Jump to content

imbogatirea motorinei pentru protejarea pompei de injectie


Recommended Posts

Chiar daca nu este vorba despre ulei 2T, 4T sau ulei de consum, vroiam sa intreb daca a adaugat cineva in motorina aditiv X-1R. Sunt tentat sa folosesc la urmatorul plin, insa nu as vrea sa regret mai tarziu...

 

Din cate am citit pe net, feedback-ul este destul de bun, insa ma gandeam ca nu strica niste pareri in plus.

Link to comment
Share on other sites

 

Cam vreo 200.000 km 530d M57 + Alfa 156 1.9 JTD si altele ocazional. Carnet am din 97

 

cum e masina? fiabila? probleme majore la acest tip de motor\?

am intrat si la ei pe forum, dar nu am gasit ceva concret, spre ex. cum a facut ciupanezu topicul cu e39, tipuri de motoare etc.

am primit o oferta cu 156 1.9 jtd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Eu am pus ulei 2T in motorina aproape un an de zile intr-un BMW 320D NFL(1l/plin). Dupa aceasta perioada, a inceput sa imi oscileze relantiul, se simtea in toata masina cand stateam la stop. Spre surprinderea mea, problema a fost chiar unul din injectoarele mecanice. L-am schimbat si acum nu mai am nicio problema. Am renuntat la uleiul 2T si la motorina de la OMV. Acum alimentez de la Rompetrol si nu mai am nicio problema. Mi se pare ca este cea mai uleioasa motorina. :thumbsup:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus ulei 2T in motorina aproape un an de zile intr-un BMW 320D NFL(1l/plin). Dupa aceasta perioada, a inceput sa imi oscileze relantiul, se simtea in toata masina cand stateam la stop. Spre surprinderea mea, problema a fost chiar unul din injectoarele mecanice. L-am schimbat si acum nu mai am nicio problema. Am renuntat la uleiul 2T si la motorina de la OMV. Acum alimentez de la Rompetrol si nu mai am nicio problema. Mi se pare ca este cea mai uleioasa motorina. :thumbsup:

cred ca ai pus prea mult ulei in motorina.

cat ai rezervorul, la e39 erau 70 l si eu puneam jumatate de litru. nu am avut probleme de genul.

aaa, si nu turnam direct uleiul, il amestecam intr-un bidon de 5 l cu motorina.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Nu vreau si nu cred ca voi folosi vreodata nici un fel de tratament de motor sau pentru ulei. Nici Metabond nici Duralube sau mai stiu care.

 

Aditivul de care am intrebat este doar pentru sistemul de alimentare prin aditivarea motorinei din rezervor. Aditivi pentru combustibili in general , fie benzina sau diesel s-au tot vazut. Eu voiam sa aflu pareri despre Megasel doar...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.