Jump to content

EVACUARE SPORT 320D E90


Marius_wmr

Recommended Posts

Salut baieti am un bmw 320d e90 si vreau sa schimb evacuarea mea stock

 

Am gasit la Eisenmann pentru modelul meu la pretul de 700 de euro...nu este o evacuare cap-coada ci doar o toba finala....m-ar interesa un sfat ...daca se merita sa fac aceasta schimbare? daca voi avea sunetul putin mai accentuat...stiu ca este un diesel si nu ma astept la mare lucru...se merita investitia ?

 

Modelele pe care le am gasit de tobe sunt 2x 76 mm si 2 x 70 mm...

 

Astept un sfat multumesc!

Link to comment
Share on other sites

hmm inteleg ce zici tu mersi de sfat dar totusi nu cred ca e un lucru bun sa scot catalizatorul...

 

 

Nu n-ai inteles , se inlocuieste toba cu totul ,pe cea actuala o montezi cand te duci la ITP.

 

Altfel scopul dorit de tine nu se va realiza niciodata.

 

Putere si sunet nu vei scoate dintr-o finala mai ales la DIZEL.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam si eu la modelul respectiv de toba.... am cautat cateva filmulete pe youtube si pare sa se auda ok pe 320d...

Cat despre evacuarea completa.... nu sunt probleme daca ai filtru de particule?....

Plus ca mi se pare putin cam incomod sa o schimb de fiecare data cand fac ITP-ul...

Link to comment
Share on other sites

Stefan mersi pentru sfaturi....

 

laf_c nu m-am gandit niciodata cat la suta din masina mea reprezinta un accesoriu doar ca nu vreau ceva de proasta calitate pentru masina mea.... vreau sa fie ceva de calitate si stiu ca Eisenmann este o firma cu renume....

 

Stiu ca nu o sa se auda cine stie ce....ci doar un sunet mai accentuat.... nu am cum sa scot un sunet frumos decat daca voi inlocui cap-coada...ceea ce probabil implica si niste riscuri...

 

Mai as avea o optiune totusi...stiu ca este o firma PILOT AUTO...care se ocupa cu evacuari...probabil o sa dau o tura si pana la ei sa vad ce poate sa faca pentru modelul meu...

Link to comment
Share on other sites

Nu este neaparat necesar sa cumperi una Eisenmann, poti realiza o replica identica cu aceea la jumatate din pret .chiar mai bine.

 

Exista un baiat pe forum care realizeaza tobe cap-coada full din inox cauta la servicii. SI la preturi bune.

 

Are servisul pe undeva pe Antiaeriana cu Ghencea.

Link to comment
Share on other sites

Stefan mersi pentru sfaturi....

 

laf_c nu m-am gandit niciodata cat la suta din masina mea reprezinta un accesoriu doar ca nu vreau ceva de proasta calitate pentru masina mea.... vreau sa fie ceva de calitate si stiu ca Eisenmann este o firma cu renume....

 

Stiu ca nu o sa se auda cine stie ce....ci doar un sunet mai accentuat.... nu am cum sa scot un sunet frumos decat daca voi inlocui cap-coada...ceea ce probabil implica si niste riscuri...

 

Mai as avea o optiune totusi...stiu ca este o firma PILOT AUTO...care se ocupa cu evacuari...probabil o sa dau o tura si pana la ei sa vad ce poate sa faca pentru modelul meu...

 

Eu nu cred ca ai o optiune!! Ai DOAR o alegere! O toba sau/si un traseu de evacuare DEDICAT! Nu incerca improvizatii, mai ales la diesel, ca vei pierde din cuplu!

Ca o incercare, suna la Pilot (Pitesti, nu Bucuresti!!) si vorbeste cu inginerul. Este un "stiutor de carte" si iti va explica cum e cu dinamica gazelor de evacuare la diesel! Iar ei nu fac pentru diesel si, mai ales, pt BMW. Nici sa nu te gandesti la o evacuare facuta "meserias" de ...baieti priceputi! sau de scos catalizatori, filtre de particule etc!!!!

Intreaba, ca sa te convingi, pe cei de la Pilot si apoi ia o decizie!

Daca mai ai intrebari....

 

PS. Daca ai bani si doresti , ia Eisenmann DEDICATA! Daca nu ai, fa ca mine: asteapta pana ii strangi! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut baieti am un bmw 320d e90 si vreau sa schimb evacuarea mea stock

 

Am gasit la Eisenmann pentru modelul meu la pretul de 700 de euro...nu este o evacuare cap-coada ci doar o toba finala....m-ar interesa un sfat ...daca se merita sa fac aceasta schimbare? daca voi avea sunetul putin mai accentuat...stiu ca este un diesel si nu ma astept la mare lucru...se merita investitia ?

 

Modelele pe care le am gasit de tobe sunt 2x 76 mm si 2 x 70 mm...

 

Astept un sfat multumesc!

 

 

Poate te intereseaza ceva mai ieftin si de calitate daca tot nu vrei sa investesti f mult...

http://www.bmw-oem.ro/non-oem/toba-finala-...-2-x-76-mm.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut.

eu mi-am facut pe e46 330 diesel evacuare directa la borla din inox.

sunetul este foarte placut mai ales cand masina este incalzita bine

am si un filmulet sa iti faci o parere cu toate ca este cam de slaba calitate

<a href="

target="_blank">

se aude misto, dar mai profi este cu o toba pe traseu, ai nevoie de low backpressure, nu DELOC...adica cu ce ai tu acum trage masina mai bine fata de stoc, dar daca ai avea si o toba directflow ar fi si mai bine...

scuze de offtopic, dar poate fi considerat sfat pentru evacuare completa

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca Eisenmann se aude f bine :twoup:

Mai ales ca masina din filmulet este diesel si are motor de 2.0.

Eu tot pentru Eisenmann as opta :).

Acum astept filmuletul colegului care spunea ca isi pune pe un 320d e90 :)

asemanator se aude si daca se elimina toba finala stock ! pastrand restul evacuarii, so pt sunet nu merita investitia...cu prima ocazie o sa fac un filmulet

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.