Jump to content

Mi-a crescut consumul sau mi se pare?:)


hornetb

Recommended Posts

...tot ce e posibil...si la mine anul trecut, am observat atunci cand am alimentat chiar in ziua cand a nins puternic in Buc., dupa ceva km imi arata un consum de 15, dupa ce am facut un drum afara, s-a stabilizat undeva pe la 12-13...iarna aceasta imi arata undeva la 10-11...pana acum :thumbsup:

 

Ce masina ai, ce motor ? La mine e vorba de un E90 320d, masina de care eram foarte multumit la consum...si de care sper sa fiu in continuare de acum inainte, sper sa-si fi revenit, sa fi fost de la presiunea scazuta din anvelope...

Am mai trecut printr-o iarna cu masina asta si niciodata nu mi-a consumat atat (adevarat ca iarna trecuta am avut anvelope normale de iarna si la alea vezi imediat daca-i scazuta presiunea ca se dezumfla roata...la astea runflat ramane tare si nu-ti dai seama ca-i dezumflata, aratau ok ...) ...

 

O sa vad dupa un drum la Brasov...si abia dupa ce-o sa mai merg ceva prin Bucuresti, ca aici era "groaza" :) Si-n afara localicatii mi se parea mare, sa vad acum la cat imi scade singur consumul, fara sa-l mai resetez...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se pare ca si-a revenit si ca asta a fost cauza...nu-mi vine sa cred :) Am plecat azi dim din Buc spre Bv, l-am lasat sa scada singur pana la Comarnic, a scazut de la vreo 12 % in Buc pana la 9,8 % pe la Comarnic, fara sa-l resetez. L-am resetat pe la Comarnic si pana-n Bv am avut 8 % ...ceea ce eu zic ca-i mai mult decat ok, ca-s curbe, urcusuri, etc...si mai e si iarna.

 

Plus ca acel consum din navigatie, care nu se reseteaza de cate ori il resetezi din maneta, a scazut de la 14,5 % pe ultimii 170 km mers prin Buc cu anvelopele dezumflate, la 11,5 (fara sa-l resetez) ...asta doar de ieri pana azi...in inca 70 ...80 km prin oras + 160 Buc- Bv...ceea ce e de bine. Oricum, ala din navigatie nu era asa mare...o medie pe ultimii 1700 km era cam de 9,5 % ...din care jumatate in oras, jumatate in afara...

 

Sper sa mai scada mult acela si sper sa nu mai vad consumuri de genul...:) Sper sa fie ok si sa-si fi revenit, se pare ca asta a fost cauza...

Link to comment
Share on other sites

Consuma mult pentru oras, eu am 10.5% media in Bucuresti :)

 

Ce masina, ce motor ? Al tau consum probabil este neresetat de ceva vreme...mie mi-a afisat 12 % proaspat resetat, ziua, in aglomeratie ...si n-am apucat sa fac decat vreo 70...80 km de cand am umflat rotile si l-am resetat.

 

Inainte, vara, anvelope normale, aveam cel mult 10 % in aglomeratie mare, bara la bara. Acum, fiind iarna, as intelege un 11 - 11,5 % daca e aglomerat, dar dupa multi km ar trebui sa mai scada ma gandesc...

 

Oricum, pana acum 2...3 luni am fost foarte multumit de cat consuma, adica foarte putin :) Aveam cam 8 % parca pe Bucuresti si in afara....depinde unde si cand mergeam...mi-a scos si 5,6 % intr-o noapte Sev-Buc, dus intors :)

 

Asa...cam 6,5 % ziua mers normal si un 7,5 % oricat de tare/"sportiv" as fi mers...

 

De 2...3 luni a inceput "groaza" si nu intelegeam de ce...am pus masina pe tester, n-avea nimic, n-are nimic...noroc cu "pana" de ieri ...cand, dupa cum am zis, aveam 1.2 presiune pe 3 roti si 0,4 pe a 4-a roata, groaznic :)

 

Fiind runflat, nu s-a vazut...

 

Sper sa mai scada, sper sa fie ok :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am 320 d 2004, si am consum de 14 in Bucuresti, pe ultimii 60 de km :thumbsup:

Facuti in 2 zile, dimineata si seara, deci cu motorul mai mult rece...

 

In sfarsit unul sincer :)) Totusi, verifica anvelopele...ca 14 % aveam si eu si era de la roti, dupa cum am mentionat mai sus...:) Bine, am vazut ca-n alt post ai zis 12,5 ...dar nah...dupa 60 km e normal sa fie asa mult cred :)

 

fac poza imediat :D

 

Nu trebuie sa faci si sa pui poza, ma rog, nu ma deranjeaza, dar nu e nevoie, te cred :)

Inseamna te-am intrebat si ce masina, ce motor...si cand l-ai resetat ultima oara...

Ca daca-l resetezi acum...in aglomeratie...etc...ma-ndoiesc ca o sa-ti arate mai putin de 12 % :)

Link to comment
Share on other sites

Da, 12,5 pe distante mai mari in Bucuresti si nu mers numai cate 10-15 minute dimineata si seara.

 

Chiar o sa verific anvelopele, ca si eu am run on flat, umplute cu azot, pe la inceputul iernii, adica vreo 3-4 luni in urma si o sa va tin la curent.

 

Oricum, consumul asta, la inceput, ma speriase si pe mine putin, mai ales ca nu prea imi functiona termostattul (nici acum nu am ajuns sa il schimb, dar i-am pus un carton pe radiator si vad ca sta mai bine, dar nu optim)

 

Ca sa va mai dau un exemplu, in week-end, Predeal - Bucuresti, 6.2% consum facut la pompa si 6.4% pe computerul de bord, mers lejer, adica in limitele de viteza pe toate portiunile de drum.

Link to comment
Share on other sites

Da, 12,5 pe distante mai mari in Bucuresti si nu mers numai cate 10-15 minute dimineata si seara.

 

Chiar o sa verific anvelopele, ca si eu am run on flat, umplute cu azot, pe la inceputul iernii, adica vreo 3-4 luni in urma si o sa va tin la curent.

 

Oricum, consumul asta, la inceput, ma speriase si pe mine putin, mai ales ca nu prea imi functiona termostattul (nici acum nu am ajuns sa il schimb, dar i-am pus un carton pe radiator si vad ca sta mai bine, dar nu optim)

 

Ca sa va mai dau un exemplu, in week-end, Predeal - Bucuresti, 6.2% consum facut la pompa si 6.4% pe computerul de bord, mers lejer, adica in limitele de viteza pe toate portiunile de drum.

 

12,5 ziceam pe distante mici, proaspat resetat. Dupa aceea, poate da, poate sa-ti scada la 10,5 cum zici tu.

Verifica-le, vezi cat au...ale mele pareau umflate ok si asa aratau si avea 1.2, ceea ce e fff putin, normal sa consume mai mult...desi nu-mi imaginam ca asa de mult :)

 

Predeal-Bucuresti - 6,2 % iarna...si in weekend, cand e destul de aglomerat...mi-e greu sa cred, rare asemenea lucruri...un 6,7 - 7,0 ...era altceva...ma rog, depinde cum merge fiecare, probabil tu schimbi vitezele mai optim, mergi mai bine...etc :)

Link to comment
Share on other sites

Nu imi sta in fire sa exagerez, iti spun sigur ca ala a fost consumul.

 

Nu a fost absolut deloc aglomeratie, si in plus, totusi, e mult de mers la vale. Nu a fost zapada sau polei, si doar pe anuite portiuni era ud, in rest uscat. Am mers, maxim in a 5-a, repet, numai cu limita maxima admisa pentru sectoarele respective de drum, +10, fara accelerari bruste, deci mers normal.

 

Sincer, la drumul acesta de care spun eu, se putea si mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi cazul :frantics:

da ce sa mai zic eu ca am un consum de in curind scot 2 pistoane din motor intradevar fac doar 4 km pina la servici dus si 4 km intors si imi arata un consum de 15.2 /100km si atat si consuma .se poate ca am trecut de la MOLL LA ROMPETROL ?atunci am observat o crestere de la 9.2 normal pt un 320 d 136 automatic la 11.2 si mai departe am ajuns la 15.2 in prezent mai am totusi o nelamurire pe tester de la 3000 de ture in sus nu mai indica acelasi parametri imi zice ca ar trebui 1000 si imi arata doar 570 640 ....... am schimbat si debitmetru cu unu de pe un 525 d din 2003 si tot aceleasi valori imi da <ma gindesc ca nu am debitmetru defect >ce ar putea sa fie ati mai avut asa ceva probleme? :worthy: :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat in 90 % din cazuri numai de la Rompetrol...si n-am avut probleme...iar LUKOIL cred ca sunt ok...deci nu cred ca "ti se trage" de la Rompetrol. Presiunea in pneuri ai facut-o tot atunci cand ai bagat si motorina...ai mai verificat-o ?:)
Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat in 90 % din cazuri numai de la Rompetrol...si n-am avut probleme...iar LUKOIL cred ca sunt ok...deci nu cred ca "ti se trage" de la Rompetrol. Presiunea in pneuri ai facut-o tot atunci cand ai bagat si motorina...ai mai verificat-o ?:)

sincer nu am verificat presiunea da chiar asa tare sa creasca din cauza la roti ? as fi cel mai fericit daca ar fii numai asta

Link to comment
Share on other sites

sincer nu am verificat presiunea da chiar asa tare sa creasca din cauza la roti ? as fi cel mai fericit daca ar fii numai asta

 

La mine se pare ca asa a fost ...aveam 1.2 in 3 roti si 0.4 in alta...de cand am umflat cauciucurile mai bine...a scazut la fel de mult ...cam tot cu cat crescuse :)

 

Nu-s inca 100 % sigur...doar 95 % sigur :) Sa mai vad, sa mai testez, ca parca nu-mi vine sa cred :)

Link to comment
Share on other sites

E nasol de tot daca ai avut 0.4, chiar nu ai observat ?

 

Nu cred c-am avut de mult timp 0.4, probabil ca la 0.4 scazuse atunci cand a si detectat masina si mi-a zis "tyre puncture" ...cum ca as avea pana...

 

Si m-am uitat la toate rotile si aia din dreapta spate mi s-a parut putin lasata...fata de celalalte...dar foarte foarte putin...si intr-adevar, in aia a zis ala ca era 0.4 ...

Link to comment
Share on other sites

Eram vineri...tot aproape de Spit. Fundeni si vad iar (ca si sapt trecuta - joi parca...sau tot vineri) - TYRE PUNCTURE - pe navigatie :) Sa-mi vina rau :) M-am dus tot acolo la AUTOSOFT...c-am vazut tot roata din dreapta spate putin dezumflata...intr-adevar, aveam 1.0 a zis...a dat-o jos de data asta si avea un surubel in ea :)

 

Am "reparat-o" si l-am rugat sa-mi verifice din nou presiunea in toate rotile...mi-a zis ca am 2.0...desi acum o saptamana, tot la AUTOSOFT (probabil alt aparat :) ) ...i-am zis tipului s-o faca 1.8. Sigur n-a crescut singura. Ori un aparat, ori altul...arata +/- 0.2 atm :) Oricum, de cand am facut pana si am 2.0 in toate rotile...dupa aprox 200 km de Buc, resetat ziua in aglomeratie...am 10,6 % consum...se pare ca-si revine :) Doamne ajuta sa fi fost DOAR de la roti ...pentru ca, dupa cum am zis si aici - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/97603-despre-sonda-lambda/page__pid__1379463#entry1379463 - , la postul nr. 14, ma gandesc sa nu mai fie si altele...dar nu cred :)

Link to comment
Share on other sites

drum dus-intors valcea - turcia, 8.5 l/100, medie 90 - 110 km/h " uneori 160 km/h " iar in oras nu reusesc sa scot sub 9 l/100 schimbat intre 2,500 - 3,000 turatii

 

Lasa...ca la drum lung imi ia si mie putin :) Bine, tot aveam mai mult fata de cat aveam de obicei...tot de la anvelope...normal :)

 

Ce masina, ce motor ?

Link to comment
Share on other sites

e46 318, fab. 98

 

Aoleu...asa mult iti consuma un 318d ? Sau e 318i ? Presupun ca e pe benzina...ca un diesel n-are cum sa consume atat...mai ales la drum lung. E90-ul meu nu mi-a luat niciodata mai mult de 7,5 l /100 km in afara...mers destul de tare de obicei...dar nu omorata... Sau nu stiu de ce iti ia tie atat...asa mult sa consume un motor din 1998 ? Difera mult de un E46 din 2004 ? Care-mi consuma la fel de putin...

 

Ai peste 9 % in oras ? Vara ? In ce oras ? Sper ca in Buc...dar tot e mult...parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

salut

 

in valcea, si motorizarea este 318i.

de schimbat am schimbat toate filtrele si oricum, eu schimb la jumtatea perioadei intervalului de Revizie.

ce consum zici tu ca ar trebui sa am, de moment ce schimb la 2,500 - 3,000 turatii?

nu cred ca pe benzina, la drum intins sa ai doar 7.5 l/100 !

si sa zicem ca am consumul mare, din ce cauza sa fie?

masina trage, nu se ingatuie, etc

Link to comment
Share on other sites

salut

 

in valcea, si motorizarea este 318i.

de schimbat am schimbat toate filtrele si oricum, eu schimb la jumtatea perioadei intervalului de Revizie.

ce consum zici tu ca ar trebui sa am, de moment ce schimb la 2,500 - 3,000 turatii?

nu cred ca pe benzina, la drum intins sa ai doar 7.5 l/100 !

si sa zicem ca am consumul mare, din ce cauza sa fie?

masina trage, nu se ingatuie, etc

 

Mai...nu stiu ce sa zic...nu stiu ce consum ar trebui sa ai...desi...daca e benzina, probabil e ok. Daca era diesel, era de speriat, pentru un 318d, vara.

 

Eu parca am zis...cu 320d, atat cu E46 cat si cu E90 ...n-am avut niciodata mai mult de 7,5 % vara, la drum intins...si mers destul de tare, nu prea merg incet de obicei :) Adica...ar fi ok daca a ta ar consuma 8,5 % alergata...dar vad ca tu ai mers incet...sau asa zici...bine...daca e ziua...daca e aglomerat...posibil sa fie ok consumul...

 

Consumul mare poate fi din mai multe motive...da-i si pe link-ul ala pus de mine putin mai sus (adica se poate de la anvelope dezumflate sau prea putin umflate, poate de la sonda LAMBDA, poate de la debitmetru...cam astea cred ca ar fi la tine, nu stiu, nu ma pricep, poate n-am zis bine si/sau tot...la E90 mai adaugi si poate de la un filtru de particule cam infundat...si cam atat cred :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.