Jump to content

Am o problema grava!


CAR525tds

Recommended Posts

De cand am cumparat masina,cam 2001, am o problema care ma dispera si anume se incalzeste motorul la forja.Imi da cineva o solutie?

Eu am incercat urmatoerele:

-schimbat-motor

-radiator

-chiulasa

-garnitura

 

Si tot aceeasi problema.Mi-ar fi de folos mare un sfat bun ca sa o rezolv ca in ritmul asta o sa o bag intr-un stalp in cel mai scurt timp.

Link to comment
Share on other sites

De cand am cumparat masina,cam 2001, am o problema care ma dispera si anume se incalzeste motorul la forja.Imi da cineva o solutie?

Eu am incercat urmatoerele:

-schimbat-motor

              -radiator

              -chiulasa

              -garnitura

 

Si tot aceeasi problema.Mi-ar fi de folos mare un sfat bun ca sa o rezolv ca in ritmul asta o sa o bag intr-un stalp in cel mai scurt timp.

132463[/snapback]

Ai schimbat motoru ? :blink:

Ai verificat daca iti merge ventilatorul auxiliar ???? sau daca iti merge cum trebuie vascocuplaju' ?

Link to comment
Share on other sites

Sonda care comanda electroventilatorul da,am schimbat-o si pe aia.Dr daca nu ajunge la temp  necesara nu se cupleaza

132476[/snapback]

Ma refer la sonda care masoara temperetura din motor , k poate e defecta aia si iti zice pe bor k motoru fierbe si el sa nu aiba nimik :blink:

 

P.S. iti pierde apa ?

Link to comment
Share on other sites

Ai verificat daca nu e infundat radiatoru ?

132478[/snapback]

Radiatoarele artea se infunda asa usor?Sincer nu l-am verificat dar nici nu stiu cum sa il verific.Alta chestie care probabil e importanta:cand se fierbe motorul pe partea stanga(langa vasul de expansiune)radiatorul e fierbinte si in dreapta e caldut(unde e cupla electroventilatorului)E cumva un sema ca e infundat?

Link to comment
Share on other sites

Radiatoarele artea se infunda asa usor?Sincer nu l-am verificat dar nici nu stiu cum sa il verific.Alta chestie care probabil e importanta:cand se fierbe motorul pe partea stanga(langa vasul de expansiune)radiatorul e fierbinte si in dreapta e caldut(unde e cupla electroventilatorului)E cumva un sema ca e infundat?

132692[/snapback]

Hmm vezi sa nu fie termostatul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Alta chestie care probabil e importanta:cand se fierbe motorul pe partea stanga(langa vasul de expansiune)radiatorul e fierbinte si in dreapta e caldut

132692[/snapback]

probabil e infundat radiatorul. mai e posibil sa fie pompa de apa dar mici sanse.. aia s-ar auzi urat si ar curge daca ar avea palete rupte sau rulmentul dus

Link to comment
Share on other sites

Da e un pret bun tare.Stiam ca unul nou e 13-14 mil.Multumesc de ajutor si poate nu o sa se mai incalzeasca.Da-mi un pm cu nr tau de tel si te sun.

133044[/snapback]

Depinde de producator si de unde il iei.De ex o capota pt masina ta e 6,5mil,aripi 2,2mil/buc,bara fata 4,3mil,panou radiatoare 3,6mil,sticla far cu semnal alb 2,6mil etc.

Link to comment
Share on other sites

Da e un pret bun tare.Stiam ca unul nou e 13-14 mil.Multumesc de ajutor si poate nu o sa se mai incalzeasca.Da-mi un pm cu nr tau de tel si te sun.

133044[/snapback]

nu iti lua radiator nou pana nu afli exact care e cauza incalzirii motorului. mai bine ia unul SH si il incerci sa vezi daca asta e problema, dupaia eventual il dai inapoi la intelegere cu vanzatorul. daca iei nou, nu-l mai poti da inapoi. dar la urma urmei.. sunt banii tai si faci ce vrei :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu iti lua radiator nou pana nu afli exact care e cauza incalzirii motorului. mai bine ia unul SH si il incerci sa vezi daca asta e problema, dupaia eventual il dai inapoi la intelegere cu vanzatorul. daca iei nou, nu-l mai poti da inapoi. dar la urma urmei.. sunt banii tai si faci ce vrei :)

133047[/snapback]

Multumesc zody dar 8,5 mil nu e mult in comparatie cu alte oferte si nu se stie niciodata cand "iti iese un stalp in fata" sau vre-un pieton ratacit :blink: si o sa am nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc zody dar 8,5 mil nu e mult in comparatie cu alte oferte si nu se stie niciodata cand "iti iese un stalp in fata" sau vre-un pieton ratacit  :blink: si o sa am nevoie.

133053[/snapback]

nu stiu unde ai vazut tu asa niste preturi. am dat acum doua telefoane la doua magazine de piese auto si pretul e intre 6.9mil si 7.2mil la un radiator 525tds

LE: SH am gasit la 70euro

Edited by zody
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.