Jump to content

Sunt curios!


swsws

Recommended Posts

Sunt curios daca exista vreo modalitate sa aflam, cu exactitate cati km are masina pe care o detinem si am cumparat-o second.

Spun asta pentru ca este aproape regula generala ca atunci cand cineva vinde o masina sa dea km inapoi pentru a lua ochii viitorului cumparator.

Link to comment
Share on other sites

fiecare modul are stocate numarul de ore de functionare.Daca ai o componenta originala,faci o eroare controlata ,scoti mufa de exemplu) si citesti cu inpa eroare.Inpa i-ti va spune la cate ore de functionare a piesei respective s-a intamplat eroarea si eventual la nr. de km cand s-a intamplat eroarea.
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca cineva care se pricepe ar putea sa dea o aproximare???

 

mai gasesti informatii si in baza de date service a retelei bmw daca te straduiesti.

nu cred ca e relevant nr de km ai unei masini ci starea reala din momentul tranzactiei.

Poti tu sa verifici starea motorului in momentul tranzactiei??? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca exista vreo modalitate sa aflam, cu exactitate cati km are masina pe care o detinem si am cumparat-o second.

Spun asta pentru ca este aproape regula generala ca atunci cand cineva vinde o masina sa dea km inapoi pentru a lua ochii viitorului cumparator.

 

 

Da se poate vedea cati km are dar iti trebuie un testar si sa stii sa umbli pe el bine si poti afla.

Link to comment
Share on other sites

Se poate. Uite la un e38 testerul de la o reprezentanta BMW i-a aratat numarul de km. La fel si un tester de la o reprezentanta Bosch. La mine la e36 la reprezentanta BMW nu mi-a aratat (nu a reusit sa intre pe modulul de engine) dar la testerul Bosch da pentru ca, calculatorul la mine e Bosch Motronic iar cei de la BMW se pare nu aveau interfata respectiva. In amandoua cazurile testerele au aratat numarul de km care erau afisati in bord.

 

Multe din masinile second au dati kilometrii inapoi dar nu e o lege. Oricum o verificare daca e posibila e binevenita. Parere personala.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Se poate. Uite la un e38 testerul de la o reprezentanta BMW i-a aratat numarul de km. La fel si un tester de la o reprezentanta Bosch. La mine la e36 la reprezentanta BMW nu mi-a aratat (nu a reusit sa intre pe modulul de engine) dar la testerul Bosch da pentru ca, calculatorul la mine e Bosch Motronic iar cei de la BMW se pare nu aveau interfata respectiva. In amandoua cazurile testerele au aratat numarul de km care erau afisati in bord.

 

Pai si tu crezi ca daca o masina are dati km. inapoi,testerul de bosch sau oricare altul va citi altceva decat ce afiseaza in bord?? Ce se afiseaza in bord)adica nr. de km. parcursi, se citeste cu testerul din aceiasi locatie de memorie de unde citeste si testerul(deci valorile vor coincide,asta in cazul in care bordul nu a fost si el schimbat). De aceea se citeste de pe diferite module numarul de ore de functionare si se compara cu valorile din bord.Sa vezi daca exista diferente mari intre ele,si tot de aceea este indicat sa se citeasca orele de functionare de pe un modul original,neschimbat.

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Teoretic, am inteles ca se pot afla. Orice eroare inregistrata pe masina, chiar daca ea este stearsa, ramane salvata intr-un log in calculator. Cand masina inregistreaza o eroare, aceasta salveaza ora, data, km masinii in acel moment, codul eroare etc. Daca accesezi acel log si citesti o eroare (sa zicem de acum 6 luni), iti poti da seama daca a fost umblat sau nu, la kilometraj. Daca atunci cand a fost inregistrata eroarea, masina avea 190.000 km, iar acum are 150.000km, situatia e clara. Oricum, nu-i la indemana oricui sa faca aceasta operatiune. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.