Jump to content

Problema cu portiera de la sofer


Recommended Posts

Fratilor am o problema foarte foarte enervanta, cand e frig nu mai pot deschide portiera de la sofer (culmea... exact aia).

 

Chestia e in felul urmator, am dat initial cu ice-defroster (cred ca asa se numeste) pe yala, de descuiat se descuie si din yala si din telecomanda, si din interior, dar de deschis nu se deschide, am observat ca numai cand sunt sub 0 (zero) grade se intampla chestia asta.

 

Am dat apoi cu wd-40 pe metalul ala din portiera care blocheaza usa in stalpul lateral, pe balamale, am dat chiar si pe cheder (cu bun simt la chedere - desi nu cred ca acolo e problema), si cum s-a facut iar frig, cum iar nu s-a mai deschis.

 

Am fost la service (intr-o zi in care era mai cald si s-a deschis portiera) si mi-au zis ca are apa undeva care ingheata dar nu au ce sa faca, degeaba o desfac.

 

Nu pot sa cred ca asta e o problema care nu poate fi rezolvata... nu stiu ce sa mai fac, trag de maner cu frica de fiecare data cand plec de-acasa :twoup:

 

O idee, orice idee despre ce as putea face e binevenita! (anul trecut nu am avut problema asta, si intre timp portiera nu a suferit nici un fel de soc/accident/bruscare).

 

Multumesc si la multi ani!

Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa fie asa de simplu si doar gheata sa fie problema. Puteti incepe cu asta, dar se pare ca de vina ar putea fi si cablul de la actuator (sau chiar actuatorul in sine).

 

Aceeasi problema la Z4:

Just an update for people who may have this problem in the future.

I replaced the door lock actuator and the problem persisted.

[...]

Anyway... since the actuator was not the culprit, I did realize that the door lock actuator cable was kinked / slightly frayed, and was not securely held to to door latch carrier. There is a little bracket that the cable is sort of held/clipped into. That thingy was allowing the bowden cable to move, and when it moved too much, the door would not open - from the inside or outside because it interferes with everything.

 

http://s3.postimage.org/1mc8b422s/82716_Door_Lock_Actuator_Bowden_Cable.jpg

 

 

Aceeasi problema la E46:

Customer Reports: P/S DOOR WILL NO OPEN FROMT THE OUTSIDE, INSTALL S OP CABLE, RE R060815

Caused by VERIFIED CONCERN AT LAST VISIT AND FOUND THE DOOR HANDLE/CARRIER TO BE STRETCHED AND STICK CLOSED RECOMMEND REPLACING

3.40hrs

INSTALLED 51 21 7 111 930 : CARRIER

REPLACED THE DOOR HANDLE/CARRIER TO REPAIR

 

Vedeti si aici, in functie de care manifestare o experimentati:

http://bit.ly/eeZHTC

 

-Door becomes HARD to open: This requires an adjustment on the outside of the door

-Door won't open period: Not sure what the solution here is

-Door won't open from outside handle only and feels like there is no resistance, i.e. something broke. This is the one I am giving cheap and easy fix to here. You will not require any new parts other than a 50 lb./11 inch zip tie. This problem occurs when someone pulls too hard on the handle, particularly if the door is still locked.

Link to comment
Share on other sites

Stai sa ne intelegem: cand trageti de clanta usii aceasta se misca, insa usa nu se deschide ? Sau si clanta este imobila ?

 

Manerul de afara se misca, la fel si cel din interior.

Cand masina este incuiata, cel din interior descuie portiera, dar usa nu se deschide cand trag de el a doua oara.

Cheia functioneaza in yala, descuie masina dar cand trag de maner nu se deschide.

 

O sa incerc treaba din link-ul pus de tine, dar nu cred ca va rezolva problema. Exact cum zice si Mishoo, cand se face cald si bine in masina se deschide fara probleme. Credeam ca numai eu pot sa am ghinionu sa ies pe usa din dreapta. :twoup:

 

un spray degivrant pe orificiul de unde se desface manerul (deasupra yalei) si cred ca se rezolva...

 

Manerul se misca, usa nu se deschide nici din interior. Am tras de maner si am impins un pic in usa, fara rezultat (cu bun simt nu m-am apucat sa rup usa).

 

aveti si alarma instalata?daca da merge cand aveti problema de mai sus?

 

Eu nu am alarma montata pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am studiat si ce zic baietii pe intalnirea BMW-urilor.com, numai ca din cate vad eu la ei nu se deschidea deloc de-afara, la mine se deschide perfect cand e cald; eu zic ca sunt sigur de chestia asta... oricum undeva la 75% sigur :twoup:

Am sa incerc mai intai, daca reusesc sa o mai deschid curand, sa strang putin cum zice in primul link pus de .Bogdan, ar fi excelent sa se rezolve doar cu atat.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am studiat si ce zic baietii pe intalnirea BMW-urilor.com, numai ca din cate vad eu la ei nu se deschidea deloc de-afara, la mine se deschide perfect cand e cald; eu zic ca sunt sigur de chestia asta... oricum undeva la 75% sigur :twoup:

Am sa incerc mai intai, daca reusesc sa o mai deschid curand, sa strang putin cum zice in primul link pus de .Bogdan, ar fi excelent sa se rezolve doar cu atat.

Link to comment
Share on other sites

Azi am avut noroc zic eu si am reusit sa deschid usa cu problema, am strans surubul ala cum zice in linkul asta: http://www.diymybmw.com/e46/how-to-adjust-...d-to-open-door/ si observ ca s-a intarit putin manerul de la usa, e un pic mai tare decat la celelalte,

 

Va anunt daca asta a rezolvat problema sau nu!

 

Multumesc mult pentru indicatii!

 

Numa' bine,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Fix aceeasi problema o am si eu de 2 ani, si numai iarna la sub zero grade, i-am dat cu tot felul de spray-uri de toate felurile. Am curatit degeaba. Cand este frig intru pe usa din drepta si gata, nu i-am dat de cap de 2 ani.am dat si iala jos. am umblat si la suruburi si reglaje, NIMIC nici din interior nici din exterior nu vrea.
Link to comment
Share on other sites

Astazi nu am mai avut probleme, dupa operatiunea de mai sus, dar sa vedem cand o fi mai nasol afara, ar fi prea tare sa fi rezolvat chestia asta printr-o simpla strangere a unui surubel.

Este intotdeauna o optiune sa intri pe partea dreapta daca trebuie sa pleci neaparat... dar oriunde vrei sa opresti ce faci? As iesi mai bine pe geam decat pe partea dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Azi am avut noroc zic eu si am reusit sa deschid usa cu problema, am strans surubul ala cum zice in linkul asta: http://www.diymybmw.com/e46/how-to-adjust-...d-to-open-door/ si observ ca s-a intarit putin manerul de la usa, e un pic mai tare decat la celelalte,

 

Va anunt daca asta a rezolvat problema sau nu!

 

Multumesc mult pentru indicatii!

 

Numa' bine,

Andrei

hmmm, nu cred ca rezolvi din reglajul acela. si eu am umblat acolo. Incearca sa o deschizi dimineata pe inghet, si o sa vezi daca a dat rezultat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Nici eu nu-i dau de cap.

Pana nu desfac usa, nu cred ca gasesc o rezolvare.

Curios ca dupa ce se incalzeste in habitaclu, se deschide.

La fostul E46 nu am avut probleme de genul(modelul cu clanta care nu se trage in sus la deschidere /NFL)

acum am gasit si eu topicul vostru..am EXACT aceeasi problema, si e foarte frustrant... Merita sa incerc la reprezentanta? sau mi-o dau "reparata", dupa ce se incalzeste ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu problema asta. La ambele usi de pe partea dreapta.

Solutia a fost ungerea mecanismului de la broasca.

Nu mai coboara sistemul acela de la incuietoare care se fixeaza in partea fixa de pe stalpul usii. Eu am rezolvat fara sa demontez nimic, am dat cu vaselina la spray.

Link to comment
Share on other sites

Anu trecut a fost tot frig, foarte frig si nici macar o singura data nu s-a intamplat chestia asta, ce s-o fi intamplat pana anul asta nu-mi dau seama.

Lucrurile se mai strica in timp, se mai uzeaza, mai ruginesc, se mai duce vaselina.

Link to comment
Share on other sites

Salut paul, am avut si eu asta in gand la un moment dat, am intrebat pe cineva si mi-a zis sa nu dau cu vaselina ca oricum vaselina contine apa si tot ingheata... si m-am luat dupa el si n-am mai dat. Si sa stii ca am observat ca ramane blocata bucata aia de metal de care zici tu, aia care se misca si blocheaza usa in stalp, oricum incerc orice.

 

Imi poti spune cu ce fel de vaselina ai dat? (un nume ceva), sa incerc si eu. merci

 

a fost desfacuta fata de usa vreodata?

de cand am eu masina nu, inainte de asta nu stiu.

Edited by icynoangel
Link to comment
Share on other sites

Cum sa fie apa in vaselina? :twoup:

Da-i linistit cu vaselina in toate directiile, misca piesele alea de la incuietoare si s-ar putea sa se rezolve si la tine.

Dar da-i cu vaselina spray ca sa ajunga peste tot, ca altfel nu poti unge ca lumea.

Link to comment
Share on other sites

se mai intampla sa nu se ridice in totalitate tzuburushul de sigurantza ,se mai intampla si la mine cand este frig , oricum plec odata cu sotia si ea intra in dreapta si mai ridica 1mm si gata , se deschide , cred ca trebuie un lubrificant superior calitativ sa il pun in zona tzumburusului ... ii zik asa k se intelege mai bine despre ce este vorba :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.