Jump to content

BMW 745i


antonyo

Recommended Posts

va multumesc de raspunsuri , am fost la BMW si mi-au recomandat cele originale , au zis ca sunt marka Beru ...oricum o sa iau de la ei pana la urma :twoup:

as vrea sa-i schimb si evacuarea si nu am idee ce sa-i pun !!! as vrea duplex dar nu prea gasesc decat de la FOX si nu am avut niciodata pe masini evacuari de la FOX si nu am idee cum se comporta sunetul :)

 

http://www.google.at/imgres?imgurl=http://...oCsSytAbQw9CQAQ

 

mi-e sa nu dau banii degeaba si pe urma sa ma caiesc ca le-am luat , voi ce-mi recomadati ?!

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da domi ....am mai gasit cate ceva si ai dreptate , se schimba uleiul asa cum ai zis si tu , am gasit pe niste forumuri din Germania si sunt altii care il schimba si la 50.000km ....deci cum am mai spus si in citatele anterioare chiar nu stiu nimic despre aceasta masina si de aceea v-am intrebat pe voi ..chestia cu uleiul in cutia chiar nu stiam , la audi nu am schimbat niciodata si avea masina 450.000km (la 280tkm am luat-o + 170.000 am mai facut eu).... :twoup:

am gasit totusi ca cel mai bine ulei sa iau de la ZF si sunt nevoie de 9L...

 

 

Inca odata multumesc mult pentru sfat si ca mi-ai deschis ochii !! :)

 

PS : iubesc masina asta si sunt foarte mandru de ea !! :)

 

 

eu am auzit ca uleiul e in functie nu de masina (model), an, sau serie sasiu...ci de seria de pe cutia de viteze (mi-a spus cineva care a avut probleme mari pana a ajuns la aceasta concluzie). deci fii atent si la acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc de raspunsuri , dar eu vreau sa fie duplex (dreapta -stanga ) si nu doar o toba ci doua, nu cu teava prelungita...inca nu stiu daca are loc si in partea stanga o a doua toba ...daca nu are loc, sa fie si cu teava ce sa fac , ca doar no sa tai pe sub ea :twoup:)

 

 

 

Va multumesc

 

scuze ..in dreapta , nu stanga :)

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc de raspunsuri , dar eu vreau sa fie duplex (dreapta -stanga ) si nu doar o toba ci doua, nu cu teava prelungita...inca nu stiu daca are loc si in partea stanga o a doua toba ...daca nu are loc, sa fie si cu teava ce sa fac , ca doar no sa tai pe sub ea :twoup:)

 

 

 

Va multumesc

 

scuze ..in dreapta , nu stanga :)

 

acs, si nu numai... este si dual exaust. dar vorba lui LiviuP ... o sa cam borlaie, nu crezi?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 6 months later...

da domi ....am mai gasit cate ceva si ai dreptate , se schimba uleiul asa cum ai zis si tu , am gasit pe niste forumuri din Germania si sunt altii care il schimba si la 50.000km ....deci cum am mai spus si in citatele anterioare chiar nu stiu nimic despre aceasta masina si de aceea v-am intrebat pe voi ..chestia cu uleiul in cutia chiar nu stiam , la audi nu am schimbat niciodata si avea masina 450.000km (la 280tkm am luat-o + 170.000 am mai facut eu).... :twoup:

am gasit totusi ca cel mai bine ulei sa iau de la ZF si sunt nevoie de 9L...

 

 

Inca odata multumesc mult pentru sfat si ca mi-ai deschis ochii !! :)

 

PS : iubesc masina asta si sunt foarte mandru de ea !! :)

 

Este foarte adevarat, uleiul la cutia de viteze trebuie schimbat. Afirmatia BMW cu "Lifetime" nu trebuie luata mot-a-mot. Este recomandat schimbul la ca. 80.000-100.000 km. Apare doar o problema: serviceurile BMW (cel putin in Germania) nu schimba tot uleiul! Scot doar ca. 2 litri si complecteza cu ulei nou. Un schimb corect de ulei se face la service ZF (producatorul cutiei) si costa ca. 350 € la E 38 si ceva peste 400 € la un E 65 (inclusiv capac nou la baia de ulei). Dupa 26 de ani cu seria 7 si 8 (E 23 735i, E 32 735i/750i, E 38 750i, E 65 760i, E 31 850i) cu automatic nu pot decit sa afirm: nici o frica de automatic atit timp cit masina vede serviceul la termen si uleiul este schimbat la timp!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.