Jump to content

Achizitionare x5 2008-2009


shtefu1

Recommended Posts

Salutari, vreau sa cumpar un x5 2008-2009, am avut un e60 525d, am avut multe probleme cu ea in principal la caseta de directie. Am tot auzit ca x5 ar avea aceeasi boala dar in plus si pe la cutia de viteze ar mai fi niste probleme. Ma poate lamuri cineva?

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Probleme la X5? Cine ti-a spus asa ceva probabil ca era invidios pe tine. Eu am unul de trei ani si nu am avut nici o problema. Si fac ceva kilometrii zilnic. Poate daca nu stii sa o intretii sau stiu eu ce mai faci la ea. Ii trebuie doar motorina buna si ulei la timp. In rest pedala la podea.

:twoup:

 

 

 

 

 

 

 

___________________________________

vanzari piese auto si tractari masini non stop

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu tot 110.000 km :) fara probleme la directie.

 

Dar in aceasta perioada:

 

- tulumba care face presiune in instalatia de frana s-a fisurat in drum spre Hamburg, la vreo 40.000 km.

- a crapat modulul electronic de la frana de mana, de doua ori !!! schimbat in garantie

- bateria s-a dus in primul an, am inteles ca au schimbat o gramada. Surprinzator n-au comentat si au schimbat, se pare ca se stia ca e o problema cu ele.

- trapa a crapat, si in mod halucinant au refuzat sa o repare desi venisem cu 10 zile inainte de expirarea garantiei. S-a rezolvat doar cu multe urlete si cu dovada ca am achizitonat 6 masini de la ei. Cica daca sari de 300.000 EUR cumparaturi pari client serios si te servesc si in garantie.

- unitatea de la DVD-ul de navigatie nu a mai citit nimic. Pe asta suspectez ca mi-au schimbat-o in service cu una defecta, pt ca in ziua in care am bagat masina in service, pt o alta reparatie, mergea. In ziua in care am scos-o nu mai mergea. Noroc ca era in garantie.

- instalatie de climatizare, in cea de-a doua iarna, a inceput sa scoata tot felul de zgomote, plasticele care se destindeau pe masura ce baga aer cald. Nu s-a mai reparat niciodata desi era in garantie.

Motivatia: "Ce vreti domle acum sa dam tot bordu jos sa tragem de plasticele alea?? Am mai incercat si alte masini, la unele n-am rezolvat. E prea complicat!" Vorbesc serios, asta a fost motivatia.

Zic io " Am dat 85.000 EUR pe masina asta, nu e normal sa-mi cante plasticele din climatizare pana ajung in temperatura..."

Raspunde el " Daca stiti de care ori am auzit placa asta..."

Jur pe ce vreti ca asa mi-a raspuns responsabilul de la service din Baneasa. Adica daca esti prost sa dai atatia bani pe o masina... io ce sa-ti fac :) Nici n-am insistat ca nu aveam timpul necesar

 

Dupa iesirea din garantie am schimbat:

- brat suspensie, cica era stramb

- rulmentii pe fata, dusi complet

- alternatorul, cica se incingea. Si asta nou se incinge la fel. Acum am doua alternatoare, cu unu ma plimb prin casa

- unul din stopurile de pe haion a raposat

- centura de la sofer nu se mai tragea inapoi. Cand m-am dus la ei ca cica tb inlocuita toata, ca breteaua s-ar fi ingrosat. Am tacut si am plecat. Dupa un timp si-a revenit singura, jur :twoup:

- perna de la roata stanga spate, pt sistemul de nivelare spate, a crapat pur si simplu, in mijlocul pustietatii. Am mers cu masina 150 km intr-o rana, de se uitau toti ca la urs. Si faceau si poze cu mine

 

Or mai fi si altele, dar nu-mi aduc aminte acum

Link to comment
Share on other sites

Salutari, vreau sa cumpar un x5 2008-2009, am avut un e60 525d, am avut multe probleme cu ea in principal la caseta de directie. Am tot auzit ca x5 ar avea aceeasi boala dar in plus si pe la cutia de viteze ar mai fi niste probleme. Ma poate lamuri cineva?

Va multumesc anticipat.

 

 

daca cumperi , cumpara de la reprezentanta , acolo iti ofera garantie , am mai multi prieteni care au x5 ( E 70 ) si sunt foarte multumiti de masina , eu am facut la timisoara evaluare la e60 , astept pretul si daca e ok cumpar un x5 3,0d

Link to comment
Share on other sites

In general evaluarea lor e cam cu 3 pana la 5000 sub pretul pietii. Am facut si eu un buy-back la un M3 E46 pe care-l luasem de la ei si l-am dat inapoi la 67000km. Dar pe de alta parte primesti banii repede, altfel era posibil sa stau destul de mult pana sa o vand.
Link to comment
Share on other sites

da cu stopurile asa este , dar daca masina nu mai este in garantie mai bine pui cele de la Facelift ( exista un set retrofit , original ) si am auzit ca nici nu sunt scumpe , apa intra numai in cele de pe haion.

am primit astazi evaluarea este ca. 1000 euro sub pretul pietei dar dai masina lor si nu ai batai de cap

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.