Jump to content

Problema cu portiera de la sofer


Recommended Posts

Azi am luat un spray cu vaselina, 35 ron, vaselina de culoare rosie, si i-am dat bine pe chestia aia de care a zis paul, sunt -3 grade afara si vad ca se comporta bine deocamdata, fara sa se mai blocheze.

Astept sa fac teste diseara cand e mai frig si maine dimineata cat mai devreme, va anunt daca asta a rezolvat problema.

 

Paul, multumesc inca o data pentru sfat!

Link to comment
Share on other sites

Azi am luat un spray cu vaselina, 35 ron, vaselina de culoare rosie, si i-am dat bine pe chestia aia

Vezi ca trebuie sa dai si pe piesele adiacente, si sa misti un pic alea pe acolo, ca o parte din mecanism este ascuns.

Poti sa cobori zavorul daca il apesi in jos si poti unge si in spatele lui. Nu uita sa-l ridici de la maner inainte de a inchide usa.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nici vaselina aia nu a rezolvat problema la mine, daca se deschide nu se mai inchide decat daca o tin inchisa si blochez usile, dupa care nu se mai deschide deloc :twoup:

Am impresia ca una din balamale este problema, sau amandoua, din cate am observat cand o inchid coltul din dreapta sus e cu 2-3 mm dincolo de marginea stalpului,.

E din ce in ce mai bizar, cert este ca are un defect stricat :) mi-a ajuns pana peste cap.

Link to comment
Share on other sites

ai probleme cu broasca. eu zic sa o schimbi cat o mai poti deschide (usa)

la mine s-a blocat de tot si asa a ramas, pana la bavaria (ca la alte service-uri nu aveau alta alternativa decat flexul) :twoup:

o broaca la bavaria ma costat undeva la 500 ron (parca).

o poti face si tu de la dezmenmbrari, nu e mare inginerie. singura chestie e sa tii cont de fl/nonfl, au mufele diferite!

Link to comment
Share on other sites

Sã presupunem cã Într-adevãr problema e de la broascã, aºa cum zice turmentatu, Îmi poate spune cineva dacã pot schimba Între ele broasca de la portierã stânga faÞã cu broasca de la portierã stânga spate? (se potrivesc oare? mi-e indiferent dacã iarna se deschide uºa din stânga spate... important e sã se deschidã portierele din faÞã, folosesc masina mai mult ca un coupe).
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
  • 1 month later...
On 1/3/2011 at 1:34 PM, icynoangel said:

Fratilor am o problema foarte foarte enervanta, cand e frig nu mai pot deschide portiera de la sofer (culmea... exact aia).

 

Chestia e in felul urmator, am dat initial cu ice-defroster (cred ca asa se numeste) pe yala, de descuiat se descuie si din yala si din telecomanda, si din interior, dar de deschis nu se deschide, am observat ca numai cand sunt sub 0 (zero) grade se intampla chestia asta.

 

Am dat apoi cu wd-40 pe metalul ala din portiera care blocheaza usa in stalpul lateral, pe balamale, am dat chiar si pe cheder (cu bun simt la chedere - desi nu cred ca acolo e problema), si cum s-a facut iar frig, cum iar nu s-a mai deschis.

 

Am fost la service (intr-o zi in care era mai cald si s-a deschis portiera) si mi-au zis ca are apa undeva care ingheata dar nu au ce sa faca, degeaba o desfac.

 

Nu pot sa cred ca asta e o problema care nu poate fi rezolvata... nu stiu ce sa mai fac, trag de maner cu frica de fiecare data cand plec de-acasa :twoup:

 

O idee, orice idee despre ce as putea face e binevenita! (anul trecut nu am avut problema asta, si intre timp portiera nu a suferit nici un fel de soc/accident/bruscare).

 

Multumesc si la multi ani!

Salut ,ai rezolvat problema????Și la mine este la fel.Daca da da un sms te rog 0753921957

 

 

On 2/4/2011 at 1:13 PM, icynoangel said:

Zilele astea se anunta a fi mai cald si intentionez sa surubaresc iar la portiera, va rog daca stiti sa-mi raspundeti, merge sa schimb broasca de la portiera stanga spate cu broasca de la portiera stanga fata?

Crezi ca se potrivesc,și eu am aceeași problema.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mironlucian said:

Salut ,ai rezolvat problema????Și la mine este la fel.Daca da da un sms te rog 0753921957

 

 

Crezi ca se potrivesc,și eu am aceeași problema.

Salut, postarea era de acum 12 ani, in alta ordine de idei daca au acelasi cod se potrivesc, daca au coduri diferite atunci nu se potrivesc, e simplu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.