Jump to content

Schimbare scaune E60


dj_rzn

Recommended Posts

Nu merg. Am prieten care a schimbat scaune semi-electrice cu scaune de individual si merge doar ce mergea pe scaunele vechi. M-am uitat pe WDS ( scheme electrice) si e cam belea cu retrofitul , are calculatoare pentru scaune si am intrebat si la dealer si n-aveau idee de retrofit. Teoretic trebuie cablajul schimbat de sub mocheta si retrofit facut la ele, dar e complicat.

Daca ai pe cineva care se pricepe la surubarit , merg facute adaptari. ( conectate direct la o baterie motoarele merg, dar nu se opresc la capat de cursa, etc).

 

Din ce am vazut memoriile complica enorm scaunul, daca gasesti ceva full electric dar fara memorie s-ar putea sa fie mai usor.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

scaunele confort,cum vrei tu,ao mai multe reglaje decat doar pe inaltime,spatar si fata spate,plus ca mai au memoriile,tetiere electrice,scaunele fiind si/sau incalzite/ventilate/cu masaj.

in ceea ce priveste implicatiile montarii lor in cazul tau,depinde si de ce tip de scaun ai tu deja pe masina.

Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac tiganeala pe masina, sa nu se opreasca scaunele la capat de tura sau mai stiu eu ce.

Cunosc si eu reglajele la aceste scaune, iar varianta care ma intereseaza este cea full electric, doar cu incalzire in scaune si piele, cam cea mai simpla varianta de la scaunele gen seria 7.

 

Eu am acum cele mai standard scaune, full textil si cu incalzire. (fara suport lombar\lateral sau alte chestii de genul)

 

Scaunele le gasesc fara probleme, ma intereseaza ce calculatoare am nevoie, daca trebuiesc reprogramate, ce cablaje trebuiesc trase etc.

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tocmai am facut conversia de la scaune semi 2005 la scaune comfort cu memorii 2007, a fost nevoie de codare si 5 ore de retrofit. Rezultatul, scaunele functioneaza 100% inclusiv memoriile.

Practic se recreeaza reteaua lipsa. Nu se face tiganie si merita!

 

Scaunele care le cumperi trebuie sa aiba calculatoarele sub ele.

Trebuie codat vin-ul de la masina ta in calculatoarele de la scaune.

Trebuie adaugate optiunile extra in calculatorul masinii. Ex optiunea de scaune comfort 456.

Trebuie trase in jur de 10 fire, ex: alimentari lipsa, k-line, etc. se poate face lejer.

 

Desi am avut scaune ca ale tale si muffa s-a potrivit la fix, a fost nevoie de retrofit, retelele difera....

 

Merita da-i nainte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Informatii detaliate nu pot sa dau ca nu ma pricep chiar asa.

Eu am luat tot interiorul de pe o masina si l-am pus la mine, plafon, fete de usi complete, partea de sub luneta, bancheta spate, scaune complete, trimuri...

 

Din ce mi-au explicat desi mufele s-au potrivit au trebuit sa alimenteze butoanele de pe scaun, sa traga k-line la consola din minloc si sa faca ceva la tetiere sa nu apara eroare de restraints faulty.. Say ceva in genul.

 

Mergi aici

 

http://www.bmwcoding.com/showthread.php?3168-E60-Retrofitting-M5-fully-electric-sports-seats-to-535d

 

Ai informatii detaliate , tu nu ai active seats dar e explicat pe pasi, iar active seats e ultima parte, plus ca mai sunt 2 topicuri iar unul are poze si diagrame... Totusi acesta mi s-a parut cel mai complet.

 

Ps: daca scaunele nu vin cu module cu calculatoare cu tot eu nu m-as baga...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Tocmai am facut conversia de la scaune semi 2005 la scaune comfort cu memorii 2007, a fost nevoie de codare si 5 ore de retrofit. Rezultatul, scaunele functioneaza 100% inclusiv memoriile.

Practic se recreeaza reteaua lipsa. Nu se face tiganie si merita!

 

Scaunele care le cumperi trebuie sa aiba calculatoarele sub ele.

Trebuie codat vin-ul de la masina ta in calculatoarele de la scaune.

Trebuie adaugate optiunile extra in calculatorul masinii. Ex optiunea de scaune comfort 456.

Trebuie trase in jur de 10 fire, ex: alimentari lipsa, k-line, etc. se poate face lejer.

 

Desi am avut scaune ca ale tale si muffa s-a potrivit la fix, a fost nevoie de retrofit, retelele difera....

 

Merita da-i nainte.

Cristi . tocmai am cumparat un set de scaune active de m5 ce vreau sa le pun pe un 525 facelift din 2008. as avea nevoie de mai multe informatii daca poti. chiar un id de mess. sau oricine ma poate ajuta cu privire la asta. am citit topicurile dar nu prea inteleg anumite lucruri, ce fire trebuie trase inca si oricum multe altele. astept raspuns. multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Informatii detaliate nu pot sa dau ca nu ma pricep chiar asa.

Eu am luat tot interiorul de pe o masina si l-am pus la mine, plafon, fete de usi complete, partea de sub luneta, bancheta spate, scaune complete, trimuri...

 

Din ce mi-au explicat desi mufele s-au potrivit au trebuit sa alimenteze butoanele de pe scaun, sa traga k-line la consola din minloc si sa faca ceva la tetiere sa nu apara eroare de restraints faulty.. Say ceva in genul.

 

Mergi aici

 

http://www.bmwcoding.com/showthread.php?3168-E60-Retrofitting-M5-fully-electric-sports-seats-to-535d

 

Ai informatii detaliate , tu nu ai active seats dar e explicat pe pasi, iar active seats e ultima parte, plus ca mai sunt 2 topicuri iar unul are poze si diagrame... Totusi acesta mi s-a parut cel mai complet.

 

Ps: daca scaunele nu vin cu module cu calculatoare cu tot eu nu m-as baga...

Salut acum schimb si eu interiorul si inainte am avut scaune simple actionate electric doar sus si jos si spatarul acum am din acelea de seria 7 total electrice si cu memorii.Vorbim de E61 din 2005 .Se poate sa ma rezolvi cu calbajul electric si resoftare?

Edited by flo e39
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Buna am un e60 cu scaune semi electrice. Luna trecuta am achizitionat scaune m5 cu memorie. Nestiind nimic despre modificari. Acuma le stiu toti pasii dar as avea nevoie de un mecanic priceput care sa verifice si sa corecteze greselile ca am impresi ca dansu care a codat si a facut modificarile nu I chiar meserias cum se tine. Multumesc si astep ajutor.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Tocmai am facut conversia de la scaune semi 2005 la scaune comfort cu memorii 2007, a fost nevoie de codare si 5 ore de retrofit. Rezultatul, scaunele functioneaza 100% inclusiv memoriile.

Practic se recreeaza reteaua lipsa. Nu se face tiganie si merita!

 

Scaunele care le cumperi trebuie sa aiba calculatoarele sub ele.

Trebuie codat vin-ul de la masina ta in calculatoarele de la scaune.

Trebuie adaugate optiunile extra in calculatorul masinii. Ex optiunea de scaune comfort 456.

Trebuie trase in jur de 10 fire, ex: alimentari lipsa, k-line, etc. se poate face lejer.

 

Desi am avut scaune ca ale tale si muffa s-a potrivit la fix, a fost nevoie de retrofit, retelele difera....

 

Merita da-i nainte.

 

Salutare colegi

As dori sa va intreb cine se ocupa de conversie scaune la scaune

Detin un bmw e60 si as dori sa imi schimb scaunele normale cu cele de confort

Detin interiorul confort

Va multumesc

 

Salutare colegi

As dori sa va intreb cine se ocupa de conversie scaune la scaune de confort

Detin un bmw e60 si as dori sa imi schimb scaunele normale cu cele de confort

Detin interiorul confort

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare tuturor !

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Am un bmw e60 si as dori sa ii schimb scaunele cu bancheta . Am gasit o varianta mai accesibila de pe un bmw e61. Are cineva idee daca se potriveste bancheta din spate de la e61 la e60 ? Multumesc

Edited by Hulk2012
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 years later...
On 29.09.2011 at 0:31, raduarr said:

se pot schimba scaunele dar cu modificarile de rigoare in instalatia masinii si o resoftare. am facut 2 masini pana acum si merg. bafta.

Salut. Merge sa pun scaune de lci confort pt bmw e 60 non lci? Menționez ca masina mea are scaune full. Electrice cu memorii pe partea stanga. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.