Jump to content

Termostat M47N (320D) E46


Recommended Posts

da stiu pagina, dar degeaba, trebuie sa vezi cine comercializeaza, si apoi ce firma (magazin piese auto sau atelier auto) le vinde si cu cat! ca nu iti da tie 1 bucata! si nici la pf, poate doar la augsburg international ca esti din bucale. da un telefon si intreabai de pret si spune si aci. Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

http://wahler.ro/Home.html

Nu stiu cat am voie sa fac asa ceva dar cred ca este un ajutor pentru toti cei care au e46. Din pacate eu nu mi-am luat de la ei dar sunt dispus sa imi cumpar unul cu clemele metalice, si pe asta care l-am achizitionat sa il vand.

 

dar tu ce termostat de apa ai achizitionat,cel oem?

 

de ce ai vrea sa-l vinzi si apoi sa cumperi unul de la wahler?

 

ai de gand sa tii masina vreo 20 de ani de acum in colo?

 

nu e destul cu unul din asta oem tine 5-6 ani?

Link to comment
Share on other sites

dar tu ce termostat de apa ai achizitionat,cel oem?

 

de ce ai vrea sa-l vinzi si apoi sa cumperi unul de la wahler?

 

ai de gand sa tii masina vreo 20 de ani de acum in colo?

 

nu e destul cu unul din asta oem tine 5-6 ani?

 

Zici ca esti copil. Conteaza cat tin masina? poate o tin 20 de ani poate o vand maine ce conteaza, ma gadesc cat tin masina sa nu mai am porbleme cu suportul de la termostat.

 

Eu mi-am comandat behr

Edited by Casilias
Link to comment
Share on other sites

nici chiar asa,sa stii.

 

nici sa bag acum cele mai scumpe piese avand in vedere ca nu o sa tin o viata o masina...

 

ex:daca e sa schimb franele trebuie sa i-au ceramice nu!?cam asa reiese din ce spui tu?trebuie sa i-au ce-i mai bun <_<

 

inseamana ca termostatul oem nu e bun si nu mai trebuiesc cumparate piese oem....ca nu tine 20 ani minim...sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Si daca e mai scump ca cel oem!?in cazul asta nu mai aplici raportul calitate/pret?

 

Declaratiile mele nu sunt nici pe departe puerile,doar tu vezi asta,ai o gandire limitata...din ceea ce spui tu reiese ca piesele oem nu sunt calitative pentru pretul pe care il au.

 

E doar un punct de vedere ceea ce zic eu iar al tau e diferit de al meu...total!

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, pana la urma fiecare pune pe masina ce doreste, ce vrea, dar sa stim daca wahler face termostate ptr 320d si 318d si alte motoare. si pana atunci sa aflam si un pret la acest termostat, care din poza pare a fi mai durabil ca cel oem, si daca ca e mai scump,acum depinde si cu cat, sau daca e mai iefin si mai bine.

 

poate se intereseaza cineva la wahler direct sau la unul din importatori, poate are cineva o piluta sa ne dea si noua un pret la termostat la cele 2 motoare 320d-318d (sau se farbica doar ptr 320d si 318 nu).

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

invata sa analizezi un text si apoi deschide gura, eu am spus ca sunt piese mai calitative decat cele oem si cu un pret mai bun. Nu am generalizat, daca tu asta intelegi atunci nu stiu care din noi are gandirea mai limitata.
Link to comment
Share on other sites

eu am zis ca cel oem e destul de bun referitor la pret si la cat tine...

 

pai tu esti aproape sigur ca termostatul de la wahler e mai ieftin decat oem...atunci cand vei fi sigur pe tine sa deschizi gura!

Link to comment
Share on other sites

Sunt cele mai multe sanse sa fie mai ieftin, pentru ca in majoritatea cazurilor piesele oem sunt mai scumpe decat cele de producator, oricum vom afla in cel mai scurt timp ... poate merge careva din Bucuresti la augsburg sa se intereseze, am vazut ca sunt importatori ei ... si hai sa terminam cu "replicile acide" 535i ca nu asta e rolul forumului :console: :drinks:
Link to comment
Share on other sites

@rain acelasi lucru aveam de gand sa zic si eu acum...vroiam sa pun capat discutiei ca nu ajungem nicaieri asa. :good: :drinks:

 

Am cautat si eu pe google preturi la termostat wahler si tot ce am gasit e un anunt de vanzare cu un termostat nou wahler dar pentru modele pe benzina 320i,318i e46,pret-200 roni dar e de la persoana privata,deci nimic sigur zic eu. :nea:

Link to comment
Share on other sites

la acel pret despre care vrb este termostatu egr, sau ma insel? noi vrb de termostatul principal de apa, care sigur e in jur de 180-250, in functie de producator. da si eu astept cu nerbadare daca ajunge cineva pe la augsburg sa intrebe de wahler daca face termostate de apa principal ptr 320d si 313d.
Link to comment
Share on other sites

I`am scris lui grozadan TERMOSTAT MOTOR nu egr ... sunt sigur ca stie despre ce e vorba ... acum sincer sa fiu nici eu nu cunosc pretul acestui termostat, dar l`am schimbat pe cel de la egr luat tot de la grozadan si nu este decat oem, behr nu. Tind sa cred ca mi`a dat preturile pentru termostatul in cauza si nu cel de egr (pe care am platit 150 ron oem)
Link to comment
Share on other sites

am intrebat la grozadan aici pe forum si ar fi 170 ron oem sau 120 ron behr, vahler nu aduce sau nu gaseste nu stiu exact, cel putin pentru masina mea .. poate reuseste totusi vreun coleg sa ajunga la augsburg sa afle :)

 

 

ti-a dat pretul corect,170 roni pentru termostatul de apa oem :thumbsup: ....am cumparat si eu de la el acum vreo 2 luni ambele termostate :)

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

Da, l`am intrebat si eu iar sa fiu sigur si intr`adevar atat costa un termostat motor oem, nu stiu de ce dar aveam impresia ca e mult mai scump, o sa`l schimb si eu la toamna cand voi schimba si agentul de racire, nu imi da simptome ca ar fi stricat, dar cine stie de cand o fi, daca nu cumva o fi cel din fabrica, iar masina e din 2000 :)
Link to comment
Share on other sites

am schimbat termostatu,cel de pe masina nu avea cleme rupte,deschide inainte de punctul de fierbere,inchide deschdide fara probleme, termostatul nou,isi face simtita prezenta 90,91,92,91,90,90,90,89,90 grade,numai aici sta,celalalta nici dupa 100 km de abia atingea 82grade, care sa fi fost problema cu termostatul vechi,daca nare cleme rupte,lam verificat prin fierbere,daca deschide ,inainte de 90 grade,care sa fie problema?
Link to comment
Share on other sites

ce termostat, cel principal? cu cat, de care si de unde l-ai luat? ciudat. dar daca zici ca asta nou merge bine, atunci cel vechi avea o problema...care o fi nu stiu. vezi ca e 75 de grade si inseamna ca acul e vertical la 90. de unde ai scos 90 de grade? te-ai uitat cumva in meniul ascuns si ai vazut la functia 7.0 sau 7.1 valoarea 82-90? Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.