Jump to content

Portbagaj incuiat - baterie scoasa - ce e de facut ?


Recommended Posts

Am un BMW 318 d din 2002. Am scos bateria (care e in portbagaj) pt a o schimba si am inchis portbagajul. Acum clapeta de deschidere portbagaj nu raspunde, iar deschiderea cu cheia nu functioneaza (probabil e blocata broasca de la portbagaj... nu stiu). Banchetele spate nu sunt rabatabile, sa pot ajunge la portbagaj Stie cineva cum pot ajunge in portbagaj, sau unde pot lega bateria pentru a avea acces la portbagaj, sa il pot deschide sa montez bateria? Multumesc oricui imi poate da o indicatie

 

 

 

am un amic cu un e46 si ar eprob la portbagaj,il poate deschide decat din cheie,nu mai vrea cand actioneaza clapeta de deschidere...ce poa sa fie?

 

 

este dezactivata functia prin care poti sa deschizi portbagajul

tine cheie in butuc cand deschizi masina vreo 10 zec spre partea stanga si se va rezolva

Link to comment
Share on other sites

Am un BMW 318 d din 2002. Am scos bateria (care e in portbagaj) pt a o schimba si am inchis portbagajul. Acum clapeta de deschidere portbagaj nu raspunde, iar deschiderea cu cheia nu functioneaza (probabil e blocata broasca de la portbagaj... nu stiu). Banchetele spate nu sunt rabatabile, sa pot ajunge la portbagaj Stie cineva cum pot ajunge in portbagaj, sau unde pot lega bateria pentru a avea acces la portbagaj, sa il pot deschide sa montez bateria? Multumesc oricui imi poate da o indicatie

O solutie mai simpla si necostisitoare ar fi, am auzit-o tot aici pe forum, sa legi o baterie la firele de la semnalizarile din aripi si dupa deschizi portbagajul.... asa alimentezi cu curent instalatia :twoup:

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

in completare la ce a spus @buldy:

daca ai capota motor deschisa, e o cutiuta neagra cu capac (vezi poza)... acolo legi un cablu de la plusul bateriei, iar minusul la orice masa (caroserie)

 

daca ai si capota motor inchisa, nu ai decat varianta de a desface un lucas (semnal exterior de pe aripa) si de a da curent prin lamelele de contact ale becului... nu e curent mare, dar suficient cat sa descui masina/portbagajul...

 

in plus, s-a mai discutat, incearca sa dai SEARCH inainte de a posta... e posibil sa gasesti raspunsuri inainte de a pune intrebari ! :twoup:

 

Problema:

 

Am scos bateria sa o pun la redresor (n-am mai folosit masina ceva timp). Am incuiat frumos toate usile, am inchis capota (am bateria la motor) si am intrat linistit in casa cu baterie cu tot.

 

Azi, cand sa pun bateria, stupoare! N-am reusit sa descui masina. Invart de cheie in usa, nimic! Cum mai deschid eu capota ca sa-mi bag bateria?! Chiar asa, sa nu functioneze iala aia fara curent?! Portbagajul am reusit sa-l deschid da` nu comunica cu habitaclul.

 

Sa fie spargerea unui geam si intrarea prin efractie in propria-mi masina singura solutie?!

 

De capota stiti ceva? Pot sa o fortez cumva?

 

Pls help pana nu-mi sparg singur masina :)

hei, nu fi nebun sa spargi geamul sau cine stie ce altceva...

incearca sa ii dai curent prin semnalizatoarele laterale (LUCAS)... il scoti, detasezi plasticul galben, pui 2 fire de la bateria incarcata pe lamelele unde intra beculetul si apoi incearca usile... chiar daca circuitul nu e inchis (lipsindu-ti bateria) e posibil sa reusesti...

bafta !

Cine credeti ca a vazut azi lumea printr-un geam de BMW, din interior? :)))))))

 

Am scos semnalizarea de pe lateral stanga (multumesc B50XXL) si am legat la soclul ramas liber ceva fire smulse dintr-un cablu de retea si legate la baterie. Astfel am alimentat jmecheria si am reusit sa deschid masina cu cheia :twoup: Intr-un final am montat si bateria la loc si am si geamurile intacte :twoup:

 

Deci XXL iti raman dator :twoup: Si tuturor celorlalti care au incercat sa ma ajute.

 

Toata stima

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...17&hl=lucas curententry473217

eurp_0811_02_z_2000_bmw_e46_328i_engine_bay.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.