Jump to content

Problema mare! noua taxa


sb07ksy

Recommended Posts

Am o problema si vreau sa apelez la cunostintele voastre daca ati auzit sau vazut asa ceva.

Anul trecut,2010,am achizitionat o masina de la un domn care mi-a adus-o din Austria.Exista contract intre el si austriac.Domnul mi-a adus mie masina la comanda si am si eu un contract de vanzare cumparare cu el,incheiat in octombrie 2010.Eu i-am facut RAR,carte,ITP,depreciere dar nu am reusit sa platesc taxa(550 euro).Azi 07/01/2011 m-am dus la ANAF sa-mi faca decizia de plata si surpriza:cica nu pot sa platesc taxa la nicelul celei vechi(550 euro) ca nu e contractul facut direct intre mine si austriac!!!!!! Toate actele sunt pe numele meu carte,depreciere,etc.Daca ma puteti lamuri careva astept un raspuns! ms mult

Link to comment
Share on other sites

Am o problema si vreau sa apelez la cunostintele voastre daca ati auzit sau vazut asa ceva.

Anul trecut,2010,am achizitionat o masina de la un domn care mi-a adus-o din Austria.Exista contract intre el si austriac.Domnul mi-a adus mie masina la comanda si am si eu un contract de vanzare cumparare cu el,incheiat in octombrie 2010.Eu i-am facut RAR,carte,ITP,depreciere dar nu am reusit sa platesc taxa(550 euro).Azi 07/01/2011 m-am dus la ANAF sa-mi faca decizia de plata si surpriza:cica nu pot sa platesc taxa la nicelul celei vechi(550 euro) ca nu e contractul facut direct intre mine si austriac!!!!!! Toate actele sunt pe numele meu carte,depreciere,etc.Daca ma puteti lamuri careva astept un raspuns! ms mult

 

 

eu stiu ca niste amici au facut contract si fara vanzator. asa ca mai cauta si elimini intermediarul iar in felul asta platesti taxa.

Link to comment
Share on other sites

Am o problema si vreau sa apelez la cunostintele voastre daca ati auzit sau vazut asa ceva.

Anul trecut,2010,am achizitionat o masina de la un domn care mi-a adus-o din Austria.Exista contract intre el si austriac.Domnul mi-a adus mie masina la comanda si am si eu un contract de vanzare cumparare cu el,incheiat in octombrie 2010.Eu i-am facut RAR,carte,ITP,depreciere dar nu am reusit sa platesc taxa(550 euro).Azi 07/01/2011 m-am dus la ANAF sa-mi faca decizia de plata si surpriza:cica nu pot sa platesc taxa la nicelul celei vechi(550 euro) ca nu e contractul facut direct intre mine si austriac!!!!!! Toate actele sunt pe numele meu carte,depreciere,etc.Daca ma puteti lamuri careva astept un raspuns! ms mult

asa este.

masina o poate inmatricula doar primul proprietar roman. la ce sector ai fost sau unde?

Link to comment
Share on other sites

domnul care a cumparat masina din Austria a avut-o bagata la finante in cluj! eu am cu el contract CV,si inregistrata la primarie in Medias Jud sibiu,toate actele sunt pe numele meu mai putin Contractul CV din Austria! Eu am cumparat masina pe 16 octombrie 2010, 2 seturi de nr rosii pe numele meu,Carte RAR,ITP,depreciere toate pe numele meu,nu inteleg...de ce nu pot plati eu taxa la nivelul celei din 2010?
Link to comment
Share on other sites

@baronu25, te contazic !

 

Si mie mi-a adus un prieten masina din Germania iar din comoditate sa nu mai merg la notar ca sa-i fac procura a cumparat-o de la neamt pe numele lui.

 

In tara am facut contract intre mine si el iar eu am mers la rar, am platit taxa de inmatriculare pe numele meu. asigurare, inmatriculat, etc. Toate facute pe numele meu.

 

Deci, eu zic ca te-au vrajit putin mai mult aia de la anaf !

Link to comment
Share on other sites

asa este! o sa tin cont

 

si eu mi am cumparat o masina din afara si am putut-o inmatricula pe romania desi mai erau 3 intermediari (unul care a adus-o, unul care a cumparat-o d la cel care a adus-o si altul d la care am cumparat-o eu) si avea 3 randuri de numere scoase, asta la sf lui 2008, cu o zi sau doua inainte sa se tripleze taxa..

Link to comment
Share on other sites

Taxa de poluare. OUG 118/2010 privind modificarea si completarea OUG 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule. Ordonanta de Urgenta 118/2010

 

 

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 888 din 30 decembrie 2010

 

In scopul asigurarii protectiei mediului prin realizarea unor programe si proiecte menite sa asigure imbunatatirea calitatii aerului, precum si respectarea obligatiilor Romaniei privind atingerea tintelor nationale de reducere a emisiilor de gaze cu efect de sera, asa cum acestea decurg din pachetul legislativ energie — schimbari climatice,

avand in vedere faptul ca de la 1 ianuarie 2011 intra in vigoare norma Euro 5 pentru inmatricularea, vanzarea si introducerea in circulatie a vehiculelor noi, conform art. 10 ALIn. (3) din Regulamentul (CE) nr. 715/2007 al Parlamentului European si al Consiliului din 20 iunie 2007 privind Omologarea de tip a autovehiculelor in ceea ce priveste emisiile provenind de la vehiculele usoare pentru pasageri si de la vehiculele usoare comerciale (Euro 5 si Euro 6) si privind accesul la informatiile referitoare la repararea si intretinerea vehiculelor,

tinand cont de faptul ca orice intarziere a punerii in aplicare a prevederilor regulamentului sus-mentionat fata de Termenul prevazut, respectiv 1 ianuarie 2011, poate aduce prejudicii importante, prin declansarea procedurii de infringement de catre Comisia Europeana impotriva Romaniei,

luand in considerare obiectivul Guvernului de a avea un parc national auto cu o performanta de mediu mai ridicata si, in consecinta, o mai buna calitate a aerului, fapt compatibil cu obiectivele si normele de drept europene, prin incurajarea achizitiei de autoturisme electrice, cele cu propulsie hibrida si cele dotate cu tehnologii avansate de reducere a emisiilor poluante,

avand in vedere necesitatea intensificarii aplicarii principiului "poluatorul plateste" in scopul atingerii obiectivelor de mediu stabilite la nivelul Uniunii Europene,

in considerarea faptului ca aceste elemente constituie situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata si vizeaza totodata interesul public,

in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

 

Art. I

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 327 din 25 aprilie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

 

1. La articolul 3 alineatul (2), litera d) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"d) autovehiculele definite conform RNTR2 destinate serviciilor de ambulanta si medicina, autovehiculele speciale echipate corespunzator pentru acordarea ajutorului de urgenta, precum si autovehiculele speciale destinate serviciilor de descarcerare si stingere a incendiilor;".

 

2. La articolul 3, alineatul (6) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"(6) In categoria autovehiculelor prevazute la alin. (2) lit. d) se incadreaza numai acele autovehicule dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau stingere a incendiilor care sunt inscrise in evidenta statiilor de ambulanta, a serviciilor mobile de urgenta si de reanimare, precum si a inspectoratelor pentru situatii de urgenta. In aceeasi categorie intra si autovehiculele dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau pentru stingerea incendiilor, detinute de operatorii economici."

 

3. La articolul 4, dupa litera :twoup: se introduce o noua litera, litera c), cu urmatorul cuprins:

"c) la reintroducerea in parcul national a unui autoturism, in cazul in care, la momentul scoaterii sale din parcul national, i s-a restituit ultimului proprietar valoarea reziduala a taxei, in conformitate cu prevederile art. 8."

 

4. La articolul 5, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"(2) Pentru stabilirea taxei, persoana fizica sau persoana juridica, denumite in continuare contribuabil, care intentioneaza sa efectueze inmatricularea autovehiculului va depune documentele din care rezulta dovada dobandirii autovehiculului, precum si elementele de calcul al taxei, prevazute in normele metodologice de aplicare a prezentei ordonante de urgenta."

 

5. La articolul 6, punctele 1 si 2 ale literei a) a alineatului (1), litera c) si alineatul (2) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

"1. pentru autovehiculele cu norma de poluare Euro 5, Euro 4 sau Euro 3, taxa se calculeaza pe baza emisiilor de dioxid de carbon (CO2) si a taxei specifice exprimate in euro/1 gram CO2, prevazute in anexa nr. 1, si a normei de poluare si a taxei specifice exprimate in euro/1 cmc, prevazute in anexa nr. 2, si a cotei de reducere a taxei, prevazuta in coloana 2 din anexa nr. 4, dupa formula:

 

Suma de plata = [ (A x B x 30%) + (C x D x 70%) ] x (100 - E)%,

unde:

 

A = valoarea combinata a emisiilor de CO2, exprimata in grame/km;

B = taxa specifica, exprimata in euro/1 gram CO2, prevazuta in coloana 3 din anexa nr. 1;

C = cilindree (capacitatea cilindrica);

D = taxa specifica pe cilindree, prevazuta in coloana 3 din anexa nr. 2;

E = cota de reducere a taxei, prevazuta in coloana 2 din anexa nr. 4;

 

2. pentru autovehiculele cu norma de poluare Euro 6 taxa se va determina pe baza formulei prevazute la pct. 1, odata cu intrarea in vigoare a normei Euro 6 pentru inmatricularea, vanzarea si introducerea in circulatie a vehiculelor noi, conform Regulamentului CE nr. 715/2007 privind omologarea de tip a autovehiculelor in ceea ce priveste emisiile provenind de la vehiculele usoare pentru pasageri si de la vehiculele usoare comerciale (Euro 5 si Euro 6) si privind accesul la informatiile referitoare la repararea si intretinerea vehiculelor;

.....................................................

c) formula prevazuta la lit. :) se aplica si pentru autovehiculele din categoria M1 cu norma de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6 care nu detin omologare europeana de tip.

.....................................................

(2) Norma de poluare Euro si valoarea emisiei de CO2, la care se face referire la alin. (1), sunt cele mentionate de Regia Autonoma «Registrul Auto Roman» in cartea de identitate a vehiculului, in conformitate cu prevederile normelor metodologice de aplicare a prezentei ordonante de urgenta. Pentru autovehiculele care nu detin omologare europeana de tip a intregului vehicul, aceste elemente se determina in conformitate cu reglementarile in vigoare."

 

6. Anexele nr. 1—3 se modifica si se inlocuiesc cu anexele nr. 1—3 la prezenta ordonanta de urgenta.

Art. II

(1) Pentru autovehiculele achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 31 decembrie 2010 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se aplica nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevazut in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, in vigoare pana la data de 1 ianuarie 2011.

(2) Prin autovehicule achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 31 decembrie 2010 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, in sensul prevederilor alin. (1), se intelege:

a) autovehiculele pentru care a fost lansata comanda ferma anterior datei de 31 decembrie 2010 si pentru care se face dovada platii integrale sau a unui avans;

:) autovehiculele ce au fost introduse in tara si pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM si/sau dovada radierii din tara de provenienta, documente emise inainte de 31 decembrie 2010;

c) autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de inmatriculare provizorie de catre autoritatile din tara de provenienta a autovehiculului, emisa inainte de 31 decembrie 2010.

(3) Pentru a beneficia de prevederile alin. (1), persoana fizica sau juridica pe numele careia urmeaza a se inmatricula autovehiculul trebuie sa fi efectuat achizitia acestuia in vederea inmatricularii si prezinta autoritatii fiscale competente pentru calculul taxei pe poluare, in vederea luarii in evidenta, pana la data de 31 ianuarie 2011, o cerere insotita de unul dintre documentele prevazute la alin. (2) lit. a) sau :twoup:, iar in situatia prevazuta la alin. (2) lit. c) documentul va fi insotit si de declaratia pe propria raspundere, in forma autentica, din care sa reiasa ca autovehiculul a fost achizitionat anterior datei de 31 decembrie 2010 in vederea inmatricularii in Romania si nu a fost inmatriculat in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

(4) In vederea calcularii cuantumului taxei datorate potrivit alin. (1), cererea si documentele prevazute la alin. (3), inregistrate la autoritatea fiscala competenta, se completeaza, in termen de maximum 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, cu documentele prevazute la art. 3 alin. (2) din anexa la Hotararea Guvernului nr. 686/2008 privind aprobarea normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule.

(5) Termenele prevazute la alin. (3) si (4) sunt termene de decadere.

 

Art. III

In termen de 15 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, Ministerul Mediului si Padurilor impreuna cu Ministerul Finantelor Publice si Ministerul Transporturilor si Infrastructurii vor modifica in mod corespunzator normele metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 686/2008.

Link to comment
Share on other sites

@baronu25, te contazic !

 

Si mie mi-a adus un prieten masina din Germania iar din comoditate sa nu mai merg la notar ca sa-i fac procura a cumparat-o de la neamt pe numele lui.

 

In tara am facut contract intre mine si el iar eu am mers la rar, am platit taxa de inmatriculare pe numele meu. asigurare, inmatriculat, etc. Toate facute pe numele meu.

 

Deci, eu zic ca te-au vrajit putin mai mult aia de la anaf !

 

+1 asa am facut si eu cu fost masina

Link to comment
Share on other sites

Am o problema si vreau sa apelez la cunostintele voastre daca ati auzit sau vazut asa ceva.

Anul trecut,2010,am achizitionat o masina de la un domn care mi-a adus-o din Austria.Exista contract intre el si austriac.Domnul mi-a adus mie masina la comanda si am si eu un contract de vanzare cumparare cu el,incheiat in octombrie 2010.Eu i-am facut RAR,carte,ITP,depreciere dar nu am reusit sa platesc taxa(550 euro).Azi 07/01/2011 m-am dus la ANAF sa-mi faca decizia de plata si surpriza:cica nu pot sa platesc taxa la nicelul celei vechi(550 euro) ca nu e contractul facut direct intre mine si austriac!!!!!! Toate actele sunt pe numele meu carte,depreciere,etc.Daca ma puteti lamuri careva astept un raspuns! ms mult

asa este.

masina o poate inmatricula doar primul proprietar roman. la ce sector ai fost sau unde?

 

cine ti-a spus prostia asta?

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca merge...tocmai am castigat procesul cu ei pe 05.01.2011. Pacat ca majoritatea nu dau statul in judecata pentru asta pe motive de " ma lupt cu morile de vant ", " nu se merita " , " o sa vezi tu banii cand or zbura porcii " etc. cine vrea avocat bun cu multe procese castigate la activ sa imi spuna. Instantele sunt de partea noastra !
Link to comment
Share on other sites

Stiti cumva daca mai merge treaba cu recuperatul taxei?

Avocat, proces etc...

 

da merge, acuma in decembrie a castigat o cunostinta procesul pentru un a6 3.0tdi.

 

din cate am inteles de la 1 ian 2011 trebuie sa platesti taxa si dupa aia dai statul in judecata.asta poate fi o problema.desi castigi o sa stai ani bun pana iti da statul banii inapoi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stiu si eu cazuri recente care au avut castig de cauza in instanta,la mine in oras se ocupa multi avocati cu recuperarea taxei si toate procesele le castiga.Trebuie pregatit un dosar,daca nu mai gasiti documete,printr-o cerere la politie,serviciul inmatriculari, le puteti obtine.

Referitor la vechea taxa ultima zi pentru calculul taxei la finante a fost 31.01.2011

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.