Jump to content

Am DSP sau nu pe masina?


Recommended Posts

Imi cer scuze pentru intrebarea ce urmeaza. Stiu ca pentru unii e atat de banala incat nici nu merita efortul de a raspunde...dar efectiv nu stiu...

Sunt intr-o mare dilema. Ma uitam pe internet pentru o solutie de a integra un ipod sau un usb player in instalatia audio a masinii. Si am vazut ca sunt modele diferite pentru masinile cu DSP si cele fara DSP. Di ce mi-am dat seama pana acum, acest DSP e un sistem digital de prelucrare a sunetului.

 

Intrebarea este cum pot sa aflu daca am sau ba pe masina acest sistem DSP, ca sa stiu mai departe ce anume ar trebui sa cumpar.

Daca ajuta la ceva precizez ca masina a venit din fabrica cu navi mare, tuner TV, magazie cd-uri, amplificator Nokia in portbagaj deasupra la baterie(e model touring), si 2 difuzoare de bass in capitonajul cupolei, in spate, langa balamalele de la portbagaj.

 

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am inteles citind pe internet DSP se poate referi la 2 lucruri:

1.cum spui tu, setari avansate de reglare sunet, ceea ce eu nu am...nu am nici buton DSP si nici prin meniuri nu e nimic legat de acest lucru.

2. Comunicarea dintre magazia de cduri si unitatea din bord. Aceasta comunicare se face fie analog(inteleg ca e vorba de un conector cu 6 pini) fie digital, prin cablu coaxial folosing tehnologie DSP.

 

Aici deja sunt pe teren necunoscut. Functie de aceasta comunicare analog(6 pini) sau digital(coaxial) ar trebui sa comand un produs sau altul pentru a integra ipodul sau playerul usb...

 

Informatia asta nu reusesc nicaieri sa o gasesc. Oare la reprezentanta, sau pe net pe undeva functie de seria de sasiu pot afla un raspuns?

 

Multumesc pentru sprijin.:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Doar punctul 1 e valabil. Poti avea DSP analog, care va folosi tot mufele 3/6 pini pentru magazie, iar cea de coaxial va fi libera. Prin urmare, daca nu ai nici un meniu cu DSP, nu ai DSP.

Alta metoda simpla mai e sa verifici daca ai subwooferul in portbagaj.

 

Iar pentru emulatoarele de magazie, da, trebuie sa comanzi in functie de ce mufe ai disponibile. Daca ai fi avut DSP si magazia era pe coaxial (non analog), iti mai trebuia un DSP converter. Vezi direct prin ce se conecteaza magazia - daca ai 3/6 pini, poti cumpara orice device.

Edited by chas3
Link to comment
Share on other sites

Ăn acest caz, rĂŁmân celelalte variante.

 

Subwoofer-ul din portbagaj trebuie sĂŁ fie ĂŽn partea de sus a portbagajului.

 

 

Am navi mare, insa nu am nici un buton cu DSP.

Insa, in portbagaj am si amplificator Nokia, si am si 2 subwoofere sus, pe cupola, langa balamalele de la portbagaj....

 

Citisem pe undeva ca DSP-ul e in amplificatorul din portbagaj....: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ăn acest caz, rĂŁmân celelalte variante.

 

Subwoofer-ul din portbagaj trebuie sĂŁ fie ĂŽn partea de sus a portbagajului.

 

Omul are touring! :twoup:) nu esti deloc atent

 

@denti_marius - nu ai DSP, posibil sa ai sistemul Hi Fi dar nu sunt sigur pana numa uit in wds si etk.scriu de pe tel. Cumpara interfata Grom de pe eBay direct de la Grom store!

Link to comment
Share on other sites

cel mai simplu fa o poza la amplificator si gata in partea stanga a portbagajului ( portea opusa a bateriei )

 

e posibil sa ai sistemul HIFI si proprietarul anterior sa fi pus doar sub-ul si boxele de la dsp.

 

cel mai bine fa o poza sau daca poti sa iei, cum a zis si zeronoo, part number e la amplif

 

 

ps.- vezi ca daca ai DSP nu o sa-ti mearga grom-ul. grom este doar pentru non-dsp

Edited by ahiile
Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul e in partea dreapta, deasupra la baterie....

 

In partea stanga am magazia de cd-uri jos, si deasupra ei, imediat sub geam e dvd-ul de navigatie.

 

Ori cel din dreapta de desupra bateriei, scrie Nokia pe el, nu o fi amplificator? De la service asa mi-au spus, ca e amplificatorul audio....

 

Cel mai bine si mai sigur e sa fac poze, am sa revin maine cu pozele.

 

Deocamdata va multumesc mult de tot....

 

 

Exista si Grom-uri pentru DSP, au un adaptor analog/digital si sunt mult mai scumpe la pret. :twoup: Na, doar e tehnologie digitala, nu?:)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai 16:9 ai optiune in meniul principal. Cum optiunea se numeste clar "DSP", ai fi observat-o.

 

Da, deci nu am asa ceva in meniuri. Nici tasta dedicata DSP nu am. Prin urmare e clar ca nu am DSP. Am sa revin totusi cu pozele alea sa ma lamuresc pana la urma ce e saracia aia mare de deasupra bateriei, pe care scrie NOKIA...

Link to comment
Share on other sites

Citisem pe undeva ca DSP-ul e in amplificatorul din portbagaj....: :twoup:

 

Amplificatorul poate fi ĂŽntr-adevĂŁr pentru DSP sau standard.

 

ĂnsĂŁ DSP-ul nu este doar o piesĂŁ ci ĂŽntreg sistemul format din 10 difuzoare Âşi subwoofer.

 

Omul are touring! :)) nu esti deloc atent

 

ÂŞi la touring tot ĂŽn portbagaj este amplasat subwooferul.

Link to comment
Share on other sites

Da, normal ca in portbagaj dar nu unde ai zis tu in portbagaj... La touring e undeva pe lateral parca.....

 

DSP e amplificatorul(cutia) cu amplificarea sunetului si procesarea digitala a lui. Intregul sistem (10 dif.+sub.+dsp) se numeste Top HiFi. Daca o sa te uiti si in etk sau wds, sistemul audio se numeste "Top Hi Fi with DSP".vezi si lista de dotari a masinii ca nu scrie doar DSP! In fine, astea sunt detalii, ideea e ca omul nu are DSP, are cel mult sistem audio Hi Fi in cazul in care Nokia ala e amp audio si are si difuzoare in usile din spate. Daca e ceva improvizat, nepus din fabrica, pe masina....naiba stie exact ce, trebuie vazut pe masina. Un lucru e sigur, nu are DSP, deci is poate lua interfata simpla pe analog.

Link to comment
Share on other sites

Mă rog, e destul de irelevantă locaţia.

 

Eu am DSP pe maşina aşa că nu vorbesc aiurea-n tramvai.

 

Ştiu cum se numeşte sistemul, ĂŽnsă ideea era dacă are sau nu pe maşină acest sistem, ştiu că există şi sistem HiFi care are 10 difuzoare, ĂŽnsă subwooferul lipseşte din câte ştiu.

 

Se poate afla foarte uşor cu ce maşina a ieşit maşina din fabrică.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Mai profit putin de conastintele voastre. Cand am sa instalez Grom-ul, trebuie sa demontez magazia de cduri pentru a avea acces la cele 2 mufe.

Nu stiu cum se face acest lucru, dar banui ca sunt 2-3 suruburi de desfacut. Ar trebui sa stiu ceva anume inainte sa ma apuc de demontat magazia?Am tot cautat vre-un clip ceva, poate poze, insa nu am gasit nimic pentru demontat magazia.:twoup:

Pe net citisem ca ar trebui deconectat minusul de la baterie ?

Link to comment
Share on other sites

4 suruburi, cate unul in fiecare colt al magaziei, de 8 din cate imi amintesc. Nu bubuie nimic daca e bateria conectata in timpul operatiei, inclusiv cand conectezi grom-ul. Apropo de grom, zi-le sa iti puna invoice-ul in plic, nu lipit pe plic, ca sa nu iti ceara vama, pentru ca sare de $60. Edited by chas3
Link to comment
Share on other sites

4 suruburi, cate unul in fiecare colt al magaziei, de 8 din cate imi amintesc. Nu bubuie nimic daca e bateria conectata in timpul operatiei, inclusiv cand conectezi grom-ul. Apropo de grom, zi-le sa iti puna invoice-ul in plic, nu lipit pe plic, ca sa nu iti ceara vama, pentru ca sare de $60.

 

Merci de pont, dar l-am comandat din UE, din Marea Britanie si imi vine direct acasa prin curier rapid...In 3 zile lucratoare ar trebui sa ajunga la mine, zic ei...:twoup:

Depinde la ce curier rapid intra la noi in tara. Daca e Funcurier e clar...astia fac 2 zile sa traverseze Romania.

 

Multam fain de informatii...

Link to comment
Share on other sites

Am reusit azi de am facut cateva poze cu "chestia" din portbagaj, de credeam eu ca e amplificator...de fapt cred in continuare...:twoup:

 

 

post-3439-1292438497_thumb.jpg

post-3439-1292438511_thumb.jpg

post-3439-1292438518_thumb.jpg

post-3439-1292438528_thumb.jpg

post-3439-1292438538_thumb.jpg

 

In prima poza "chestia". In coltul din dreapta jos are un soi de surub cu capul mare din plastic, iar pe marginea din stanga e fizat pe o balama care ii permite sa se roteasca. Sub este bateria.

 

In ultimele 3 poze sunt difuzoarele din spate care eu le cred pe post de subwoofere.

 

Daca gresesc cu ceva rog sa ma corectati.Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.