Jump to content

Problema CPS


Recommended Posts

Salutare, as avea nevoie de un pic de ajutor din partea voastra intr-o problema cu care am vazut scotocind internetul ca s-au mai confrunatat cativa proprietari de BMW! Este vorba de un E46 318CI 1995 cmc 105kw 143cp cod motor N42B20A.

 

In luptele mele secualare cu bobinele de inductie care se ard pe rupte ca sa zic asa (4 in 6 luni de zile dintre care una a fost dintre cele puse noi) fenomen cu care am inceput deja sa ma obisnuiesc, am mai descoperit un alt cod de eroare pe langa cel referitor la bobina cu pricina, P0340 "Camshaft Position Sensor A (Bank 1) Circuit Malfunction" pe care la inceput l-am sters si l-am ignoarat, dar ulterior am vazut ca continua sa reapara fapt care mi-a ridicat cateva semne de intrebare!

 

Am observat ca de atunci masina are momente cand pierde din putere la turatie joasa, la inceput mai rare aceste pierderi de putere, dar acum foarte rar mai trage bine si accelereaza ca si cand ceva ar infunda-o sau parca as urca non stop o panta, parca e si mai zgomotos, nu merge deloc finut acceleratia nu este deloc lina cum ar trebui sa fie, e destul de rugoasa exact ca la o dacie cu 3 pistoane de un fel si unu de alt fel cu motorul facut la 'nea ...... in curte cu bericica si mai 3 prieteni "priceputi" pe langa el:D. Foarte curios este ca la rece merge ca unsa, cand se incalzeste bucuria scade vertiginos! E foarte frustrant, conduc totusi un BMW si ma simt ca intr-un logan (no offence), daca prietena se streseaza un pic ma face cu C3-u la 100 de metri:D

 

Din cate stiu eu eroarea se refera la senzorul de pozitie de la axul cu came de pe admisie si voiam sa stiu daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva inainte sa ma pun sa il cumpar poate totusi ar fi altceva cum ar fi instalatie, conectori, sau alte alea care ar trebui verificate inainte pentru ca banuiesc ca ieftin nu e senzorul mai ales ca acum sunt in italia si aici prea putine piese gasesti la magazinele de specialitate restul doar la reprezentanta si ar fi pacat sa arunc banii pe el si sa fie altceva :twoup:

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.