Jump to content

Farurile palpaie fara sa fac nimic!


dj_rzn

Recommended Posts

Cand am ajuns ieri cu cealalta masina acasa, am vazut farurile palpaind (si stopurile) .. se auzea si un sunet ciudat ca si cum ar fi un scurt undeva. Tin sa precizez ca nu am facut absolut nimic la masina, dupa vreo 5 minute s-a oprit. Palpaia exact ca si la variatiile de tensiune. Peste vreo 2 ore, din casa o vad iarasi ca face la fel. Are cineva idee ce are? Ma gandesc ca a intrat apa undeva..
Link to comment
Share on other sites

La e39 pica modulul de lumini cu simptomele astea ( flashuri cand vrea ea , chiar cu masina inchisa). La e60 nu stiu, dar tot pe acolo trebuie sa fie .

Exact, asa face si asta. Cam cat costa modulul de lumini are cineva idee? Si cum se poate verifica daca e asta?

Link to comment
Share on other sites

apare pe tester , il poti inspecta si manual , il scoti de acolo , are 4 cleme , 2 cleme pe modulu de comanda , inca 2 cleme pe urmatoru capacel de plastic , dupa care iese de acolo placa de baza a modulului e ca pe sina asa , il scoti si te uiti la el bine , sa nu aiba puncte negre sau circuite intrerupte , ca sa il scoti trebuie sa dai jos trimu de langa el , e prins in 2 suruburi si 2 clipsuri pe lateral , dupa ce iese ii scoti mufa care iese relativ usor
Link to comment
Share on other sites

La e39 pica modulul de lumini cu simptomele astea ( flashuri cand vrea ea , chiar cu masina inchisa). La e60 nu stiu, dar tot pe acolo trebuie sa fie .

Exact, asa face si asta. Cam cat costa modulul de lumini are cineva idee? Si cum se poate verifica daca e asta?

 

Modulul e scump vreo 500 euro nou la e39, la e60 e mai mult probabil + codarea. Nu sunt sigur daca merge codat unul SH ( in modulul de lumini se stocheaza km masinii ).

 

La e39 sunt 2 integrate se ard si se inlocuiesc relativ usor ( doar ce le-am comandat pentru masina sora-mi ca face figuri). Daca e la fel la e60 poti sa rezolvi problema cu un electronist. Integratele sunt vreo 2 euro fiecare. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

La E60 am schimbat eu modulul de lumini, 1800 ron, si a trebuit sa-i fac si resoftare, 228 ron ! La E39 cred ca e mai ieftin si sunt sigur ca trebuie si resoftare dupa instalarea noului modul !

 

La e39 pica modulul de lumini cu simptomele astea ( flashuri cand vrea ea , chiar cu masina inchisa). La e60 nu stiu, dar tot pe acolo trebuie sa fie .

Exact, asa face si asta. Cam cat costa modulul de lumini are cineva idee? Si cum se poate verifica daca e asta?

Modulul e 1800 ron pt. E60, dupa care obligat trebuie mers la reprezentanta pt. resoftare ! Eu l-am schimbat pt. ca facea figuri cu ledurile de la faruri si angel eyes-ul ! Inca o chestie, la reprezentanta nu accepta sa vi tu cu modulul in brate si ei sa-l monteze ! Eu l-am montat pe cel nou acasa si am mers la ei doar pt. resoftare ! Dupa resoftare merg perfect toate luminile, acum imi citeste si MP3, inainte nu mergeau decat cd-uri normale audio, grafica si culorile iDrive-ului s-au schimbat, deci e mai bine dupa resoftare ! Bafta !

Link to comment
Share on other sites

la tine cat a durat resoftarea?

Am lasat-o la ei dimineata la 9 si am fost s-o iau a doua zi dupa ora 10. Initial mi-au spus ca va fi gata in aceeasi zi dupa ora 15, dar nu a fost asa, m-au sunat sa ma anunte ca a dat o eroare si a trebuit sa o ia de la capat cu resoftarea .

Edited by ady23
Link to comment
Share on other sites

La e39 pica modulul de lumini cu simptomele astea ( flashuri cand vrea ea , chiar cu masina inchisa). La e60 nu stiu, dar tot pe acolo trebuie sa fie .

Exact, asa face si asta. Cam cat costa modulul de lumini are cineva idee? Si cum se poate verifica daca e asta?

 

Modulul e scump vreo 500 euro nou la e39, la e60 e mai mult probabil + codarea. Nu sunt sigur daca merge codat unul SH ( in modulul de lumini se stocheaza km masinii ).

 

La e39 sunt 2 integrate se ard si se inlocuiesc relativ usor ( doar ce le-am comandat pentru masina sora-mi ca face figuri). Daca e la fel la e60 poti sa rezolvi problema cu un electronist. Integratele sunt vreo 2 euro fiecare. :twoup:

 

Eu am cumparat modul de lumini SH cu 100e si nu mi s-au resetat nici km cand l-am inlocuit pe cel vechi. Mi sa stricat cand am ramas fara baterie la masina si am luat curent de la altcineva.

Nu are cum sa fie chiar asa scump nici nou... ma gandesc undeva la 200e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.