Jump to content

sfat achizitie e 46


darius_x

Recommended Posts

Buna! ma gandesc sa mi iau un e46 si am urm intrebari;

ce motor imi recomandati?

km se pot verifica?

daca aflu Vin-ul masini, puteti sa mi dati detalii?

probleme?

 

am un buget de 5500 euro!

La banii astia poti sa iti cumperi linistita un 318 I sau chiar 320I.

Daca nu faci km multi pe an nu are rost sa iti cumperi diesel pentru ca intrtinerea este destul de scumpa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ai spus ca pe primele locuri la tine sunt starea tehnica si aspectul :twoup:) nu te supara pe mine dar la 5000 de euro ori gasesti masini intretinute tehnic , dar cu neajunsuri vizuale , deh masini tinute in spatele blocului unde oricat de multa bunavointa ai , tot se mai suie un caine , o pisica , nare vreunu loc de tine si iti ma da o cheie , sau varianta pe care o musca cei mai multi stare tehnica precara , dar aspect BENGOS frate :)) polish tot ce vrei , la 1 sapt dupa ce mergi cu ea te trezesti ca iti cade roate in mers sau faze de genu asta .

 

Un compromis trebuie sa faci la suma asta de bani , eu am avut la vanzare in vara in 318i din 2000 , in care investisem in 7 luni putin peste 2000 de euro , investitiile constand in reconditionarea cutiei ca era steptronic , articulatie completa pe fata , revizie completa cu filtre mann si ulei castrol 0W 40 , cureaua mare de accesorii , bujii , senzor de parcare , proiectoare de ceata , ca aspect doar niste stopuri pe led si semnale smoked , in schimb vopseaua masinii nu mai era la prima tinerete si cu ajutorul vecinilor binevoitori care imi aruncau de la oua la banane la ulei la flegme muci carne etc pe masina , iti dai seama . Interiorul il curatam o data pe luna .

 

Era foarte fun cand veneau baietii la vizionari samsarii sefi , si vedeau mama vereee cum e asta trebuie revopsita toataaaaaa e MUC , nici nu apucam sa le spun de gramada investii in mecanica , ca si plecau , romanu de fel am observat ca este o persoana falsa , conteaza 90% aparenta , restu mai putin , asa ce sfatu meu , daca vezi vreo masina care arata bineeee bineeee si ti-o lasa la 5000 de euro sa o verifici din bara in bara ca sa nu plangi dupaia .

 

uite asta era cazanu pe care am avut tupeul sa cer 5000 de euro http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=80082&hl=

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

mult nu o sa umblu cu ea, avand in vedere ca am facut 1400km cu fosta in 2 ani;

 

 

ia-ti un 328i sau 325i vorbim de nfl, de 318 o sa te plictisesti foarte repede

Nu are sens sĂŁ plĂŁteascĂŁ ~2000 lei pe an dacĂŁ circulĂŁ puĂžin.

Pentru ce sã bagi atâÞia bani dacã circuli 700/an.?

 

+1

318i nfl 99-00 cred ca ai sanse sa gasesti la banii astia.n-o cumpara inainte s-o verifici totusi...autovitul e plin de pocnitori.

Link to comment
Share on other sites

318i nfl caut....cand m am referit la aspect, ma refeream sa fie masina la linii, si sa aiba piesele originale.....imi displac cele cu tot felu de jante aftermarket pe 17-18, muffer-uri si spoilere de M, leduri mai nou:)), daca are cateva zgarieturi mici nu ma deranjeaza.....oricum masina o sa fie verificata intr-un servis;

 

Unde sa ma uit sa fiu sigur ca are airbag-uri?..ca la BMW s fac "aranjamente" mai ales ca toate au doar capace la airbag

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar 318i nfl...

Nu stiu care a zis ca trage bine...eu n`am vazut sa traga nimic bine masina aia si par a nu fi diferente mai deloc fata de 316i nfl!

Nici una din ele nu "trage"....deloc!!

Singurul lucru pe care il "trage" 318i nfl,este benzina din rezervor!:twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar 318i nfl...

Nu stiu care a zis ca trage bine...eu n`am vazut sa traga nimic bine masina aia si par a nu fi diferente mai deloc fata de 316i nfl!

Nici una din ele nu "trage"....deloc!!

Singurul lucru pe care il "trage" 318i nfl,este benzina din rezervor!:))

daca nu ma insel tu ai un 318d, cum poti sa faci diferenta asta? :twoup:, am avut si am fost multumit de ea, nu o sa te impresioneze puterea la 318i, insa e ok, linistit poti sa te faci cu un diesel de 136cp care e mai greu si se limiteaza mai repede in ture, am facut lucrul asta.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Nu mi trebuie masina sa fac linii, imi e deajuns sa traga decent,..stiu ca asteptari prea mari nu trebuie sa am, ..inainte aveam un focus 2 1.8 tdci si am dat ceva linii cu un prieten care aveam 318ci.....si nici macar odata nu reusea sa stea aproape de masina mea;

 

Am vazut azi mai multe bmw-uri si mi a atras atentia un 318i din 12/99, avea 143.000km, carte servis, un sg proprietar un tara, si un sg proprietar in germania, masina arata f bine, celelalte la care m am uitat, toate "semnalizau" ca au fost lovite, si aveau becuri aprinse in bord........

 

Vreau sa merg maine la un servis sa o testez....cam cat credeti ca ar fi un pret decent???? e inmatriculata, are clima, parktronic, jante aliaj, oglinda retrovizoare antiorbire sau ceva de genu, cotiera in rest crek e standard;

Link to comment
Share on other sites

la 6k-6.5k gasesti un nfl in stare buna, acum e drept ca mie si la 6k mi se pare putin pentru o masina buna, eu am dat-o pe a mea cu mai putin insa asta e piata de la noi, nu te poti pune impotriva valului, si cine apreciaza si isi da seama de o masina buna nu prea o sa vrea sa plateasca cu mult peste pretul pietei...
Link to comment
Share on other sites

atunci e bine, daca iese bine la verificare e totul in regula zic eu. Ce culoare e?

 

 

albastru metalizat inchis, masina sta de ceva vreme, nu a mai fost folosita, asigurarea e expirata...actualul proprietar circula cu un 318 d FL;

 

pot face asigurare direct pe mine?...am facut o tura cu ea si nu batea nimica, motorul suna frumos...era singurul e46 care l am vz si nu avea becuri aprinse in bord si are 6 chei!!...o sa fac maine o verificare la un servis daca ma inteleg cu proprietarul;

Link to comment
Share on other sites

Cum adica are 6 chei? Nu l-ai intrebat pe proprietar de ce are atatea? Din fabrica vine cu 4: 2 cu telecomanda, 1 mecanica simpla si cea mica de plastic. Bine, acum cu cat mai multe, cu atat mai bine, dar ar fi de preferat sa fie toate la tine daca ma intelegi... :twoup:

 

e spunea ca asta dovedeste ca masina nu a avut multi proprietari, ca altfel s ar fi pierdut pe parcurs:)))

 

Am vazut ca toate care au climatronic au si buton de dezaburire parbriz......butonul acesta incalzeste parbrizu ca luneta (cum era la focus) sau doar dirijeaza aerul din instalatie spre parbriz???

Link to comment
Share on other sites

Clar nu a iesit cu 6 chei din fabrica. Si nu inteleg de ce ar mai face cineva inca 2 chei la o masina. Nu ii ajung 4? :)

Legat de justificarea pe care ti-a dat-o proprietarul... :)

 

poate n am vazut eu bine, s-au avea si de la celalalt e46 :twoup: ......cheile alea mici de plastic la ce folosesc?

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar 318i nfl...

Nu stiu care a zis ca trage bine...eu n`am vazut sa traga nimic bine masina aia si par a nu fi diferente mai deloc fata de 316i nfl!

Nici una din ele nu "trage"....deloc!!

Singurul lucru pe care il "trage" 318i nfl,este benzina din rezervor!:))

daca nu ma insel tu ai un 318d, cum poti sa faci diferenta asta? :twoup:, am avut si am fost multumit de ea, nu o sa te impresioneze puterea la 318i, insa e ok, linistit poti sa te faci cu un diesel de 136cp care e mai greu si se limiteaza mai repede in ture, am facut lucrul asta.

 

Am un 318d care are 150cp...si chiar zilele trecute am mers cu un 318i nfl,pe care l`am avut la un garaj 2 zile...parerea mea este cum am mai spus...puturoasa!!

Daca era vb de 318i fl,cel de 143 cp...alta era discutia!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.