Jump to content

problema caldura e 39


spunky528i

Recommended Posts

buna am si eu o problema, daca ma puteti ajuta? masina e 528i an 1996 240 000 km

deci, ieri am facut un drum de 100 km ,fara probleme,caldura la maxim totul ok, azi in afara ca usiile imi erau inmghetate si abia le-am deschis, nu mi mai baga caldura, nush ce s-a intamplat, termostatul e in regula la 85 grade la pozitia lui de mijloc,dar nu mi baga nici un fel de aer, nici rece nici cald de la ce sa fie va rog ajuta ti ma,,,,,,multumesc....si cu usiile cand dau sa le inchid, nu se inchid pur si simplu parca au luat-o razna,,,ast rasp...va multumesc si sarbatori fericite!!!

Edited by spunky528i
Link to comment
Share on other sites

Piesa 3

 

Nu te lua dupa codul piesei pentru ca eu am ales la intamplare un 528, s-ar putea sa fie alt cod pentru masina ta. Piesa asta pica cel mai des, dar s-ar putea sa fie si alte cauze. Mergi la diagnoza si te lamuresti exact.

 

edit : Piesa este sub bord langa torpedou. Cu ceva indemanare in 10 min o schimbi. E greu de fixat pentru ca nu ai vizibilitate.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Sufla ceva prin gurile din bord ? Macar aer rece ? Clima se aprinde ?

 

Daca nu sufla nimic si nu poti sa reglezi viteza aerului, sau face figuri cand merge cand nu, atunci e piesa cu tepi.

nu nu sufla nimica.... ce e piesa cu tepi daca esti mai explicit te rog./...

si unde gasesc piesa asta ? e in bord?

Link to comment
Share on other sites

Sufla ceva prin gurile din bord ? Macar aer rece ? Clima se aprinde ?

 

Daca nu sufla nimic si nu poti sa reglezi viteza aerului, sau face figuri cand merge cand nu, atunci e piesa cu tepi.

nu nu sufla nimica.... ce e piesa cu tepi daca esti mai explicit te rog./...

si unde gasesc piesa asta ? e in bord?

azi i-am dat drumul a mers,,,ceva mai tarziu nu mai baga nici aer cald nici rece nu se aude ventilatorul nimika...

Link to comment
Share on other sites

este piesa cu tepi o poti gasi la colegul claudiubwr costa 250 lei(VALEO) eu am luat-o in septembrie de la el, nu stiu cum se monteaza dar am vazut ca este undeva in partea dreapta sub torpedo. nu iti recomand sa iei una sh pt ca nu stii cand o sa iti cada si aia
Link to comment
Share on other sites

te asigur ca de la aia e ...e o problema frecventa acea piesa la e39...poti sa cauti pe forum si ai sa gasesti o multime de topicuri si ai sa te lamuresti

asa azi mia dat -o jos electricianul, si a controlat akolo ea erea defecta...maine mi-o aduce am comandat-o noua...bafta...si sarbatori fericite tuturor...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Am si eu o problema cu piesa cu tepi din torpedou la e39, in fiecare an schimb piesa cu tepi din torpedou, eu o iau second cu 100 de lei cu montaj, cat costa una noua si daca ma tine mai mult de 1 an? de ex s-a stricat tocmai ieri, o repar si se mai strica la vara, asa a fost in fiecare an!
Link to comment
Share on other sites

Pun si eu problema in acest post pentru ca are legatura tot cu caldura la un E39.

 

Pe gaurile din bord baga doar aer rece. s-a intamplat ceva cu rotita care comuta de pe cald pe rece pentru ca face un zgomot ciudat cand incerc sa comut si merge si foarte greu.

 

Stie cineva cum se demonteaza grilele de la gaurile centrale de pe bord. As tinde sa cred ca acolo e problema.

 

Sau?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.