Jump to content

Statie radio CB pe BMW - utilitate


laf_c

Statie radio  

335 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

este foarte utila:

- te scapa de blocaje

- te scapa de radare,cu ajutorul colegilor din trafic :)

- daca esti in coloana cu mai multi amici si vreti sa mergeti undeva(binenteles si ei cu statii),comunicarea este foarte importanta,folosind un alt canal de emisie(exceptand 22)

- eu asta vara am mers pana in grecia cu ea,pe bulgaria m-a scos si la dus si la intors si nu m-a costat nici un euro la caralii bulgari...

- antena este o alegere pe care si-o face fiecare,cu cat este mai innalta are raza de receptie mai mare 15-20 km,se gasesc si antene mai mici,dar care au raza de receptie mai mica....asa ca decizia ii apartine fiecaruia,la fel si prinderea care se face prin montura fixa,sau prin montura detasabile(magnet)la fel cu cat este mai mare magnetul rezista la viteze mai mari.

- pana acum am facut fericiti mai multi colegi si prieteni pe care i-am ajutat sa intre in posesia unei asemenea statii cb,iar orice drum in afara orasului este mult mai bun cu o statie cb... :twoup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am si o folosesc doar cand ies din Bucuresti. Antena e foarte importanta fiindca poti sa ai o statie performanta s-i limitezi puterea cu o antena mica. Antena mea are 1.6 m si nu ma deranjeaza catusi de putin cum arata pe plafon cand o pun. Nu ma incomodeaza cu nimic, e pe talpa magnetica, o scot din portbagaj si o pun pe plafon, cand vreau sa plec la drum.

 

Ca si utilitate nu pot decat sa spun ca si-a scos banii ( 570 lei ) inca de la primul drum ( 600 km dus-intors ) de la achizitionare ! Daca nu o aveam, sigur luam 3 radare, nu cu viteza foarte mare ( nu asta a fost scopul achizitionarii ) dar cam cu 90km/h in localitate !

 

Si eu am stat mult pe ganduri pana m-am decis iar acum nu inteleg cum de nu am facut pasul mai demult !

 

Daniel, am aceeasi antena ca a ta ! Si statia e tot Intek, doar ca e modelul M490 !

 

In afara localitatii isi fac banii cu varf si indesat. :twoup:

 

Mi-as pune si eu, dar nici nu stiu de unde sa incep, ce presupune, etc. Asa ca deocamdata ma multumesc sa gasesc pe cate unul cu antena si sa ma tin dupa el. :)

 

Nu presupune nimic special, se monteaza in 5 minute, se alimenteaza la bricheta, antena e detasabila, in oras nu ai ce face cu ea, plus ca va fi o atractie pentru hoti.

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Eu am si o folosesc. Este foarte utila. Ma scapa de radare (cel mai important) si de blocaje. De exemplu luna trecuta am fost la Oradea. Pe drum, la Sebes un TIR a intrat in 2 case si s-a oprit intr-un stalp. Macaraua care l-a ridicat a blocat drumul vreo ora.Va dati seama ce era acolo. Am stiut asta din timp si am ocolit Sebesul. Cei care sunt contra nu fac drumuri lungi dese altfel nu s-ar mai uita la cum arata antena. Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

E foarte utila, nu cred ca conteaza atat de mult antena estetic.Prefer sa am o antena de 2m dar sa merg in siguranta decat sa nu stiu ce ma asteapta dupa colt.Am si eu una si in afara localitatilor este foarte utila si am o antena de 160. Chiar isi face treaba cu varf si indesat.
Link to comment
Share on other sites

Partea proasta cu antenele este ca nu poti merge foarte repede. Acum ce-i drept incepe iarna, dar vara cred ca majoritate merg peste 150-160.

 

magnetul este important,cu cat are diametrul mai mare cu atat sta mai bine,garantat antena sirio si mazgnet ML 145 verificat de mine pe autostrada in grecia aproape de 200 km/h si nu s-a intamplat nimic :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Partea proasta cu antenele este ca nu poti merge foarte repede. Acum ce-i drept incepe iarna, dar vara cred ca majoritate merg peste 150-160.

 

 

Nimic mai fals ! Magnetul e foarte important, mai exact talpa care trebuie sa aiba diametrul cat mai mare ! Nu sare nici la 200 km/h, garantat !

 

Oricum, nu stiu pe unde mergi tu si majoritatea aia cu peste 150-160 !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.