Jump to content

Sunt service-uri bune in Constanta?


Inferno.22

Recommended Posts

Salut,

 

Am prezentat intr`un topic problema care o am la masina : "Mi-am luat un e 46 din 1998 de vre-o luna de zile. In ultima saptamana, cand plecam de pe loc sau intorceam masina ( fara sa fortez masina), parca se rupea puntea spate, rotile "duduind"pe asfalt (nu se intampla de fiecare data insa frecvent). Am cerut parareri fara sa se uite vre-um mecanic la masina si mi-au spus ca ar putea fi volanta, ambreajul.

Astazi am fost la Bavaria si cand s-au uitat sub masina in spate, partea STANGA, acolo unde este prinsa puntea de caroseria masinii, este RUPTA tabla (caroseriei) de jur imprejur.Mi-au spus ca este foarte periculos deoarece are 3 puncte de prindere si unul a cedat, usor usor vor ceda si celelate si voi ramane cu "puntea in masina".

Daca masina va manifesta astfel de lucruri va sfatuiesc sa va uitati mai intai la acesta. Este foarte important de stiut ca acesta este un defect de fabricatie la E46 lotul din 1998-2003 in special la cele pe benzina, dar si diesel cum am eu. Acest lucru apare doar pe spate partea STANGA, explicatia fiind tabla mai subtire etc.

Ca si remediu, data toate puntea spate jos, diferential roti etc si sudat, insa un sudor foarte bun care sa poata face intariturile in asa fel incat sa nu se rupa iar tabla.

 

 

SFAT: DACA ARE CINEVA ASA CEVA SI MASINA SE INCADREAZA IN 10 ANI DE LA FABRICATIE PANA IN PREZENT SE REPARA GRATUIT LA BAVARIA, DEOARECE CAROSERIA ARE GARANTIE 10 ANI."

 

:twoup: Acum sa o repar imi cere la un service 300 de euro, insa problema este ca am apelat la mai multe service-uri si am primit raspunsul: "Nu facem astfel de lucrari, nu ne da voie de la RAR". Chiar doar 1 optiune am si atunci intrebarea mea este cum imi repar masina daca RAR-ul interzice astfel de lucrari??? :)

 

 

Poate stie cineva un service buna in Constanta, sau mai bine daca a avut cineva astfel de problema si unde a rezolvat-o, cu ce pret.Multumesc!!

Edited by Inferno.22
Link to comment
Share on other sites

la bavaria au autorizatie sa lucreze pe structura de siguranta a masinii, sunt si service-uri care au aceasta autorizatie, mai cauta..

daca te chinui putin cred ca o repari si la bavaria cu bani putini, nu cred ca le place o astfel de reclama, probabil o sa-ti taxeze doar mana de lucru.

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

cred ca o repari si la bavaria cu bani putini, nu cred ca le place o astfel de reclama, probabil o sa-ti taxeze doar mana de lucru.

@Inferno.22 vorbea serios :twoup: .

 

Oricum, e mai bine ca cei de la service sa recunoasca deschis ca nu pot face astfel de lucrari, decat sa zica ca le fac si sa iasa o carpeala.

Link to comment
Share on other sites

si eu vorbeam serios Paul, poate face o scrisoare deschisa catre bmw germany.. samd.. cred ca se gaseste o solutie profitabila pentru ambele parti, pentru o astfel de problema, mai ales ca este una grava de fiabilitate si siguranta.

din cate am vazut pe forum-uri de afara sunt kit-uri de reparatie speciale pentru problema asta cu intarituri si tot tacamul plus diy, in principiu iti trebuie un sudor bun cu mig, wig.. si un elevator.

Link to comment
Share on other sites

la bavaria au autorizatie sa lucreze pe structura de siguranta a masinii, sunt si service-uri care au aceasta autorizatie, mai cauta..

daca te chinui putin cred ca o repari si la bavaria cu bani putini, nu cred ca le place o astfel de reclama, probabil o sa-ti taxeze doar mana de lucru.

 

 

Am vorbit la bavaria si imi iau o cauruta de bani pe manopera, si nu pot face nimic cu scrisori la Bmw etc pentru ca masina nu mai are garantia de 10 ani pt caroserie..astazi merg sa vad in ce consta reparatia la serviceul de care vorbeam.

Link to comment
Share on other sites

Dan Invest km 5 - Sos Mangaliei.

Auto Milan - service`ul meu de vre`o 4 ani, str. Theodor Burada de la gara spre cimitir.

Ptr mine nu au existat probleme de nici un gen la reparatiile/schimbarile facute de ei. ba chiar am devenit prieten ft bun cu 3 dintre mecanici.

Daca vrei mai multe detalii, Pm`me.

Succes :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Dan Invest km 5 - Sos Mangaliei.

Auto Milan - service`ul meu de vre`o 4 ani, str. Theodor Burada de la gara spre cimitir.

Ptr mine nu au existat probleme de nici un gen la reparatiile/schimbarile facute de ei. ba chiar am devenit prieten ft bun cu 3 dintre mecanici.

Daca vrei mai multe detalii, Pm`me.

Succes :twoup:

Eu am fost la Dan Invest acum 2 ani parca pentru o reparatie minora de caroserie si sincer mi s-au parut de o scarbosenie iesita din comun...era si nea Dan pe acolo si mai mai sa ma iau la o mare cearta cu el pe acolo pe banii mei...niste snapani clasici de romania....bafta

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la Dan Invest acum 2 ani parca pentru o reparatie minora de caroserie si sincer mi s-au parut de o scarbosenie iesita din comun...era si nea Dan pe acolo si mai mai sa ma iau la o mare cearta cu el pe acolo pe banii mei...niste snapani clasici de romania....bafta

Se pare ca mai orice` service`auto au inceput sa`si bata joc de toate masinile... Ai dreptate, Dan invest au picat testele, ptr ceva mai complicat, si caracterul lor de ACUM arogant. inainte nu erau asa, cunosc service`ul de multi ani.

De altfel, Incerc sa schimb motorul la un Audi A6, am motorul, dar nici un service/mecanic in stare sa puna la punct.( mi sa cerut 15 mil pentru montat) care dureaza maxim 2 zile, dar toti ofteaza ( domne cel putin 1 saptamana ca e ft mult de munca) fir`ar a dracu, ma pun in fatza blocului si il montez eu cu inca un baiat.. in 4 zile.

Cred ca din militie sar direct in Mecanica :))) se castiga frumos cu manjeala.

 

Cam toti o dau acum pe mecanica ushoara, uleiuri, placute, filtre, curele, si alte kestii relativ minutzioase...Urat !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.