Jump to content

SUNET E60 DEZAMAGIRE TOTALA !


Recommended Posts

Salutare. Am de vreo 4 luni un e60 525d model din 2006. Am sistem audio standard cred. Am navi profesional, magazie cu 5 cd-uri, iar la bord sub navi am cele 2 guri , 1 pt cd si una pt dvd la navi . Nu scrie nimic altceva. Boxele sunt 2 mici pe fata la manerul usii , 2 tweetere, cea in mijloc, iar in spate doar 2 boxe la luneta sus . Ce pot spune ca se aude EXECRABIL , ma asteptam la altceva de la un bmw !!!! Mai ales daca ai usile deschise...zici ca boxele sunt sparte! Este un bass spart ... La interior bass-ul este foarte slab...calitatea lasa de dorit. Vin de pe un vectra gts 2007, cu sunetul standard ...si se auzea mai bine...

Intrebarea mea este...ce as putea face? Nu as vrea sa umblu la boxe sa desfac nimic. Ma gandeam la un subwoofer underseat de 150-200w e in jur de 5 mil...

Ce parere aveti ?

Eu am facut comparatie si cu un seria 3 al unui prieten 2007, la el scria bmw professional parca la unitate la bord, insa se aude muuuult mai bine, are subwoofer 1 sau 2 zicea. E o diferenta totala , nu-mi venea sa mai mai dau jos din masina..

Link to comment
Share on other sites

eu nu am logic 7 si nu stiu daca sa fiu suparat sau nu... se aude foarte bine, dar nu stiu cum s-ar auzi cu logic 7.

 

am 752 INDIVIDUAL AUDIO SYSTEM, stie cineva daca e mai bun sau mai rau decat celelalte? sau e top la bmw ?

 

scuze daca am intrat in off topic :twoup:

 

inseamna ca esti un fericit :)...sistem oe mai bun decat al tau nu exista

Link to comment
Share on other sites

m-am linistit :twoup:

ii auzeam pe toti cu logic 7 cat de bine se aude si ma gandeam ca se poate mai bine de atat (ce am eu), desi nu am ce sa ii reprosez la al meu :) dupa cateva setari la egalizator, merge chiar mai bine decat cu el default.

Edited by OvidelGSM
Link to comment
Share on other sites

eu nu am logic 7 si nu stiu daca sa fiu suparat sau nu... se aude foarte bine, dar nu stiu cum s-ar auzi cu logic 7.

 

am 752 INDIVIDUAL AUDIO SYSTEM, stie cineva daca e mai bun sau mai rau decat celelalte? sau e top la bmw ?

 

scuze daca am intrat in off topic :)

 

E superb. Si eu il am :twoup:

 

Suna f bine pe muzica clasica, jazz etc. dar tine si la bubuiala.

 

Surroundul e foarte ok, pacat ca nu avem posturi care emit surround. In Timisoaara este doar un post studentesc care emite surround. Am ascultat o piesa de teatru si a fost minunata experienta. Noroc ca asteptam pe cineva si am reusit sa ma bucur de sunet

 

Imi mai place faptul ca nu ai maxim si totul se regleaza automat din DSP ca sa nu distorsioneze.

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Nu va apucati sa schimbati difuzoarele la e60, sunt prinse direct pe fata de usa, au diametru de 1o cm in fata, din cate im iaduc aminte. Oricat de proaste ar fi, sigur vor suna mai bine decat aftermarket, pt ca-s...gandite sa mearga pe amplificarea interna a unitatii masinii. A pune alte difuzoare, chiar amplificate, ar insemna sa intariti fata de usa, insa tot de 10-13 cm maxim in diametru puteti bune si, la dimensiunea aia, NU VETI AVEA BAS (pt ca, in realitate, ce deranjeaza este lipsa frecventelor joase). Nu mai zic de cablaje, amplificatoare, condensatori, etc.

 

partea buna este ca puteti strecura sub scaune doua open air cu adancime mica de montare (si sunt produse pe piata) in suporturile (ma rog, chestiile alea de plastic in care vin montate alea originale), sa le amplificati cu un amplificator mai ieftin, pe 2 canale, si-ati scapat de probleme, sunetul se va imbunatati considerabil.

 

Cu bani putini.

 

N-ava, exemple - :twoup:

 

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showt...d.php?t=1238801

 

Gugal, cu poze.

Link to comment
Share on other sites

Nu va apucati sa schimbati difuzoarele la e60, sunt prinse direct pe fata de usa, au diametru de 1o cm in fata, din cate im iaduc aminte. Oricat de proaste ar fi, sigur vor suna mai bine decat aftermarket, pt ca-s...gandite sa mearga pe amplificarea interna a unitatii masinii. A pune alte difuzoare, chiar amplificate, ar insemna sa intariti fata de usa, insa tot de 10-13 cm maxim in diametru puteti bune si, la dimensiunea aia, NU VETI AVEA BAS (pt ca, in realitate, ce deranjeaza este lipsa frecventelor joase). Nu mai zic de cablaje, amplificatoare, condensatori, etc.

 

Da, doar cu cele din usi nu ai cine stie ce bass.

 

High end-ul are 2 difuzoare de bass sub scaunele din fata. Crede-ma ca are un ditamai basul. Cand dau tare si ma uit in retrovizoare, se misca luneta din spate cat se poate de vizibil...

Link to comment
Share on other sites

Eu am standard si am cele doua difuzoare de bass sub scaunele din fata, insa nu fac mare lucru. La Hi-Fi din cate stiu eu exista in plus tweetere la oglinzi si amplificare suplimentara pe cele de pe usile fata si subwooofere. Cel putin la E90..
Link to comment
Share on other sites

pana la urma care e diferenta intre sistemele audio pe bmw?

 

eu am tweetere in dreptul oglinzilor, difuzoare sub scaune, difuzor pe bord, in usile din fata si sub luneta. in total cred ca sunt 11 difuzoare, inseamna k am HI-FI?

 

inca ceva, imi lipsesc tweet-erele de sub luneta. cu ce fel de tweet-ere le pot inlocui?

Link to comment
Share on other sites

subscriu si eu total dezamagit de ceea ce inseamna sunet pe e60.

am difuzoare in usile fata,sub scaune,si pe polita din spate.

la mijloc in bord exista gaura dar fara difuzor la fel si in spate este forma pt twiter dar nu si inaltele ci doar difuzorul de 10cm.

am vrut sa bag un sub in portbagaj cu o statie micuta,insa boxele fata care zdrangane oribil la orice setare de bass strica toata distractia.

ma gandeam la kit-ul acela de difuzoare de pe net dar nu mi se pare ca ar fi o mare afacere inlocuirea difuzoarelor originale cu altele de aceeasi marime.

ar merge oare difuri mai mari de 16 sa zicem bagate in locul celor de 10 din usi?

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.