content

miros de antigel


speedyandyzy

Recommended Posts

Eu am auzit de un caz in care dupa ce s-a pus doar antigel nediluat in motor, motorul nu se mai incalzea ci pur si simplu statea acul in zona albastra... nu pot confirma pentru ca nu a vazut ochiul meu, e doar o povestire auzita.

 

Povestea mi-a ramas intiparita in minte iar acum vad ca sunt totusi persoane care pun antigel nediluat iar temperatura este normala... cred ca o sa scriu la "Mythbusters" sa vedem daca este vreo urma de adevar in naratiunea respectiva :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz nu se va modifica temperatura de functionare a motorului prin folosirea antigelului nediluat. Este o aberatie sa spui ca acul nu mai trece de zona albastra cu antigel nediluat.

Temperatura este reglata de termostat, nu de antigel :twoup: .

 

Contrar aparentelor, antigelul pur nu rezista la temperaturi asa de joase ca antigelul diluat intr-o proportie de 30-50% (30% apa si 70% antigel, pana la 50% apa si 50% antigel) .

Utilizarea unui antigel mai concentrat de 70% are ca efect cresterea temperaturii de inghet. Utilizarea unui antigel mai concentrat de 90% poate creste temperatura de inghet de la -40 la doar -20 de grade celsius!

 

Protectia optima la coroziune si prevenirea fenomenelor de cavitatie se obtine la o concentratie de 50%. 50% este si recomandarea BMW.

 

Argumentele de genul mi-a zis mie un mecanic care a lucrat nu stiu cati ani in Germania sunt de-a dreptul ridicole. Sau cele de genul ca am mers eu si nu s-a intamplat nimic. Nici daca pui un ulei prost de tot nu o sa simti nimic pe loc. Problemele apar in timp.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca aveti dreptate. Osa ma mai interesez. Dar daca gandesti logic.... de ce este mai bun ĂŽndoit cu apa distilata și nu pur!? Cam ce probleme pot sĂŁ aparĂŁ? Ăn momentul ĂŽn care antigelul are specificatia recomandata pentru motor, protejeaza garniturile și pompa de apa, ce nu este oK? Apropo: la mine ĂŽn zonĂŁ sunt temperaturi de -35, -37 destul de frecvent iarna și nu a inghetat antigelul pur la -20 asa cum spune un coleg intr-un post mai sus.
Link to comment
Share on other sites

mda! esti isteț foc. aveam o alta impresie despre tine DanS. Vad ca tu ai incercat sa o dregi. Eu nu am impus nimic nimĂŁnui, doar am descris o stare. Oricum... scuze acceptate și be U ĂŽn continuare. Salutare.

 

Nu ma intereseaza catusi de putin impresia ta, daca te incalzeste cu ceva (in cazul in care ai antigel pur)

Este problema ta ce faci cu masina personala si cui i-o dai pe mana...Problema este ca nici macar nu te-ai documentat asa cum ar fi fost corect sa demonstrezi ceea ce ai afirmat...Ma astept sa ai ceva cunostiinte de lb. engleza pentru a lectura ce ti-a postat mai sus un coleg.

Fa un print si mergi la semi-neamtul ala sa vada si el...In locul tau i-as aplica si o corectie.

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Cum te suporti asa isteț!? Spre bucuri ta, am predat engleza aproape 2 ani. Asa ca am citit link-ul postat de cefi, caruia ĂŽi multumesc. Postând aiurea ĂŽn topicul asta, nu dai dovada de inteligențĂŁ... dimpotrivĂŁ! Eu am vrut sĂŁ dezbat o problema ĂŽn care credeam cĂŁ am procedat corect. Tu nu m-ai ajutat cu nimic, asa cĂŁ ai postat degeaba. Te rog sĂŁ ĂŽncetam cu ĂŽntepĂŁturile astea, și sĂŁ ĂŽncercĂŁm sĂŁ ne lĂŁmurim civilizat, cum probabil ar trebui sĂŁ fim obișnuiți. De acord?

Ămi cer scuze dacĂŁ eventual am trecut limita, chiar dacĂŁ tu ai ĂŽnceput discuția.

 

Cum te suporti asa isteț!? Spre bucuri ta, am predat engleza aproape 2 ani. Asa ca am citit link-ul postat de cefi, caruia ĂŽi multumesc. Postând aiurea ĂŽn topicul asta, nu dai dovada de inteligențĂŁ... dimpotrivĂŁ! Eu am vrut sĂŁ dezbat o problema ĂŽn care credeam cĂŁ am procedat corect. Tu nu m-ai ajutat cu nimic, asa cĂŁ ai postat degeaba. Te rog sĂŁ ĂŽncetam cu ĂŽntepĂŁturile astea, și sĂŁ ĂŽncercĂŁm sĂŁ ne lĂŁmurim civilizat, cum probabil ar trebui sĂŁ fim obișnuiți. De acord?

Ămi cer scuze dacĂŁ eventual am trecut limita, chiar dacĂŁ tu ai ĂŽnceput discuția.

Apropo... daca aș fi fost lângĂŁ tine mi-ai fi aplicat și mie o corecție?

Link to comment
Share on other sites

No coment. Dar totusi v-am spus... la mine scade frecvent temperatura la -35 grade si niciodata nu am avut probleme. O fi având oare vreo relevanta faptul ca in link-ul respectiv sunt niste amintiri de prin anii 80? Poate s-a schimbat ceva pâna acum.

Oricum am mai intrebat in stânga si in dreapta........

 

Am sa-l schimb si eu. Dar nu pentru ca ingheata mai repede. Pentru ca diluat am inteles ca nu forteaza asa instalatia de racire.

 

 

Oricum .... o sa-l intreb si pe mecanic dar nu o sa-i dau nicio corectie.

Link to comment
Share on other sites

Compozitia antigelului este cam aceeasi ca in anii 80, are la baza mono etilen glicol sau mono-propylene glicol. Proprietatile fizico-chimice sunt similare, deci nu te poti prevala de asta :twoup: .

 

Recomandarile BMW sunt si ele identice, antigelul se foloseste doar diluat, recomandat 50%.

 

Oricum antigelul ingheata diferit de apa obisnuita, nu se formeaza cristale de gheata ci devine vascos.

 

Pe langa asta, la o concentratie prea mare scade capacitatea antigelului de a inhiba coroziunea. Si se accentueaza si fenomenele de cavitatie.

Link to comment
Share on other sites

Cum te suporti asa isteț!?

Apropo... daca aș fi fost lângĂŁ tine mi-ai fi aplicat și mie o corecție?

 

Offtopic:

In cazul asta mai ca ti-as fi urmat sfatul.

Tine minte ca eu nu te-am jignit...dar asta este chestie elementara de educatie care nu ma priveste si nici nu ma afecteaza pe mine...

Oricum eu unul ma bucur ca ti-ai intrat in propria curba de invatare.

 

Ontopic:

Daca te hotarasti sa schimbi lichidul de racire, este bine sa purjezi tot ce este actual in instalatie. Apoi exista o procedura de aerisire pe care te sfatuiesc sa o aplici ad litteram (nu tu....mecanicul). Tinand cont ca asa cum ai spus la tine este destul de frig, ai grija ca lichidul de racire sa-ti fie verificat (preventiv) si cu un densimetru.

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.