Jump to content

Recommended Posts

In primul rand cred ca am deschis topic unde trebuie in speranta sa nu apara probleme tehnice deci le putem ''rezolva'' inainte cu informatii si sfaturi.

O cunostiinta si-a deschis service de curand in apropiere de Oradea si m-a intrebat daca nu vreau sa imi puna xenon pe masina pe gratis,ca tot omul am acceptat fara sa stau pe ganduri,apoi am inceput sa am niste dubii in privinta xenoanelor sau ce sunt astea va spun si de ce...din cate stiu eu orice far cu xenon are ''globul ala sau cum se numeste exemplu x5 x6...v-am atasat o poza...in fine si cunostiinta asta a mea zice ca nu e nevoie sa fie farul cu globul ala poate sa fie xenon si sa aiba forma unui bec H7 exista asa ceva?xenon este tot una cu chit xenon?

post-6678-1293495517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:twoup:

Pai orice far cu xenon din fabrica are lupa, omul ala ti-a dat un kit xenon, nu faruri cu totul, e normal sa n-ai lupa...

Ma mir ca ai deschis asa topic...

Nu te mira...l-am deschis ca sa ma documentez de aia ii zice forum sau club cum doresti sa ii spui.

Si cu lupa ma gandesc ca e scump nu?pe internet un kit xenon e la 50 de euro.

Si kitul asta xenon vede mai bine decat niste philips-uri blue vision sau x-treme power?

Link to comment
Share on other sites

:twoup:

Pai orice far cu xenon din fabrica are lupa, omul ala ti-a dat un kit xenon, nu faruri cu totul, e normal sa n-ai lupa...

Ma mir ca ai deschis asa topic...

Nu chiar, mai sunt si fara lupa din fabrica, dar in schimb vin obligatoriu cu spalatoare de faruri si auto-reglaje!

Link to comment
Share on other sites

:twoup:

Pai orice far cu xenon din fabrica are lupa, omul ala ti-a dat un kit xenon, nu faruri cu totul, e normal sa n-ai lupa...

Ma mir ca ai deschis asa topic...

Nu chiar, mai sunt si fara lupa din fabrica, dar in schimb vin obligatoriu cu spalatoare de faruri si auto-reglaje!

M-am referit la bmw, se poate ca la alte marci sa fie si fara lupa, nu contest.

 

 

 

@touring_boy

2 faruri cu lupa la e46, mai ales originale sunt destul de scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Se merita sa pun kit xenon gratis sau sa cumpar 2 faruri cu lupa?

Si daca imi pune kit xenon imi va da eroare in bord?

Fara 400-500e complecte, nu cred ca gasesti, dar poti sa-ti faci retrofit de la faruri normale la xenon si asta mult mai ieftin, numai ca iti trebuie 2 proiectoare Fx-r si ceva indemanare!

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate m-am uitat acuma pe internet ajung cu ele pe la 2000lei fara manopera in fine nu imi mai bat capul,raman la kit xenon.Mai lamuriti-ma cu o problema va rog,dupa ce le pun le recunoaste computerul de bord sau imi va da eroare in bord? Edited by touring_boy
Link to comment
Share on other sites

Aici nu stiu ce sa-ti raspund, am tot citit ca ar da eroare, dar cred ca depinde si de instalatie dace e prevazuta cu ceva in plus ce nu ti-ar da eroare,,cred!

Poate te ajuta cineva care se pricepe, cu un raspuns..

Edited by Donaco
Link to comment
Share on other sites

da, vei avea eroare in bord... o poti "pacali" insa cu anulatoare de erori sau cu rezistente...

 

s-a tot discutat si ras-discutat problema asta pe forum, pune si tu mana si cauta...

Gata am pus xenon pe ea,nu imi da eroare in bord ca a ''eliminat-o'' electricianul.

Din pacate farurile mele nu au lupa deci kit xenon,as putea pune si pe faza mare xenon?Daca se poate si pun pe faza mare xenon merg ambele odata adica si faza scurta si faza lunga sau atunci cand pun faza lunga se stinge faza scurta?

Multumesc

Edited by touring_boy
Link to comment
Share on other sites

Pune si pe faza mare, pune si in proiectoare, pune si la marsarier, pune peste tot !

 

Ce boala am pe astia cu xenon in faruri fara lupa...la fel de mare ca pe aia care merg cu proiectoarele aprinse cand nu e ceata... :twoup:

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Pune si pe faza mare, pune si in proiectoare, pune si la marsarier, pune peste tot !

 

Ce boala am pe astia cu xenon in faruri fara lupa...la fel de mare ca pe aia care merg cu proiectoarele aprinse cand nu e ceata... :twoup:

@MihaiC probabil ca tu esti foarte nervos pe mine sincer nu ai de ce,daca la ora actuala nu am de unde sa dau 1.000 de euro pe faruri bi-xenon cu lupa plus ca o cunostiinta imi pune gratis xenoanele pe masina si de asta intrebam sa aflu daca se poate pune si pe faza lunga xenon si daca tot ai adus in discutie proiectoare cu xenon...la o adica de ce nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu iti permiti faruri cu lupa mai bine iti bagi poola in ceilalti participanti la trafic si le dai o mica mostra de orbeala, nu ? Ce vina au ei ca nu-ti permiti tu faruri cum trebuie ?

 

De faza cu xenon in proiectoare nici nu mai are rost sa zic ceva ! :twoup:

 

Am sa-mi modific niste faruri special pt. astia.

 

Ma intorceam intr-o duminica spre casa si aproape de Pitesti se vedea cum vine din sens opus un tir si tot dadea flash-uri cu tot ce avea pe masina, in continuu. Si cred ca avea vreo 10-12 faruri, cu tot cu alea de pe cabina. Ziceai ca e nebun, ma gandeam ce dreaq de radare sau filtre or fi de nu se mai opreste asta ! Plus ca mis e parea ciudat fiindca nu a anuntat nimeni nimic pe statie, ziceau toti ca e liber pana in Pitesti.

 

Ei bine, cand a trecut de mine am auzit in statie: " Colegii, stati linistiti, nu e nimic dar m-au disperat astia cu proiectoarele, nu mai suport !" Nu mai stiu cat era ceasul dar cred ca era intuneric de mai mult de 3 ore, senin, nici urma de ceata !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Cand am cumparat masina farurile vedeau foarte prost,dupa lungi reglaje si schimb-uri de becuri mi-am cumparat philips bluevision dar nu erau cu mult mai bune acuma cand am ocazia sa pun xenon pe gratis si nu fac altceva numai va cer niste sfaturi si informatii despre xenoane...unii imi sar in cap ca de ce imi pun eu din astea.

Daca imi dai tu bani eu iti promit ca imi pun xenon cu 7 lupe,sa nu orbeasca nici furnica :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu mai repede as fi de acord cu xenon la faza lunga si in proiectoare decat la faza scurta, poate omul le foloseste cand e singur pe sosea sau pe camp la pescuit! Cand ma intersectez cu el sa nu ma deranjeze, iar dupa ce trec de el, sa-si aprinda ce xenoane are! :twoup:
Link to comment
Share on other sites

colegu, iti prinzi urechile in niste termeni pe care poate nu ii intelegi.

bi-xenon nu inseamna ca ai xenon si pe faza lunga. bi-xenon e atunci cand ai si faza scurta si faza lunga pe acelasi bec - mai romaneste de atat nu stiu cum sa explic.

da. se poate pune xenon si pe faza lunga, nu are nici o legatura cu faza scurta.

poti pune xenon pe scurta, fara sa pui pe lunga, poti pune pe faza lunga fara sa ai pe scurta, poti pune pe proiectoare fara sa ai pe oricare din cele 2 faze.

dar xenon pe faza lunga chiar e inutil, si daca o sa mergi mai departe cu asta, voi fi fericit daca voi afla ca ti-a fost retinut talonul pentru modificari neomologate la instalatia de lumini.

Link to comment
Share on other sites

colegu, iti prinzi urechile in niste termeni pe care poate nu ii intelegi.

bi-xenon nu inseamna ca ai xenon si pe faza lunga. bi-xenon e atunci cand ai si faza scurta si faza lunga pe acelasi bec - mai romaneste de atat nu stiu cum sa explic.

da. se poate pune xenon si pe faza lunga, nu are nici o legatura cu faza scurta.

poti pune xenon pe scurta, fara sa pui pe lunga, poti pune pe faza lunga fara sa ai pe scurta, poti pune pe proiectoare fara sa ai pe oricare din cele 2 faze.

dar xenon pe faza lunga chiar e inutil, si daca o sa mergi mai departe cu asta, voi fi fericit daca voi afla ca ti-a fost retinut talonul pentru modificari neomologate la instalatia de lumini.

Multumesc frumos pentru rabdarea accordata,am fost total in ceata,multumesc inca odata @Ovidiu Augustin,voi reveni cu detalii dupa ce montez xenoanele pe faza lunga si proiectoare cred

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.